ja katka

Prírodná kozmetika – používam ju a som s ňou spokojná

Rozhodla som sa napísať článok s témou prírodná kozmetika. Dôvod je jednoduchý.  Používam ju a som s ňou spokojná. Nielen že prospieva môjmu telu, ale mám pri jej používaní dobrý pocit. Jasné, ďalšia šialená ekologička – poviete si. No možno som, možno ma ľudia tak vnímajú, ale pre mňa je dôležitý môj vnútorný pocit. Moja symbióza s  tým čo si myslím a ako konám. Moje vedomie, že svojím spôsobom života si chránim svoje telo a svoje zdravie pred vplyvom všadeprítomnej chémie. A popri tom sa správam ohľaduplne aj k životnému prostrediu.

Vďaka negatívnym skúsenostiam a medializovaným škandálom s potravinami sme si už mnohí začali uvedomovať, aké je dôležité venovať pozornosť tomu, čo jeme. Vyberáme si medzi potravinami tie, ktoré sú pre naše telo prospešné. Snažíme sa meniť životní štýl poznačený konzumným spôsobom života za zdravší. Ale uvedomujeme si, že pre naše telo je dôležité nielen to čo dávame do seba prostredníctvom konzumácie stravy, ale aj to, čo dávame na seba a prostredníctvom kože aj “do seba” formou rôznych kozmetických prípravkov? Alebo čo dýchame a čím vlastne zásobujeme svoje pľúca, svoje srdce a prostredníctvom krvi vlastne celý organizmus?

Prípravky kozmetiky v našich kúpeľniach

Kozmetika – ako sa v nej vyznať?

Kozmetika je starostlivosť o zachovanie telesnej krásy, resp. odstránenie jej nedostatkov na vedeckom podklade. Využíva poznatky viacerých odborov, napr. dermatológie, plastickej chirurgie, chémie, biológie, sociológie (zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Kozmetika).

V súčasnosti sa pod označením prírodná kozmetika objavujú na trhu rôzne prípravky.  V rámci EÚ žiadne pravidlá a zákony neupravujú označenie produktov a nie sú stanovené žiadne pravidlá na označovanie pojmom  prírodná kozmetika. Pokúsim sa vniesť trochu svetla do labyrintu označenia prírodnej kozmetiky tak, ako to vnímam ja.

Prírodná kozmetika so syntetickým základom

Takúto kozmetiku ja nazývam, že je podvod na spotrebiteľoch. Výrobcovia využívajú neexistujúce pravidlá na stanovenie pomeru syntetických a prírodných látok v produkte nazývanom prírodná kozmetika. Veľakrát sú takto označené prípravky, ktoré obsahujú veľmi málo prírodných látok.

Prírodná kozmetika

Kozmetika s označením prírodná kozmetika by mala byť zostavená z prírodných materiálov rastlinného, živočíšneho a minerálneho pôvodu. Ich spracovanie by malo byť  šetrnými fyzikálnymi spôsobmi (filtráciou, extrakciou, destiláciou, sušením, mrazením a pod.). Prírodná kozmetika by mala obsahovať biologický aktívne látky v prirodzenom stave, ktoré majú priaznivý účinok na ľudský organizmus.  Čisto prírodné suroviny sú jemné a ohľaduplné k pokožke a šetria životné prostredie. Nevýhodou poctivej prírodnej kozmetiky sú vyššie náklady na výrobu a kratšia trvanlivosť. Samozrejme, za prípravky nesúce označenie prírodné kozmetika aj viac zaplatíme.

Organická – BIO kozmetika

Kozmetika nesúca názov organická, alebo aj BIO kozmetika je nielen prírodnou, ale musí spĺňať aj prísne podmienky certifikácie, ktorá zohľadňuje spôsob pestovania suroviny, kvalitu pôdy, samotný zber, uskladnenie a spracovanie suroviny, výroba produktu, obaly a pod. Certifikáciou sa zaoberajú rôzne nezávislé organizácie v jednotlivých krajinách.

