ja katka

Upratať domácnosť znamená vytvoriť si zdravé bývanie

Neporiadok v garáži, veci bez usporiadania vyvolávajú pocit chaosu

Upratať domácnosť znamená vytvoriť si zdravé bývanie. Bývanie, kde sa budete cítiť dobre. Kde na vás z každého kúta nebudú padať zbytočné veci, kde nebudete mať prepchaté skrine. Kde budete mať priestor a úžasný pocit domova.

Prečo otváram tému ako upratať domácnosť

Veď táto činnosť je predsa samozrejmosť v každej domácnosti. To som si myslela aj ja. Len s úrovňou poriadku u nás doma

Skriňa má byť uprataná prehľadne

nie som veľmi spokojná. Veľa vecí, málo miesta a pocit chaosu, to je charakteristika nášho domu. Skúsila som hľadať na nete rady, ako s týmto stavom bojovať.  A objavila som úžasné knihy: Domácnosť bez odpadu od Bea Johnson a Zbavte sa neporiadku podľa Feng – šuej od Karen Kingston. Po ich prečítaní som sa začala pozerať na upratovanie a na našu domácnosť inými očami.

Cítim, že veci na mňa padajú

Patrím k ľuďom čo sa ťažko lúčia s vecami. Ku všetkému mám citový vzťah a všetko odkladám s myšlienkou, že sa mi to niekedy môže ešte zísť.   Za tie roky som si takýmto spôsobom nahonobila značný majetok. Jeho trhová hodnota žiadna, ale spomienková je nevyčísliteľná. Mám pocit, že keby som čokoľvek z toho vyhodila, nemala by som spomienky alebo by som zradila osoby, čo mi veci darovali.

Momentálne mám ale snahu toto moje “spomienkové škrečkovanie” vecí zrušiť. Došla som do bodu, kedy mi to začína vadiť. Doma máme toľko vecí, čo vôbec nepoužívame. Ale čo s tým? Ako sa zbaviť vecí a nepodľahnúť výčitkám svedomia o zrade? Nebanovať za vyhodenými vecami a nevyčítať si o pár dní že to, čo som vyhodila, práve potrebujem a že som to vlastne ani vyhodiť nemala? Asi treba upratať domácnosť.

A ide sa upratovať!

Myslím tým upratať domácnosť hĺbkovo, nekompromisne a bez nostalgie. Nielen utrieť prach, umyť podlahy a okná, oprať záclony, prípadne vymaľovať. Musím uvoľniť priestor a zbaviť sa nepotrebných vecí. Návod ako na to som našla v knihách. Len sa do toho upratovania pustiť. Budem sa snažiť veci, čo pre mňa sú zbytočné využiť iným spôsobom. Všetko čo máme doma idem zredukovať, zužitkovať, recyklovať. Do kontajnera sa budem snažiť vyhodiť len to, čo bude naozaj nevyhnutné.

Slečna pripravená na upratovanie
Pripravená na upratovanie.

 

Dá to asi riadne zabrať, máme veľký dom. Ja chodím do práce, tak si budem dávať menšie záväzky, kedy a čo budem upratovať. A nielen to. Upratať domácnosť nie je mojim jediným cieľom. Chcem spojiť a nahradiť  škodlivé veci, čo máme doma, za ekologické. A taktiež chcem znížiť množstvo odpadu, ktorý tvoríme pri prevádzke domu. Takže toto bude upratovanie spojené s zmenou celého chodu našej domácnosti. Verím, že to bude zaujímavé nielen pre mňa, ale aj pre vás.

Samozrejme o mojich výsledkoch vám napíšem, pridám rady a skúsenosti, ktoré môžu pomôcť aj vám. Tento víkend začínam upratovať v kúpeľni. Je malá a s kozmetikou po záruke, s nepotrebnými chemikáliami, sa vysporiadam úplne bez výčitiek svedomia.