ja katka

Päť tipov na nenáročné vianočné darčeky, ktorými potešíte svojich blízkych

A je tu čas predvianočného šialenstva. Výzdoba nákupných centier, reklamy v televízii, dátum v kalendári a vnútorný hlas nám spoločne oznamujú, že Vianoce sa blížia. Je načase začať zháňať darčeky pre svojich blízkych.  Nemusia to byť veľké dary, stačí aj niečo menšie. Dôležité je, aby darček svojho adresáta potešil.

Pri deťoch je to jednoduché – napíšu list Ježiškovi a je to vybavené. Moje deti takýto list písali každé Vianoce a nechávali ho na okennom parapete. A čuduj sa svete, ten Ježiško im doniesol takmer všetko. Samozrejme, pri písaní som tak trochu asistovala a usmerňovala ich túžby podľa možnosti rodinnej peňaženky.

List Ježiškovi plný želaní

My dospelí už máme o darčekoch iné predstavy. To najpotrebnejšie si kupujeme počas celého roka, nečakáme na Vianoce. Pod stromčekom mnohým z nás už stačí maličkosť. Prinášam vám päť tipov na darčeky, ktoré potešia a sú nenáročné na financie.

Prírodná kozmetika – darčeky hlavne pre ženy

Už dlhé roky sa pred Vianocami zapĺňajú pulty darčekovými kazetami s kozmetikou rôznych značiek. Zvykli sme si kozmetiku pod stromčekom považovať za darček, ktorý proste patrí k Vianociam, ktorý poteší a ešte je aj užitočný. No viete o tom, že aj mnohé internetové obchody, ponúkajúce prírodnú kozmetiku, dokážu pripraviť pekné, darčekové balenie svojich výrobkov?

Ja som pri hľadaní henny na  vlasy natrafila na internetový obchod s pomerne širokým sortimentom prírodnej kozmetiky – BIOnatural. Priznávam, prvýkrát som si objednávala vybrané produkty v obavami. A čuduj sa svete, natrafila som na serióznu firmu s bezproblémovou komunikáciou a s rýchlou dobou dodania. A čo ma na tejto stránke veľmi prekvapilo bol  blog, ktorého súčasťou sú aj rôzne recenzie na výrobky. A práve tie mi pomohli pri výbere rôznych druhov prírodnej kozmetiky. Pretože svet prírodnej kozmetiky je ešte stále pre nás – laikov – neprebádanou problematikou.

Keď budete zvažovať kúpu prírodnej kozmetiky pre svojich blízkych, doporučujem kliknúť na stránku spoločnosti BIOnatural. Najviac výrobkov tu nájdete pre svoje vlasy a prírodnú telovú kozmetiku. Určite si z ich ponuky vyberiete. Ak potrebujete, poradia vám a keď požiadate, tak vám tovar aj darčekovo zabalia. Táto spoločnosť ma v predvianočnom čase prekvapila aj  perfektným nápadom – ale o tom už v časti “Môj tip na záver”.

 Fotokniha – darček pre rodinu a známych

Ruku na srdce – koľkí z vás máte doma plné disky fotiek, väčšinou uložené bez ladu a skladu, bez špeciálnych názvov? Fotky sa často stávajú pre nás nič nehovoriace čísla.  No čo už, fenomén dnešnej doby – digitálna fotografia – nám dáva možnosť fotiť, mazať a zálohovať. Niekedy mám pocit, že digitálna fotografia zdevastovala náš vzťah k tejto forme dokumentovania nášho života.

Kedysi sme mali vo foťáku 24 alebo 36 obrázkový film a keď sme išli na dovolenku, rozmýšľali sme, čo odfotiť. Nič sa nedalo zmazať , spomienky sme si natrvalo doniesli domov – veľakrát ako nepodarenú, rozmazanú fotku. Bez vyvolania sme nemali nič, iba film v kazete. Po vyvolaní a urobení fotiek sme v rukách držali zhmotnené spomienky. Kupovali sem si albumy a pomocou “rožkov” sme fotky do albumov pripevňovali. K tomu dopísaný dátum a spomienky boli kedykoľvek k dispozícii na listovanie.

Aj ja patrím k tým, ktorí dnes majú plné disky digitálnych fotografií, ale ich hmotnú podobu si dávam robiť málokedy. Časom na fotky uložené na diskoch zabudnem, alebo o ne prídem pri  znehodnotení hard disku.

V roku 2014 som darovala pod stromček prvú fotoknihu zhmotnených spomienok. Pri jej tvorbe som oprášila veľa zálohových DVD-čiek, otvárala som dávne maily, v ktorých som posielala fotky (našťastie maily nemažem, len keď ma oznam upozorní na málo miesta). A tak vznikol dokument, ktorý potešil mojich blízkych. Prinavrátil nám spomienky, v ktorých teraz často listujeme.

Fotoknihu spomienok na študentské časy sme darovali aj nášmu triednemu na pomaturitnom stretnutí. Môžem povedať, že čiernobiele fotky prefotené do digitálnej podoby priniesli veľa radosti a spomínania nielen triednemu, ale aj spolužiakom.