Čítajte údaje na obaloch

Áno, áno, áno. Už som písala o tom, aké dôležité je čítať údaje na obaloch potravinárskych výrobkoch. A presne tak isto je potrebné čítať údaje aj na kozmetických prípravkoch. Len to má jeden háčik. Zloženiu stravy na potravinárskych výrobkoch rozumieme aspoň sčasti. Ale kto sa má vyznať v rôznych chemických zlúčeninách a ich vplyvu na naše zdravie? Keď ste v obchode rozhodnutí kúpiť si šampón na vlasy a začnete čítať zloženie, pravdepodobne už prvá chemická zložka a jej dlhý, nezrozumiteľný názov vás odradí od ďalšieho čítania.

A práve toto bol dôvod, prečo som začala používať prírodnú kozmetiku. Snažím sa vyberať si tak, ako pri potravinách: čím menej zložiek, čím zrozumiteľnejšie zložky výrobku, tým mi výrobok pripadá čistejší a prírodnejší. Zároveň musím ale napísať, že moja kozmetika nie je kupovaná v drogériách. Hľadám výrobcov domácich produktov vo svojom okolí alebo si ich objednávam cez internet od spoľahlivých výrobcov.

Myslíte si, že preháňam s tými zložkami v kozmetických prípravkoch? Odporúčam si pozrieť rôzne články s touto problematikou a možno budete prekvapení, čo všetko ste na seba (a vďaka absorbovaní cez pokožku aj do seba) za roky používania dostali. Vybrala som pár článkov, v ktorých sa môžete dočítať ako to naozaj s kozmetikou je:

Jedy v kozmetike

Škodlivé látky vo vašej kozmetike: Ktorým sa radšej vyvarovať?

Ženská krása

Sme ženy a chceme byť krásne. Chceme sa páčiť, chceme byť jedinečné. Naučili sme sa akékoľvek nedostatky prekrývať kozmetikou, ale pomocou nej zvýrazňujeme svoje prednosti. A tak sa maľujeme, trháme si obočie, farbíme si vlasy, lakujeme nechty, hýčkame svoju pokožku pleťovým mliekom, znižujeme potenie antiprespirantmi, krásne voniame vďaka voňavkám, predlžujeme si vlasy, mihalnice, depilujeme a holíme sa, podstupejeme rôzne operácie na odstránenie nedostatkov svojho zovňajšku. Proste snažíme sa o seba starať tak, ako nám káže naše myslenie. Samozrejme ovplyvnené vonkajšími faktormi, ktoré sa na nás valia zo všetkých možných mediálnych  prostriedkov. Nechceme mať vrásky, bojíme sa starnúť a tak sa spoliehame na kozmetické prípravky, veľakrát plné synteticky vyrábaných ingrediencií.

Pohľad na ženskú krásu je do veľkej miery ovplyvnený multimédiami

Zaujíma vás, ako sa ženská krása vyvíjala od starovekého Egyptu do dnešnej doby? Kliknite a pozrite si na živých modeloch, aké tvary ženského tela boli v rôznych historických obdobiach považované za ideál krásy.

Prirodzene krásna

Prirodzene krásna môže byť žena v každom veku. A nemusí za to vynakladať veľa peňazí. Skôr sa musí mať rada. Musí si vážiť to čo má, žiť v harmónii duše a tela. Viac o ženách, ktoré majú odvahu byť sami sebou aj vo vyššom veku, o ženách, ktoré svoje vrásky nosia dôstojne a nehanbia sa za ne, si môžete prečítať na stránke, ktorá vás možno zaujme tak, ako zaujala mňa.

Ženská krása = ženská zbraň

V spoločnosti, kde je prevaha žien, je práve zovňajšok zbraňou, ktorou na chlapov útočíme. Pozrite si mapu pomeru žien a chlapov na svete. Je z roku 2015 a najväčšia prevaha žien nad chlapmi je na území Ruska a priľahlých štátov, ktoré kedysi tvorili ZSSR. A tak niet divu, že ak chceme my, ženy, uspokojiť svoj materinský pud a založiť si rodinu, snažíme sa mužov “uloviť” na náš dokonalý zovňajšok. A tu veľmi dôležitú úlohu hrá veľakrát kozmetika. Jasné, používajme ju, ale s mierou a hlavne pravú prírodnú kozmetiku.

