ja katka

Zvyky a tradície Veľkonočných sviatkov v niektorých štátoch Európy

Zvyky a tradície počas Veľkej noci. Tie naše, slovenské, poznáme dobre, od malička ich prežívame každý rok.  Ale mňa zaujímali zvyky a tradície v krajinách, kde žijú moji príbuzní a známi. A tak som sa v období príprav na Veľkú noc som sa rozhodla napísať článok o tom, čo počas Veľkonočných sviatkov je charakteristické pre niektoré krajiny v Európe. Zistite ako slávia Veľkú noc, aké sú tradičné veľkonočné  jedlá v Írsku, na Mallorke, na Malte, v Nemecku a v Rakúsku.

Zvyky a tradície – Írsko

Írsko je štát v severozápadnej Európe, ktorý zaberá 5/6 plochy ostrova Írsko. Zvyšná šestina je známa ako Severné Írsko a je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Hlavné mesto je Dublin. Írsko je známe produkciou piva Guinness.

V Írsku sú Veľkonočné sviatky spojené s návštevou bohoslužieb. Na Veľký piatok sa nepredáva žiadny alkohol. Veľkonočná nedeľa sa podobá normálnej. Rodiny trávia spoločne sviatočné chvíle, veriaci idú do kostola. Podľa tradícií je potrebné mať oblečené nové šaty. Dievčenské šaty by mali byť žltej farby v kombinácii s bielymi topánkami. Vo vlasoch by mali mať zelené stuhy. Tradície hovoria, že tieto farby v spojení s novým oblečením znamenajú čistotu a nový štart do života.

Nedeľný obed po dlhom pôste je zložený z jahňacieho mäsa s plnkou, príloha sú zemiaky a zelenina. Výzdobu domácností tvoria maľované veľkonočné vajcia, zajace a kvety. V sobotu sa zdobia kraslice, ktoré sa schovajú v dome alebo na záhrade a na Veľkonočnú nedeľu ich deti hľadajú. Obľube sa v Írsku teší súťaž v gúľaní vajíčok. Každý súťažiaci dostane paličku alebo lyžičku a musí čo najrýchlejšie dokotúľať vajíčko do cieľa.

Zvyky a tradície – Írsko – v sobotu maľujú vajíčka, ktoré na Veľkonočnú nedeľu hľadajú deti v dome či na záhrade.

Zvyky a tradície – Mallorka

Ostrov Mallorka je súčasťou Baleárskych ostrovov a patrí k Španielskemu kráľovstvu. Hlavné mesto je Palma de Mallorca. Najrozšírenejším náboženstvom je katolícke vyznanie.  Ostrov je známy ako dovolenková destinácia.

Semana Santa, čiže Svätý týždeň sa pre kresťanov na Mallorke začína Kvetnou nedeľou, kedy sa liturgické slávnosti začínajú požehnaním paliem.  Počas celého týždňa sa konajú vo farnostiach  procesie, v ktorých doslova divadelnou formou ľudia predvádzajú rôzne výjavy z Biblie. Ako napr. Svätý pohreb, Snímanie Ježiša z kríža a pod.  Doprava v mestách je počas procesií zastavená. Svätý týždeň sa končí na Veľkonočnú nedeľu oslavnou procesiou. V tento deň sa ľudia stretávajú na verejných priestranstvách.

 

Zvyky a tradície – Mallorka – v slávnostnom sprievode ľudia nesú sochy znázorňujúce biblické výjavy.
Zvyky a tradície – Mallorka – sprievod ľudí v kostýmoch kráčajúci ulicami Palma de Mallorca

 

 

 

 

 

 

 

Toto obdobie má pre Mallorku silný spoločenský a rodinný charakter. Stretávajú sa v rodinnom kruhu, ako aj s priateľmi von, pri poháriku dobrého vínka. Tradičné jedlá v tomto období sú: cícerový prívarok so špenátom, bacalao (ryba), ako dezert  torijjas, ktorého príprava je jednoduchá a pripomína náš chlebík vo vajci, ale na sladký spôsob.

Zvyky a tradície – Malta

Maltská republika je ostrovná krajina v Stredozemnom mori. Hlavným mestom je Valletta. Úradný jazyk je angličtina a maltština. Malta je známa svojou históriou, ako dovolenková destinácia, no známe sú aj jej letné školy angličtiny.

