Spálňa je podľa mňa najdôležitejšia izba v dome. Je to izba, v ktorej trávime tretinu svojho života. Presne toľko času totiž spíme. Je to izba, ktorá patrí majiteľom domu, je to ich súkromie. Práve preto sa jej venujem ako prvej. Nedostatok spánku sa odzrkadľuje na ľudskom zdraví. Tak poďme vytvoriť zo spálne priestor, v ktorom sa zdravo spí, v ktorom prúdi pozitívna energia a kde fungujú partnerské vzťahy.
Spálňa z pohľadu typológie
Áno, uznávam vašu otázku. Čo má typológia spálne spoločné s jej úpravou či upratovaním? Podľa mňa veľa. Typológia spálne nám presne špecifikuje účel miestnosti. Predpisuje minimálne rozmery a zariadenie. A práve tento stavebný pohľad na spálňu nás donúti zamyslieť sa nad tým, čo vlastne k spánku potrebujeme. Čo sa dá zmeniť v rámci možností, aby nám spálňa zabezpečila zdravý spánok.
Typologické zásady pre spálňu.

Orientáciu na svetové strany spálne, ktorá existuje, nezmeníme. Ani jej rozmery. Môžeme upraviť len to, čo je v spálni pohyblivé. Čiže nábytok, doplnky a možno naše návyky.
My máme spálňu orientovanú na sever. V lete je to veľká výhoda, v zime by som prijala mať trochu slniečka v izbe, aby ju prehrialo. Periny musím na slniečku sušiť pravidelne, dokonca aj v zime. Rozmery izby sú podľa normy OK. Objem miestnosti je 34 m3.
Naša spálňa slúži výlučne na spánok, partnerský život, občasné večerné čítanie a samozrejme, na uskladnenie šatstva. K tomu je prispôsobené aj zariadenie: manželská posteľ, nočné stolíky (zužitkované šuflíkové skrinky zo staršieho nábytku), skrine, komoda a stoličky na odkladanie zoblečeného šatstva. Plnia funkciu nemého sluhu pre neporiadnych. Poviete si, čo sa tam dá vylepšiť? Všetko. Nielen upratať skrine a komodu. Aj keď práve úložné priestory sú najväčším zdrojom neporiadku v spálni.
Spálňa pre dobrý spánok v troch krokoch
Aj mojim cieľom je mať spálňu, kde sa dobre vyspím. Spálňu, kde sa cítim dobre. Aj keď sme sa snažili, aby naša spálňa nebola preplnená, aj tak sa našli veci, ktoré som popri písaní tohto článku vylepšila.
Krok č. 1 – úložné priestory v spálni
Pri upratovaní úložných priestorov som sa riadila svojimi obľúbenými knihami: Zbavte sa neporiadku s Feng Šuej a Domácnosť bez odpadu.
Skrine. Sú plné oblečenia a aj tak občas pred nimi nešťastne stojíme s otázkou: Čo si obliecť? A podvedomie dáva odpoveď: Treba kúpiť nové veci. A tak sa stávame súčasťou módneho priemyslu, ktorý má novú tvár. Je to priemysel rýchlej módy (fast-fashion). Jeho úlohou je zásobovať obchody často a veľkým množstvom oblečenia. Samozrejme za nízku cenu, v nízkej kvalite, ale so značnou podporou reklamy. Tieto aktivity producentov módy v nás majú vyvolávať nespokojnosť s oblečením, ktoré máme doma. Majú nás nútiť kupovať stále nové a nové trendy oblečenie. A tak sa musíme občas venovať skrini, tomu čo je v nej a zredukovať oblečenie.
Ako som vyraďovala oblečenie
Tak ako väčšina skríň, aj tie naše boli plné oblečenia. A tak som všetky veci zo skrine vyložila von. Našťastie mám blízko posteľ, poslúžila mi ako dočasný odkladací priestor. Oddelila som veci, ktoré stále rada nosím. Pre triedenie ostatných vecí som si na papier napísala nasledovné otázky:
- Používam pravidelne túto časť svojho oblečenia?
- Cítim sa v tomto oblečení dobre?
- Nie je tento kus oblečenia už zastaralý?
- Páči sa mi vzor, strih, materiál na oblečení?
- Mám k niektorej časti oblečenia citovú väzbu a preto si ho odkladám?
- Môžem tento kus oblečenia s niečím kombinovať?
- Obliekla by som tento kus oblečenia okamžite teraz?
- Dá sa tento kus oblečenia využiť inak?
S tichými odpoveďami na otázky som triedila každý kus svojho oblečenia. Týmto spôsobom som dokázala zredukovať obsah skrine na kusy, ktorých nosenie mi robí radosť. Veci v skrini sa značne zredukovali. Pri ich spätnom ukladaní do skrine som dodržala zásadu z knihy: uložiť veci podľa druhu a farby (pulóvre, tričká s krátkym rukávom zvlášť, s dlhým rukávom zvlášť a pod.).
Podobným spôsobom som zredukovala aj obliečky a uteráky, ktoré mám uložené v nadstavci na skriniach. Roztriedila som ich na tie, ktoré využívam a zvyšné som zužitkovala ako handry. Samozrejme, počet využívaných obliečok a uterákov musí byť postačujúci pre všetkých členov domácnosti. teda aj pre tých, ktorí ku nám chodia na návštevy.
Kam s nepotrebným oblečením?

