Myslím si, že je vhodný čas pustiť sa do témy záhrada. Nie ako v nej pestovať rastliny či kvety, alebo ako si vytvoriť oddychovú zónu. Ja som sa rozhodla hľadať možnosti, ako využiť v záhrade solárnu energiu.
Vo mne záhrada vyvoláva predstavu rodinných posedení, pokoja, relaxu, grilovačiek, opaľovanie na slnku a samozrejme pestovanie vlastných plodín. Jasné, že treba na záhrade aj robiť aby sme si ju mohli užívať, ale myslím si, že pozitíva záhrady stále prevažujú nad negatívami.

Záhrada a možnosti využitia solárnej energie
Slnko je zdrojom obnoviteľnej energie, ktorú sa pomaly učíme využívať. Fotovoltaické či solárne panely sa stávajú čoraz viac súčasťou rodinných domov. Takto získanú energiu je potrebné čo najlepšie využiť formou akútnej spotreby. Akonáhle vzniknú prebytky elektrickej energie, sú dodávané do distribučnej siete, alebo sa domáca elektráreň odpojí.
V zime je menej slnečného svitu, menej získanej energie a je aj viac možností na jej akútne využitie aj počas dňa. Ale čo v lete? V tomto období treba hľadať akútne využitie získanej energie aj mimo domu. A tak ma napadlo: čo takto záhrada? A tu sú možnosti, kde by sa táto energia v záhrade mohla využiť.
Varenie v záhrade
Variť či grilovať v záhrade nás počas letných dní priam láka. Sme na čerstvom vzduchu, vychutnávame si slniečko a z jeho lúčov získavame vitamín D. Varenie von dáva inú atmosféru pri príprave jedla, iné vône, iné suroviny, aj kreativita dostane pri letnom varení zelenú. Je to proste balzam na dušu. Mnohí už majú vonkajšie letné kuchyne vybavené kuchynskou linkou so spotrebičmi. Využívanie varnej dosky, rúry či kuchynských pomocníkov na elektrinu počas letného dňa prispieva k využitiu akútnej elektrickej energie.

Automatické zavlažovanie záhrady
Zavlažovanie záhrady v horúcich letných mesiacoch je nevyhnutné. Nielen kvôli úrode, ale aj kvôli krásnemu trávniku či kvetinovým záhonom. Behanie s krhlou medzi zdrojom vody a záhonmi je celkom slušná ranná či večerná aktivita.
Trochu lepšie je na tom systém zalievania pomocou hadice. Vyžaduje si menej chodenia a zabezpečuje väčšiu intenzitu. Pri použití vhodných doplnkov a nadstavcov je možné dopraviť vodu tam, kde je potrebná. A to s minimálnymi úpravami v záhrade. Pri tomto spôsobe zalievania záhrady je potrebná spolupráca človeka s technikou. Ráno a večer si vyhradiť čas a dodať vlahu trávniku či záhonom.
Ale čo ak v záhrade je veľký krásny trávnik, ktorý si hlavne v horúcich letných dňoch vyžaduje zalievanie dokonca v nočných či v skorých ranných hodinách? Nie vždy je vôľa ráno vstať a polievať trávnik. Riešením je automatické zavlažovanie. Jeho inštalácia vyžaduje pomerne veľký zásah do záhrady. Kvôli rozvodom je nutné vykopať ryhy všade tam, kde je potrebné dostať vodu. Toto riešenie je preto vhodné pri plánovaní väčšej rekonštrukcie existujúcej záhrady, prípadne pri realizácii úplne novej záhrady. Vynaložené prostriedky na výstavbu rozvodov a automatizáciu zavlažovania sa vrátia v podobe voľného času, ktorý sa dá venovať rodine či iným aktivitám.

Zavlažovanie skleníka
Kto by hneď z jari netúžil po čerstvých reďkovkách alebo šalátoch? Keď ešte vonku hrozia prízemné mrazy mnohí už vo svojich skleníkoch sejú skorú zeleninu. Ale aj skleník je potrebné zalievať. Nie tak intenzívne ako trávnik v lete, ale je potrebné dopriať paradajkám, paprikám či uhorkách v skleníku dostatok vlahy. A tak určite bude vyhovovať zavlažovanie pomocou kvapkových dávkovačov, ktorý je vhodný pre rastliny v skleníku. Šetrí vodu a každá rastlina dostáva potrebné množstvo vlahy.

Jazierko v záhrade
Vybudovanie jazierka v záhrade zvyšuje jej atraktivitu, hlavne na rovinatých pozemkoch. Ľudia v nich pestujú močiarne alebo vlhkomilné rastliny, chovajú okrasné druhy rýb. Aby v jazierku nebola stojatá voda a neotravovali komáre, je potrebné zaistiť jej cirkuláciu pomocou čerpadla alebo pumpy. Do jazierka je možné doplniť aj fontánku, najlepšie s regulovateľným výkonom. V prípade potreby sa elektrická energia dá využiť aj na filtráciu a osvetlenie jazierka.

