ja katka

Snežné gule – pozývam vás na prehliadku mojej zbierky

Snežné gule. Pre niekoho gýč, pre mňa spomienky na cestovanie, na ľudí, na ich rozprávanie. Mám ich už pomaly päťdesiat a každá má pre mňa nevyčísliteľnú cenu. Pozývam vás na prehliadku mojej zbierky.

Ako som začala zbierať snežné gule

Cestovanie je moja vášeň, ktorú som zdedila. Máme to v krvi už niekoľko generácií. Spoznávať cudzie krajiny, mestá a život v nich je nádherné.  Nechodím po obchodoch a nenakupujem oblečenie či topánky vychytených značiek. Jednoducho cestujem a spoznávam život ľudí. Takto ma naučil cestovať syn a som mu za to nesmierne vďačná. A mám pri sebe človeka, ktorý túto vášeň zdieľa so mnou. Takže na staré kolená si plním svoje sny.

Nosenie suvenírov z navštívených krajín je súčasťou cestovania. Začali sme asi ako všetci – kupovaním magnetiek. Chladničku, akú máme doma, by som určite našla v mnohých domácnostiach. Magnetka je šikovný predmet na pamiatku. Poväčšine sa nedá rozbiť, je spratná a na výber je ich v každom meste veľmi veľa. A tak sme si magnetky nosili my, nosili nám ich priatelia, až sme sa dopracovali k celkom slušnej “omagnetkovanej” chladničke.

Pri jednej ceste ma napadlo, že si kúpim snežnú guľu. Tá úplne prvá bola z Ríma. A potom to už išlo. Cesta do Londýna – ďalšia snežná guľa. Keď niekam cestovali deti, doniesli mi snežné gule na pamiatku. Zbierka sa rozrastala a mne robila čoraz väčšiu radosť. Každú snežnú guľu si vážim. Ocitla sa v mojej zbierke a to aj napriek tomu, že je ťažšia ako magnetka, že pri jej preprave treba dávať pozor aby sa nerozbila.

Pár “necestovateľských” snežných gúľ

Predstavím vám snežné gule, ktoré som dostala nie ako spomienku na cestovanie, ale ako spomienku na udalosti či slávnostné chvíle.

Zima a Vianoce skryté v snežnej guli

Zimné a vianočné figúrky majú asi najväčšie právo byť ukryté v snežnej guli. Sneh padajúci na vianočný stromček, na Mikuláša či na snehuliaka v nás vyvoláva atmosféru tých pravých zasnežených Vianoc. Dokonca aj podsvietenie snežnej gule akceptujem. Gýč predsa patrí k Vianociam. Áno, dobre tipujete, všetky tieto gule sú mojim vianočným darčekom.

Snežné gule s menami

Aj mená ukryté v snežných guliach sme dostali do daru. A keďže jedna meninová oslava bola v predvianočnom období, ušla sa snežná guľa aj pre druhého člena rodiny – aj keď jeho meno sa slávi v teplých letných dňoch. Vianočné obdobie je čarovné v tom, že predávané predmety majú veľakrát aj viac účelov a potešia každého.

Špeciálne vianočno – meninové snežné gule

Aj folklór sa dá vtesnať do snežnej gule

Z Rumunska som dostala krásnu folklórnu snežnú guľu. Okrem toho, že sú v nej postavičky charakteristické pre rumunský folklór, vyhráva k tomu aj hudba. A podstavec je veľmi pekný, taký vyčačkaný rôznymi folklórnymi motívmi. Vypadá omnoho jemnejšie ako hrubé sadrové odliatky na ostatných snežných guliach.

Svadobná snežná guľa

Dostať darček, ktorý  urobí radosť viackrát poteší. Ja by som tejto snežnej guli dala názov 3 v jednom. Bola mi venovaná k svadbe, splnila úlohu ďalšieho exemplára do zbierky a maličký šuflík na odloženie neviem čoho je nápaditým doplnkom a tiež prekvapil a potešil. Pekný nápis nielen na podstavci, ale aj vo vnútri šuflíka vo mne evokujú pocit šťastia vždy, keď sa na snežnú guľu pozriem. Mimochodom, dlho som si myslela, že šuflík slúži na odloženie prstienkov. Skúšala som ich tam ukryť, ale smola. Nezmestil sa tam ani jeden. Tak neviem, možno nejaké tajné prianie na papieriku napísané a poskladané by som tam zmestila.

P.S. Áno, viem, že šuflík nie je spisovne, ale mne sa páčia slová, ktoré mi pripomínajú slovenčinu, ktorou sme sa doma rozprávali. 

Stráži ma anjelik v snežnej guli

Súčasným trendom obdarovania ľudí strážnymi anjelmi sa nechali inšpirovať aj výrobcovia snežných gúľ. Mne sa ušla jedna taká guľa s krásne sa usmievajúcim anjelikom. Verím, že ma denne stráži.

Môj Anjel strážny

Netradičné cestovanie so snežnými guľami

Cestovanie so snežnými guľami. Somarina? Ani nie. U mňa si môžete zacestovať so snežnými guľami do viac ako 30-tich štátov. Tak som sa rozhodla začať písať sériu cestovateľských zážitkov. Sprievodcom netradičných zážitkov budú moje snežné gule. Už onedlho vás pomocou písaného slova a fotiek zavediem do Ríma, Vatikánu.

  1. časť:     Rím a Vatikán

Môj tip na záver

Tentoraz aj v mojom tipe na záver bude v hlavnej úlohe snežná guľa. Je trochu poškodená, rokmi sa vnútro odlepilo a tak vzducholoď sa vznáša na krivo. Ale dôležité je, že je to pamiatka na Múzeum Zeppelin. Nie pre mňa, ale pre ľudí, ktorí toto múzeum navštívili a tak si splnili svoj sen. Mne doniesli darček, ktorý mi do života pridal ďalší sen. Navštíviť  Zeppelin-Museum vo Friedrichshafen, v meste, ktoré sa nachádza v južnom Nemecku, neďaleko hraníc so Švajčiarskom a Rakúskom, pri Bodamskom jazere.

 

V tomto múzeu sa nachádza najväčšia zbierka leteckých technológií, ale je v ňom zachytená aj história vzducholodí. Najväčšou atrakciou múzea je časť  repliky vzducholode LZ 129 „Hindenburg“. Jej súčasťou je časť vybavenia priestoru pre cestujúcich, ktoré  je zariadená autenticky. Nechádzajú sa tu predmety, ktoré slúžili posádke vzducholode. Replika má dĺžku 33 m, čo návštevníkom poskytuje dostatočný priestor na vytvorenie si predstavu o obrovských rozmeroch pôvodnej vzducholode. Ak sa chcete dozvedieť viac o múzeu ako aj o vzducholodiach Zeppelin stačí kliknúť.

Zaujímavosťou tohto múzea je, že spája techniku s umením. Okrem expozície leteckých technológií sa v múzeu nachádza aj zbierka umenia. Oficiálna stránka na Zeppelin Museum Friedrichshafen.

Pozývam vás na virtuálnu prehliadku priestormi Zeppelin Museum.