Na Veľký piatok držia obyvatelia Malty smútok. V tento deň sú zatvorené všetky zábavné podniky, kiná a divadlá. Neskoro popoludní sa v mestách Malty konajú slávnostné sprievody, súčasťou ktorých sú sochy, ktoré nesú ľudia, pohybujúci sa  kolísavým krokom. Sochy predstavujú rôzne výjavy z Umučenia Krista. Súčasťou sprievodu sú ľudia, oblečení za biblické postavy. Na Veľkonočnú nedeľu súčasťou sprievodu so sochami Vzkriesenia Krista je už aj kapela, ktorá vyhráva veselé melódie. V tento deň sa stretáva rodina pri slávnostnom obede, ktorý tvorí jahňacie mäso upravené na rôzne spôsoby. Ako dezert sa podáva cassata Siciliana.  Je to čas na návštevu príbuzných a priateľov, na obdarovanie drobnými darčekmi. Deti tradične dostávajú čokoládové vajce a figollu – sladké pečivo plnené mandľovým krémom v tvare králika, ryby či srdca.  

Zvyky a tradície – Malta – slávnostné sprievody v uliciach väčších miest na Malte tvoria ľudia, oblečení do dobových kostýmov.
Zvyky a tradície – Malta – sochy v sprievode nosia ľudia, pohybujúci sa špeciálnym kolísavým krokom.

 

 

Zvyky a tradície – Nemecko

Nemecko je spolkový stredoeurópsky štát. Hlavné mesto je Berlín, úradný jazyk je nemčina. Oktoberfest v Mnichove je celosvetovo známy ako „najväčšia ľudová oslava na svete“.

Príprava na sviatky je rovnaká ako v iných krajinách. Je to pôst, počas ktorého sa venujú ľudia pokániu, rozjímaniu a v súčasnosti aj rôznym dietam či očiste organizmu. Počas Veľkonočných sviatkov sú v kostoloch liturgické obrady.

Oslava prichádza na Veľkonočnú nedeľu. Deti hľadajú v dome či v záhrade pestrofarebné slepačie vajíčka či darčeky, ktoré tam skryli rodičia. Malé deti veria, že ich skryl veľkonočný zajac. Pokyn na hľadanie skrytých darčekov či vajec znel: “Gakagaka, der Osterhase ist da”.  Aj dospelí v tento deň chodia na prechádzky, stretávajú sa navzájom a po dlhej zime si užívajú jarný vzduch. V pondelok sa v určitých oblastiach tlačí dole kopcom obrovská ohnivá guľa – Osterraederlauf.

Svoje príbytky a záhrady si taktiež zdobia pestrými vajíčkami, zajačikmi či inými veľkonočnými dekoráciami.

Tradičné veľkonočné jedlá je šunka, saláma, vajcia. Na obed majú jahňacie mäso. V domácnostiach nesmie chýbať tradičný sladký veľkonočný baránok.

Zvyky a tradície – Nemecko – záhrady si zdobia maľovanými vajíčkami.
Zvyky a tradície – Nemecko – veľkonočné vajíčka z Bavorska.

Zvyky a tradície – Rakúsko

Rakúsko je spolkový štát v Strednej Európe. Hlavné mesto je Viedeň, úradný jazyk nemčina. Rakúsko je známe krásnou prírodou, Alpami a vynikajúcou lyžovačkou či turistikou.

Dva týždne pred Veľkou nocou sa otvárajú veľkonočné trhy v rôznych mestách Rakúska. Tu si môžu návštevníci kúpiť originálne jarné dekorácie, alebo nazbierať inšpirácie na skrášlenie domácnosti či záhrady. Na trhoch nesmie chýbať ani občerstvenie tradičnými či novodobými veľkonočnými špecialitami a nápojmi. V Rakúsku je populárna hra  “Eierpecken” – ľudia si navzájom ťuknú vajíčkami a vyhrá ten, kto má menej porušenú škrupinu.

Sviatočné tradície sa v Rakúsku nevyznačujú ničím výnimočným. V sobotu maľujú vajíčka a v nedeľu tak, ako v iných európskych krajinách sa deti rozbehnú do záhrady a po dome, kde hľadajú vajíčka, ktoré tam ukryl veľkonočný zajačik.

Zvyky a tradície – Rakúsko – atmosféra Veľkonočných trhov – Lienz .                                      zdroj:www.youtube.com

Článok mohol vzniknúť vďaka dobrým ľuďom, ktorí mi ochotne pomohli radami.  Ďakujem Ivane z Írska, Monike z Mallorky, Jankovi z Malty, Janke a Erike z Nemecka, Majke a Katke z Rakúska za pomoc pri písaní článku.

Môj tip na záver

Tradičným symbolom Veľkej noci v Európe sú zdobené slepačie vajcia. Ich zdobenie môže byť od jednoduchého jednofarebného štýlu, až po doslova umelecké diela. Mňa očarili kraslice od Janky, ktorá sa tomuto remeslu venuje už dlhé roky. Jej výrobky nájdete aj na internete.