Bazén a vírivka
Bazén či vírivka v záhrade nám dávajú možnosť užiť si “dovolenkovej atmosféry” v domácom prostredí. Bazén poskytuje možnosť dať si každé ráno či večer do tela pri plávaní, posedenie vo vírivke po celodennom strese umožňuje relaxovať.
Prevádzka bazéna aj vírivky si vyžaduje filtráciu a ohrev vody. Pre bazén je vhodná teplota vody okolo 24-27 oC, vo vírivke sa vyžaduje voda teplejšia. Ak vírivku prevádzkujeme v zimnom období, teplotu vody je potrebné vyhriať až na 37oC. Na ohrev môžeme použiť tak solárne panely ako aj energiu získanú z fotovoltaických panelov. Správne osvetlenie bazéna či vírivky dáva večernému kúpaniu pri hviezdnej oblohe ten správny letný nádych.

Dobíjanie robotickej kosačky
Akumulátorová robotická kosačka je určená pre kosenie trávnika na nie veľmi svahovitom teréne. Okrem úspory času sú jej prednosťou vynikajúce výsledky kosenia. Ak je to potrebné, robotická kosačka sa sama nabije v nabíjacej stanici. Jej využívanie poskytuje majiteľovi záhrady pohodlie a viac voľného času.

Podzemné nádrže na dažďovú vodu
Využitie dažďovej vody v záhrade pozná asi každý záhradkár. Zachytáva sa do rôznych sudov, plastových nádrží a počas suchých letných dní sa voda využíva za zalievanie záhrady. Viete o tom, že existujú podzemné nádrže na zachytávanie dažďovej vody? Takto uskladnená dažďová voda je v tme, nekazí sa, nemnožia sa v nej baktérie a riasy.
Na realizáciu podzemných nádrží sú potrebné značné výkopové práce. Aj keď nádrže môžu byť rôzneho tvaru, predsa len potrebujú výkop jamy, aby sa dali uložiť pod terénom. Správny návrh objemu nádrží je veľmi dôležitý . Je potrebné ich navrhnúť na množstvo zrážok a na plochy, ktoré sa do nádrže budú odvodňovať. Netreba sa báť, nádrže majú prepad pre prípad zvýšeného prívody dažďovej vody. Spolu v kombinácii so vsakovacím iglu zabezpečia vsakovanie prebytočnej vody do pôdy.
Vodu z nádrží je možné čerpať na povrch pomocou elektrického čerpacieho stojana, ktorý niekedy býva spojený s možnosťou ručného čerpania, tak ako na starých pumpách.
V prípade novostavby sú podzemné nádrže vhodným riešením na využívanie dažďovej vody aj v dome. Sme jedna z mála krajín, ktoré využívajú na splachovanie WC pitnú vodu. Je to neekologické a neekonomické. Pokiaľ nemáte pri dome vlastnú studňu, podzemné nádrže sú vhodným riešením na využitie dažďovej vody na splachovanie WC.
Domáca vodáreň
Ak máte vlastný zdroj vody a na zásobovanie domu či chaty vodou používate domácu vodáreň, máte ďalší spotrebič na akútnu spotrebu elektrickej energie. Pozor ale na časté zapínanie a vypínanie čerpadla! Doporučené je max. 20 zapnutí a vypnutí za hodinu. Ak dodržíte túto zásadu, môžete využiť domácu vodáreň aj na zavlažovanie.
Osvetlenie záhrady
Záhrady sú dnes ako malé parky. Ponúkajú príjemný relax nielen cez deň, ale aj večer. Aby sa dalo po záhrade bezpečne pohybovať aj v tme, je potrebné ju vhodne osvetliť. Dnes nie je problém kúpiť solárne svietidlá do záhrady. Majú rôzne tvary, rôznu intenzitu svietenia, len si treba vybrať. Napájané sú dobíjateľným akumulátorom, ktorý pripomína tužkové baterky. Umiestniť tieto svietidlá je potrebné na slnko, aby pohltili čo najviac energie počas dňa.
Pre večerné osvetlenie záhrady svietidlami napojenými klasicky na elektrickú sieť a pritom využiť fotovoltaiku, je potrebné mať doma akumulátor energie.

Návrh záhrady je dôležitý
Vytvoriť si záhradu, ktorá spĺňa predstavy majiteľa, nie je jednoduché. Každá záhrada by mala mať určitý štýl. A to si vyžaduj znalosti z oblasti pestovania rastlín, stavebných materiálov potrebných na vytvorenie chodníkov, oplotenia či na realizáciu rôznych oddychových zón. Preto je potrebné pred začatím prác na záhrade dôkladne si všetko premyslieť a veľakrát sa obrátiť o pomoc aj na záhradného dizajnéra, či nechať si realizovať záhradu na kľúč. Nezabudnite si ale stanoviť požiadavky aj na využívanie solárnej energie vo vašej plánovanej či rekonštruovanej záhrade.
Môj tip na záver
Máte radi grilovačku vo vašej záhrade? Chcete návšteve pripraviť sladké prekvapenie? Grilované banány s čokoládou im určite budú chutiť.
Čo potrebujete:
Banán – pre každú osobu jeden, horkú alebo mliečnu čokoládu – do každého banánu rátajte asi 3-4 tabličky, nožík a lyžičku pre každú osobu.

Ako postupovať:
Banán položíte na gril, prípadne na okraj ohniska, kde je ešte dostatočne teplo. Je potrebné ho počas grilovania či opekania otáčať a keď už bude šupka čierna, treba ho zobrať a položiť na tanier. Každý banán cez ohnutú časť je potrebné nakrojiť. Pozor, nie prekrojiť na dve polovice! Do vytvorenej ryhy stačí vložiť tabličky čokolády, ozdobiť letným ovocím zo záhradky a môže sa podávať. Táto delikatesa sa vychutnáva lyžičkou.
