Pustý hrad na Zvolenom, areál ktorý sa oplatí vidieť. Že ste tam ešte neboli? Nevadí, možno vás tento článok motivuje na jeho návštevu.
Pustý hrad – A wonderful place for family trip in the Slovak Republic.
Ja som do minulého roku novú tvár Pustého hradu poznala len z rozprávania. Vďaka kamarátom sme sa tam vybrali a bola som príjemne prekvapená, aký krásny areál sa stal z opusteného, zarasteného miesta. Boli sme očarení prostredím a tak som sa rozhodla posunúť tento tip na strávenie príjemných víkendových chvíľ aj vám.
Pustý hrad – trochu histórie
Aj keď sa presne nevie, kedy bol hradný komplex nad Zvolenom postavený, predpokladá sa, že vznikol v 12. storočí. Pôvodne sa nazýval Zvolenský hrad a tvoril veľkú pevnosť. Po vybudovaní nového Zvolenského zámku ho začali nazývať Starým hradom.
Hrad bol vyhľadávaným sídlom uhorských panovníkov. Kráľ Béla IV na tomto hrade vydával dcéru, istý čas tu sídlil aj Ján Jiskra z Brandýsa. Keď sa vo Zvolene postavil nový zámok, sídlo panovníkov sa presunulo do tohto gotického kaštieľa. Starý hrad už slúžil len úradníkom, vojakom a remeselníkom. Starý hrad stratil strategickú funkciu v 17. storočí. Pomenovanie Pustý hrad na začalo používať koncom 18. storočia.
Pustý hrad sa stal známy aj vďaka povestiam. Najznámejšou je povesť o zakliatom Barátovi. Podľa rozprávania zaznamenaného v 19. storočí údajne strážil poklady na Pustom hrade zakliaty mních, ktorý mal namiesto nohy konské kopyto. Ako pustovník alebo v podobe zvieraťa sa zjavoval ľuďom, ktorí zablúdili na hrad a naháňal im strach.
Pustý hrad – archeologický výskum
Zrúcaniny Pustého hradu sa roky ukrývali pod nánosom zeminy, zakryté stromami. Archeologický výskum na Pustom hrade prebieha už 25 rokov. Vďaka nemu sa odkryli ruiny starých budov a hradieb. Archeologický výskum na základe nájdených artefaktov, na základe odkrytých zvyškov stavieb, skladá puzzle histórie tejto našej kultúrnej pamiatky. Výskum stále pokračuje a určite jedného dňa bude z jednotlivých častí puzzlí poskladaný celý historický obraz Pustého hradu.
Výlet na Pustý hrad
Aby ste z výletu na Pustý hrad mali naozaj zážitok, stačí si vybrať vhodný deň, “zabezpečiť” si dobré počasie, nabaliť si tekutiny a jedlo v dostatočnom množstve, obuť si turistické topánky a odev a hurá, môžete sa vybrať na výlet.
Ako sa dostať na Pustý hrad?
GPS: N48°33’43” E19°7’7”
Ak máte chuť na krátku nenáročnú túru, ktorá neunaví nohy, ale poteší oko a rozšíri obzor, zájdite si na stredné Slovensko. Neďaleko mesta Zvolen, na severozápadných výbežkoch pohoria Javorie, sa nachádza starý Pustý hrad. Preto je táto vychádzka vhodná aj pre tých, čo okrem pobytu na čerstvom vzduchu radi nazrú do dejín a spoznajú kus histórie.

Kto by chcel ísť na Pustý hrad autom bude sklamaný. Je možné dostať sa tam len pešo alebo na bicykli. Na Pustý hrad vedú tri trasy. Môžete ísť od bodu “pod dráhami”, z autocampingu Neresnica alebo od zimného štadióna. Cesta od zimného štadióna je najobľúbenejšia. Tam je možnosť aj zaparkovať auto. Zhruba 300 metrov za zimným štadiónom je ďalšie malé parkovisko a začína sa tam aj náučný chodník. Ten bol obnovený v roku 2012 a má 20 informačných tabúľ. Pozrite si trasu náučného chodníka.
Po skončení prechádzky sa môžete občerstviť v neďalekej Kolibe u rytiera. Krátkou prechádzkou sa od koliby môžete dostať k Červenému medokýšu. Je to upravené miesto, ktoré slúži v lete vodákom splavujúcim Hron na oddych.
Areál Pustého hradu
Hradný komplex tvoria dva samostatné opevnené hrady. Horný hrad je starší a pokrýva 3,5 hektára a mladší Dolný hrad má rozlohu 0,7 hektára. Dolný hrad sa nachádza cca. 400 pod Horným hradom. Obidva hrady tvorili samostatné celky spojené spojovacou hradbou do jedného opevneného komplexu.
Dolný hrad
Dominantou Dolného hradu bola bola kráľovská veža. Predpokladá sa, že mala päť podlaží. Pri pôdorysnej ploche 19,8 x 19,8 m plochy interiéru mohli mať cca. 1000 m2. Spodné podlažie slúžilo ako sklady, najvyššie podlažie