Skriňu na vešanie som už upratala skôr. Nepotrebné oblečenie sme odniesli do kontajnerov určených na zber takéhoto šatstva. Kontajnery sú v našej obci prístupné každému. Ale môžete ich venovať na charitu, prípadne si nájsť na internete inzerát od ľudí, ktorí veci potrebujú a darovať im ich. Zistila som, že nepotrebné oblečenie je možné odniesť do H&M. Tu za odovzdanie jednej tašky zbytočného oblečenia dostanete kupón na zľavu pri nákupe v tejto predajni.
Krok č.2 – spálňa, priestor pre harmóniu duše a tela
Spálňa by mala byť zariadená tak, aby svojim obyvateľom poskytovala pohodu. Aby sa tam cítili dobre a aby ich nabila potrebnou energiou. Ako urobiť zo spálne takýto priestor? Treba zvážiť čo je v spálni potrebné a čo nie. Po zredukovaní vecí sa vám bude aj lepšie spávať.
Rady ako na to:

- Posteľ má byť umiestnená tak, aby obidvaja partneri mali k nej dostatočný prístup. Min. priestor po stranách postele je 600 mm.
- Pokiaľ je to možné, nemal by sa v spálni nachádzať pracovný kútik. Ak už ho nemáte kam umiestniť a potrebujete ho, tak je dobre použiť stôl, ktorý sa dá zatvoriť a pôsobí ako komoda.
- Veľké, centrálne svietidlá v spálni jej dodávajú štatút izby na uvítanie návštev. Do spálne sa hodia menšie svietidlá, ktoré navodzujú komornejšiu atmosféru. Samozrejme počet a intenzita svetla je na majiteľoch.
- Aj keď sa do spálne s obľubou dávajú skrine s veľkými zrkadlovými plochami, je lepšie mať skryté zrkadlo (napr. na opačnej strane dverí skrine).
- Akékoľvek zariadenia produkujúce elektrosmog sú v spálni nevhodné a zbytočné. Nepoužívajte televízor ako uspávací prostriedok.
- Mobily nechávajte cez noc za dverami spálne. Ak ho používate ako budík, vymente ho za starý typ mobilu, najlepšie bez wifi, do ktorého si dajte starú, nefunkčnú kartu.
- Ak podlaha pri posteli je studená, raňajší príjemný pocit tepla pri postavení bosými nohami na zem zabezpečia predložky. Materiálovo a farebne sa dajú kombinovať s akýmkoľvek materiálom tak, aby so zariadením spálne harmonizovali.
- Tieniaca technika v spálni je veľmi dôležitá. Zabraňuje svetlu alebo slnečným lúčom preniknúť do izby. Najúčinnejšie proti raňajšiemu svetlu a prehrievaniu od slnečného svetla sú predokenné žaluzie. Chránia okenné sklá pred slnečnými lúčmi.
- Pri zariaďovaní spálne treba myslieť na zdravie ľudí, čo v nej budú bývať. Spálňa by mala symbolizovať návrat k prírode. Malo by tam byť čo najviac prírodných materiálov a čo najmenej chémie. Pri výbere postele, roštu, matrace, vankúšov a obliečok si treba dať poradiť od odborníkov.
- V spálni by nemali byť zbytočnosti. Veľa kníh a spomienkových predmetov izbu zbytočne zaplnia a okrem toho slúžia ako lapače prachu. Spomienky nosíte stále vo svojej mysli a fotkám z minulosti nájdite radšej iný priestor v dome – chodba, obývačka.
- Netreba zabudnúť na najdôležitejšiu vec. Problémy z celého dňa, starosti a stres, treba nechať pred dverami spálne. Len potom sa spálňa stane priestorom, ktorý poskytuje jej obyvateľom pokoj a pohodu.
Naša spálňa

