ja katka

Šťastný človek musí na sebe pracovať

Šťastný človek je stav, o ktorom sníva každý z nás. A čo je to šťastie? Slovko, ktoré vystihuje určitý psychický stav človeka. Byť šťastným človekom je pre nás méta, ktorú máme v sebe, aj keď pre každého môže znamenať niečo iné.

Múdra Wikipédia má presnú definíciu šťastia. Veľmi ma zaujalo, že k šťastiu  patrí prvok náhody, ktorý často prichádza ako dar. No a ja by som to len trochu upravila. Ten dar príde vtedy, keď mu človek trochu pomôže.

Šťastný človek – ako na to?

Chcela by som sa s vami podeliť o kroky, vďaka ktorým som sa stala šťastným človekom.

Nesťažujte sa, ale riešte problémy 

Pamätám si obdobie, keď som bola nešťastná. Kade som chodila, tade som sa sťažovala. Či už v práci, alebo doma, alebo s kamoškami na káve, všade som si vylievala srdce z toho, aký mám ťažký život. Všetci sedeli, počúvali ma a snažili sa mi radiť. Asi som veľa rozmýšľala, ale v mojej hlave sa zrodila myšlienka: „ Keď sa toľko sťažujem na svoj život, vlastne škodím sama sebe. Veď nič neriešim, len sa sťažujem.“ A tak som sa prestala sťažovať. Všetka tá negatívne energia sa vo mne zrazu začala ukladať, už som ju nikde neventilovala. Pomaly som dospela k bodu, že som svoj život začala riešiť a využila som pri tom všetko to negatívne, čo som v sebe mala. A zrazu sa mi uľavilo. Staré veci som pochovala a otvorila sa novému životu, ktorý na mňa čakal.

Nebolo to zo dňa na deň, trvalo to nejaký čas, ale môžem povedať, že som začala nový život a našla svoje vysnívané šťastie. Stal sa zo mňa šťastný človek.

Urobte si poriadok v hlave

To nasleduje hneď za tým, ako si vyriešite problém.  Poriadok v hlave musí byť. Aj keď to stojí námahu urobiť si ho. Je jednoduché netrápiť sa rozmýšľaním, ako byť šťastným človekom. Len pasívne čakať, čo vám život donesie. Len sa môže stať, že šancu ktorú vám život ponúkne pre chaos vo svojej hlave nedokážete zachytiť. A potom už len môžete plakať nad svojim osudom, ktorý vám preteká pomedzi prsty.

Je potrebné  si občas v hlave upratať, dať si do popredia to, čo chcete a potrebujete. Stanoviť si jasne, čo očakávate od života aby ste boli šťastná. Ostatné veci, staré a nepodstatné, nechať zapadnúť prachom.

Intervaly upratovania v hlave je na vás, no väčšinou je to obdobie závažnejších zlomov v živote.

Snívajte stále a o čomkoľvek

Sny sú v živote dôležité. Posúvajú nás dopredu. Pomáhajú nám riadiť naše kroky tak, aby sme nakoniec tie svoje sny aj zrealizovali. Keď som mala 21 rokov, tak som na letisku plakala, keď kamarátky odlietali domov. Nie za nimi, ale za tým pocitom letieť! A keď som mala 45 rokov, sen sa mi slnil. Letela som prvýkrát a ten pocit bol neopísateľný. Doteraz keď som na letisku mám v srdci ten pocit splneného sna. Ešte stále mám kopec snov a čakám, kedy sa mi splnia.

Zabijakom snov je blahobyt. O čom sa dá snívať, keď všetko máte? Keď si všetko môžete dovoliť?

Buďte trpezliví

Vždy všetko príde v pravú chvíľu. Len treba mať veľa trpezlivosti. Nič nesiliť, nikoho nenútiť, ale čakať ako sa situácia vyvinie. Prijať tempo života, prípadne ho mierne usmerniť, ale nie za každú cenu ho chcieť zmeniť. Veď nie nadarmo sa hovorí, že trpezlivosť ruže prináša. Čakala som 24 rokov, kým sa mi splnil sen o lietaní.

Buďte sami sebou

Žite tak, ako chcete vy, nie ako od vás očakáva okolie. Mať možnosť žiť svoj vlastný život je najväčší dar, ktorý môžeme od svojho okolia dostať. Nie byť viazaná požiadavkami a očakávaniami  ľudí okolo vás. Ale byť akceptovaná a milovaná aj vtedy, keď si idete svojou cestou. Ja som takto začala žiť až keď som stretla svojho druhého manžela. Predtým som to nedokázala, podriaďovala som sa požiadavkam ľudí okolo mňa. Teraz sa cítim volnejšie a mám zo života radosť. Stal sa zo mňa šťastný človek.

Hľadajte v udalostiach pozitívnu energiu

Všetko čo sa deje, sa deje z určitého dôvodu. Túto vetu ste určite počuli, ale ono to tak funguje aj v živote. Je len na nás čo si z každej prežitej  udalosti vezmeme pre budúcnosť. Či nás doslova zožerie  ubíjajúca negatívna skúsenosť. Alebo  v nás zvíťazí pohľad pozitívny, ktorý nás posúva ďalej a dodáva nám energiu. Veľakrát aj tie negatívne veci nás posunú ďalej a dokážeme z nich čerpať pozitívnu energiu. Len ju asi musíme hľadať. Často krát len za pomoci racionálneho myslenia. To negatívne sa nám vďaka emocionálnej presile podsúva automaticky.

Nevŕtajte sa stále v minulosti

Nechajte minulosť minulosťou a nechcite riešiť veci, čo sa zmeniť nedajú. Alebo ktoré nemáte odvahu meniť. Je zbytočné rozmýšľať, prečo ste si vzali svojho partnera, keď s ním nie ste šťastná. Nič nezmeníte na tom, keď budete niekomu vyčítať, prečo rozbil nejaký pohár, alebo predal vec, ktorú ste mali radi. To sa už nedá vrátiť, už sa to stalo. Ak je to, čo sa stalo pre vás problém, na ktorý nedokážete zabudnúť, ktorý nedokážete odpustiť, tak ho riešte.

A prichádzame na začiatok: Nesťažujte sa, ale riešte problémy.

Šťastný človek jednoducho musí vyriešiť zásadné veci v živote a možno ich musí riešiť veľmi často. Ale ten pocit šťastia stojí za to!