bolo obranné. Podlažia medzi tým boli obytné. Z veže sa zachovala časť múru, ktorá má výšku cca. 17 metrov.
Pri tejto veži sa môžete stretnúť s pomenovaním donjon. Toto slovo označuje vežu štvorcového alebo obdĺžnikového pôdorysu. Sú to väčšinou veže obytné, ku ktorým postupne pribúdali ďalšie obytné a obranné objekty. Známym hradom s donjonovským usporiadaním je aj hrad Karlštejn.
Horný hrad
Najzachovalejšou časťou Horného hradu je veža so vstupnou bránou. Brána bola súčasťou opevnenia, ktoré obklopovalo Horný hrad. Na najvyššom bode hradného kopca (571 m.n.m.) sa nachádzajú ruiny obytnej veže. Veža bola centrom najstaršieho hradu a zároveň aj celého Zvolenského komitátu. V priestoroch Horného hradu sa nachádzajú ruiny ďalšieho hradu, ktorý nesie názov Dončov hrad. Ide o stavbu hradného paláca. To znamená, že to bola stavba reprezentačná, neslúžila len na ubytovanie panovníkov pri poľovačkách, či na obranu. K Dončovmu hradu prislúcha aj veľká, viac ako 9 metrov hlboká vodná cisterna.Neďaleko Dončovho hradu sa podľa archeologických výskumov pravdepodobne nachádzala dielňa na falšovanie mincí.
Dončov hrad je vlastne pracovný názov hradného paláca, ktorý mu dali archeológovia. Magister Donč v roku 1314 prebral správcovstvo hradu po strýkovi Demeterovi. Zvolenský hrad počas Dončovo obdobia zažil najväčší rozkvet.
Od roku 2016 má Pustý hrad nové atrakcie. Návštevníci v areáli Horného hradu môžu vidieť repliky stredovekých zbraní: dela, baranidla a katapultu. Zhotovil ich výrobca kópií starých zbraní Štefan Nitriansky.
Pokiaľ na Dolnom hrade prebieha neustále archeologický výskum, areál Horného hradu je už zakonzervovaný. V jeho areáli sa nachádzajú priestory na oddych a relax. Sú tu lavičky ako aj veľmi pekne upravené ohniská.

Pozrite si letecké pohľady na Pustý hrad. Ukážu Vám krásu našej kultúrnej pamiatky neďaleko Zvolena z leteckej perspektívy. Verím, že pre vás to bude pozvánka na osobné zoznámenie sa s Pustým hradom. Možno sa tam stretneme.
Môj tip na záver
Ak sa vyberiete na Pustý hrad nezabudnite si zobrať so sebou stravu a hlavne dostatok tekutín. Tento areál neponúka žiadne možnosti občerstvenia a aj preto je taký pokojný. Ľudia tam, prídu, posedia, pokochajú sa krásnymi výhľadmi a ak majú chuť a je prázdne ohnisko, môžu si aj niečo pripraviť na ohni. Krásne upravených ohnísk je tam dosť. Takže nezabudnite si so sebou zobrať špekačky, slaninku a iné dobroty na opekanie. Ak máte radi sladké a chcete si urobiť originálny banánový zákusok s čokoládou, skúste môj recept na grilovaný banán s čokoládou. Ľahko sa pripravuje aj na opekačkách. Stačí banán priložiť na okraj ohniska, počkať kým sa opečie a šupka zhnedne. No a potom pokračovať ako je uvedené v recepte.
V prípade, že si chcete zobrať so sebou niečo zdravé a sladké na dobitie energie cestou na hrad, môžete vyskúšať tyčinku RAW. Dostať ju kúpiť v predajniach COOP Jednota, nestojí veľa a v zložení nájdete len samé zdravé potraviny.