Ak chcete urobiť niekomu radosť a vrátiť mu spomienky, fotokniha je na to ako stvorená. V tomto období ponúkajú na zľavových portáloch rôzne spoločnosti výrobu fotoknihy za výhodné ceny. A vytvoriť fotoknihu je pomerne jednoduché, každá spoločnosť má svoje softvéry. Jediný problém je vybrať tie správne fotky z toho množstva, čo máme na disku.

Darček pre celú rodinu – doskové hry

Poznáte doskové hry? Že nie? No ja si myslím, že jednu poznáte takmer všetci. Človeče, nehnevaj sa. Dlhú dobu to bola najobľúbenejšia hra medzi deťmi, ale aj dospelými – až kým ju neporazili Monopoly. Ja som vďaka môjmu synovi objavila kúzlo súčasných spoločenských hier.  Sú to tzv. doskové hry, ktoré sú naozaj výborne prepracované. Máme ich doma veru dosť a každá je venovaná inej tematike. Mám rada večery, keď si nájdeme čas a sadneme si spolu ku hre.

Na začiatku sú potrebné dve tri hry, kým úplne pochopíte podstatu hry a začnete hrať strategicky. A verte, že hra vás vtiahne to deja tak, že prestanete brať ohľad na príbuzenské vzťahy a budete taktizovať len a len vo svoj prospech.

Hry je najlepšie kupovať v predajniach, kde vám aj odborne poradia. Ak ste sa práve teraz rozhodli kúpiť pod stromček doskovú hru a neviete kde začať, prečítajte si, ako vybrať správnu hru. Myslím, že na stránke spoločnosti iHRYsko.sk nájdete veľa potrebných informácií.

Vlastnoručne vyrobené darčeky

Možno mnohí z vás už prežili predvianočné obdobie bez možnosti kúpy veľkých darčekov. Jednoducho boli počas roka iné výdavky a na veľké vianočné darčeky neostali peniaze. Čaro Vianoc aj s darčekmi pod stromčekom môžete zachrániť aj v tomto prípade. Stačí zapojiť svoju kreativitu, empatiu, zručnosť a vyrobiť darček vlastnými rukami.

Ak dobre poznáte blízkeho človeka, určite mu dokážete vyrobiť darček na mieru. Nemusí to byť žiadna veľká a bombastická vec. Stačí možno napiecť koláčiky a pekne zabalené zanechať blízkym pod stromčekom. Alebo  ušiť pekný vankúšik či nejaký bytový doplnok. Aj obyčajný drevený anjelik pod stromčekom určite poteší.  Inšpiráciu na takéto domáce darčeky nájdete vo veľkej miere na internete.

Čas a rodinná pohoda – nehmotné darčeky, ktoré potešia

Darovať svoj čas a rodinnú pohodu je to najvzácnejšie, čo svojim blízkym môžeme dať. Vianočné sviatky sú na spoločné trávenie času predurčené. Spoločné  raňajky, obedy, pozeranie rozprávok, návštevy blízkej i vzdialenejšej rodiny či telefonáty dávajú pocit blízkosti. Nie je dôležité, čo je pod stromčekom, dôležité je to, čo je v srdci.

Pamätáte si, na ktoré Vianoce ste dostali aký darček? No ja si pamätám akurát na Vianoce, keď som dostala vytúžené korčule, len neviem, koľko rokov som mala. Ostatné Vianoce mi “darčekovo” unikajú. Ale to, ako som sa s deťmi počas Vianoc hrávala, ako sme skladali spolu puzzle, chodili na návštevy k starým rodičom, tie spomienky sú uzatvorené v nejakom “spomienkovom šuflíku” v mojom mozgu. Stačí ich oprášiť a hneď mám svojich blízkych pri sebe. V duchu im ďakujem za ten najkrajší každoročný vianočný darček – za ich čas, za chvíle strávené s rodinou.

Môj tip na záver

Môj predvianočno – darčekový tip na záver sa bude týkať nápadu, ktorý rozsvietil moju literárnu dušičku. Pri surfovaní po nete a hľadaní obchodov ponúkajúcich prírodnú kozmetiku som na facebooku našla super nápad. Je z dielne spoločnosti BIOnatural a keby som mu mala pridať bodovú  hodnotu zo 100 možných bodov, tak mu dávam maximum.

Som knihomoľ a doma za roky života som si nahonobila dobrú zbierku kníh. Idealisticky som si predstavovala, že niekedy na dôchodku mi budú moje knihy spríjemňovať večery. Teraz už viem, že táto moja predstava sa asi nesplní a tak sa často pozerám na knihy z mojej knižnice a rozmýšľam, čo s nimi urobím.

A zrazu mi internet poskytol riešenie. Úžasné, nádherné, ktoré pohladilo moje srdiečko. Jeho heslom je: Vezmi si knihu. Ak chcete vedieť viac, kliknite na FB stránku BIOnatural.  Pýtate sa kde tento obchod nájdete? Predajňa BIOnatural, Okružná 74, Michalovce. Otváracie hodiny: Po – Pia: 08:30 – 17:00.