Naša spálňa je zariadená len nevyhnutným nábytkom: manželská posteľ, nočné stolíky, skrine, komoda a samozrejme stoličky na odkladanie zoblečeného šatstva. Televízor a počítač sme zo spálne vylúčili už pri sťahovaní sa do nového domu. Ako budík používam starý mobil, bez pripojenia na wifi. Mám v ňom starú kartu a budí ma ako si nastavím.
Osvetlenie nám zabezpečujú bodové svietidlá nad posteľou. Stropné svietidlo – tzv. UFO, používame veru málokedy. Pri zredukovaní vecí v spálni som minimalizovala množstvo spomienkových predmetov, ktoré sme mali na komode a nočných stolíkoch. A samozrejme, naše stoličky na používané oblečenie tiež prešli úpravou a odľahčením.
Krok č.3 – čistá spálňa vďaka domácim čistiacim prostriedkom
Spálňu som čistila doma vyrobenými čistiacimi prostriedkami. Dokonca som našla a vyskúšala účinný prostriedok na škvrny na nábytku. Na bielom nočnom stolíku som už dlhé obdobie mala škvrnu. Neviem od čoho, ale snažila som sa ju odstrániť rôznymi čistiacimi prostriedkami. No nič nefungovalo, škvrna tam bola stále. A tak som vyskúšala nový eko prostriedok. Zmiešala som zubnú pastu so sódou bicarbonou. Škvrnu som niekoľkokrát silnejšie pretrela handričkou s vyrobeným prípravkom a škvrna zmizla!
Mám za sebou určité kroky eko upratovania. Môj experiment v kúpeľni, ktorú som upratala pomocou ekologických čistiacich prostriedkov, ma naštartoval. Takže som darovala prenosku plnú chemických čistiacich prostriedkov a odvtedy upratujem čisto ekologicky. Aj keď sa rokmi vo mne vybudovalo spojenie: keď upratovať, tak použiť jedine čistiace prostriedky z drogérie, a stále hľadám pri čistení nejaké Pronto či Domestos, predsa len pomaly ekoupratovanie vo mne víťazí. Ten pocit, keď zoberiete obyčajný kypriaci prášok, nasypete ho do umývadla, pretriete handričkou a umývadlo ostane krásne biele, je neopísateľný. Aj po skúsenosti s čistením škvrny si s radosťou v duši poviem: doma vyrobené čistiace prostriedky bez chémie fungujú!
Môj tip na záver
Máme spálňu, ktorá spĺňa požiadavky v zmysle typológie. Jej objem je 34 m3. Tromi krokmi som z nej urobila upratanú, priestrannú izbu, v ktorej som sa cítila príjemne. No napadla ma ešte jedna myšlienka. Zmerať hladinu CO2 v spálni večer a ráno. Tento nový parameter kvality vzduchu sa dostáva do popredia hlavne kvôli zdravému životu aj v interiéri. Písala som o tom v článku Meranie koncentrácie CO2 v interiéri.
Spálňa je izba, kde je s kvalitou vzduchu problém hlavne v noci. A tak som použila merač hladiny CO2 a merali sme počas noci. Prvú noc sme mali zatvorené okno celú noc, hladina CO2 nepriaznivá a presahovala 3000 ppm. Na ďalšiu noc sme nechali okno pootvorené na mikroventilačné vetranie a hladina CO2 bola ráno pod 1500 ppm. A tak som trochu analyzovala, ako zabezpečiť pre nás kvalitnejší vzduch počas noci.
Na koncentráciu CO2 má vplyv počet osôb v miestnosti a zároveň aj objem vzduchu. Aj keď naša spálňa spĺňa normou predpísané rozmery, nedokáže sa v nej pri zatvorenom okne a dverách počas celej noci zabezpečiť zdravý vzduch. Na príčine bude pravdepodobne aj priestor zastavaný nábytkom, ktorý zmenšuje objem vzduchu v miestnosti. Takže je potrebné spávať pri otvorenom okne pokiaľ sa dá. Na zlepšenie kvality vzduchu stačí aj mikroventilačné vetranie oknom. Ak táto možnosť je nerealizovateľná, napr. kvôli vysokému hluku zvon, tak aspoň pootvoriť dvere zo spálne do chodby. A najlepšou možnosťou ako zabezpečiť zdravý vzduch v spálni počas celej noci, je riadené vetranie s rekuperáciou, ktoré sa dá namontovať lokálne do existujúcej miestností.
Kvety v spálni, ktoré čistia vzduch
Rozhodla som sa urobiť aj výmenu kvetov v spáli. Umiestniť tam kvety, ktoré dokážu prečistiť vzduch. Nie, neurobím z izby botanickú záhradu, len vhodne umiestnim kvetináče s rastlinami. Samozrejme, pri ich výbere som vychádzala z orientácie spálne na svetové strany. Musia vydržať v tieni, bez slnečných lúčov.
Aloe vera – rastlina, ktorej liečivé účinky sú známe. Zmierňuje zápaly, lieči jazvy a popálenú pokožku. Prispieva k detoxikácii nášho organizmu. Aloe tiež odstraňuje škodlivé chemikálie, ktoré sa nachádzajúce sa v mnohých domácich čistiacich prostriedkoch, čím filtruje vzduch v spálni. Ak sa v ovzduší nachádzajú toxické látky vo vysokej koncentrácii, urobia sa na jej listoch malé hnedé škvrny. Takto aloe upozorňuje na nebezpečnú situáciu v izbe.
Brečtan popínavý – dokáže výrazne prečistiť vzduch a odstraňuje aj vzdušné plesne. Treba dať pozor, aby bol mimo dosahu detí.
Lopatkovec – je rastlina, ktorá neutralizuje toxické látky ako benzén, formaldehyd, toulén, trichlorethylen a pod. Čistí vzduch a vytvára okysličené prostredie..
Zelenec chochlatý – tiež čistí vzduch od toxických látok. Okrem toho udržiava kyslík v miestnosti a absorbuje pachy a výpary.




Vyhľadajte si rastliny, ktoré sa hodia vo vašej spálne. Zlepšíte tak vzduch, ktorý počas noci dýchate.