Mapa, ktorá ukazuje pomer žien voči mužom na celom svete. Rok 2015

Prírodná kozmetika v mojej kúpeľni

Moju kozmetiku som zredukovala. Krémy, sprchové gély, šampóny, pleťové mlieka, pleťové masky či dezodoranty rôznych známych značiek som zamenila za prírodnejšie a šetrnejšie verzie.

Krém a pleťové mlieko v jednom

Kedysi som mala doma mini kozmetický salón. Denný krém, nočný krém, vyživovacie kapsule na pleť, očný krém, pleťové mlieko. Uskladnenie týchto produktov zabralo dosť miesta a samozrejme produkovala som aj dosť odpadu. Pred dvomi rokmi som dostala pravý kokosový olej z Indie. Najprv som ho používala len po opaľovaní, no postupom času som ho začala používať ako denný aj nočný krém, používala som ho aj na ošetrenie pleti okolo očí, postupne dokonca na celé telo. S jeho účinkami som veľmi spokojná. Používam výlučne pravý 100% kokosový olej značky Parachute, ktorý pochádza z Indie. U nás ho distribuuje spoločnosť PURE NATURE. Mám ho doma v dvoch rôznych baleniach. Fľaška s  obsahom 250 ml je výhodná na cestovanie, ale akonáhle je chladnejšie, olej stuhne a nedá sa z fľašky dostať von. A tak som si kokosový olej v tekutom stave preliala do sklenených nádob, ktoré mi ostali po krémoch. Olej vo väčšom – 500 ml balení mám doma do zásoby.

Prírodná kozmetika – kokosový olej Parachute v rôznych baleniach

Mydlo

Poviete si, čo už len na mydle môže byť zlé? Veru, aj mydlá majú rôzne syntetické zložky. Preto ja na umývanie používam výlučne mydlá z overenej domácej výroby. Chodím nakupovať k Maťke “Huhuliene”, ktorá mydlá už dlho vyrába. Vždy si kúpim do zásoby rôzne vône a tak si môžem mydlá meniť podľa nálady. Vo vianočnom období u mňa jednoznačne vyhrávajú  vône jablkovo-škoricové, či z voňavých klinčekov. V lete zas olivové alebo citrónové. Vydržia dlho a sú naozaj kvalitné. Ak máte záujem, prečítajte sa o mydlovej záľube Maťky “Huhulieny“.

Šampón

Používala som rôzne šampóny, ktoré som si kupovala v drogérii. Pred pár mesiacmi som si povedala, že idem zmeniť značku. Kúpila si šampón slovenskej výroby, ktorý poznám od detstva v nádeji, že to bude konečne bylinkový šampón. Keď som doma začala skúmať zložky, tiež sa tam našli alergény. A tak prišla na rad ďalšia zmena. Tento raz som hľadala na internete a našla som tuhé, doma vyrobené šampóny, na ktoré boli dobré recenzie. Objednala som si šampúch, ktorý penil a umyl vlasy v dobrej kvalite, len na oplachovanie bola potrebná voda s octom, alebo s citrónovou šťavou – na zvýšenie PH.  V súčasnosti som sa rozhodla objednať šampónový kameň so šungitom, ktorý je vhodný na mastné vlasy.

Čierny – šampónový kameň so šungitom, svetlý je šampúch Orient chai

Deodorant a antiprespirant

Sú to kozmetické prípravky, ktoré zamedzujú poteniu v podpazuší. Eliminujú nežiaduci zápach a mapy potu na oblečení, za ktoré sa hanbí asi každá z nás. Problém je ale ten, že najúčinnejšia zložka v týchto výrobkoch sú hliníkové zlúčeniny, ktoré síce poteniu zabraňujú, ale zároveň sa môžu vstrebať do organizmu a  podieľať sa na vzniku závažných chorôb. Nechcem strašiť, ale k týmto chorobám sa radí aj rakovina prsníka.

Moje obavy mi pomohol vyriešiť prírodný dezodorant, ktorý má krásny slovenský názov: pazúch. Jeho balenie je plne recyklovateľné a nemusíte vždy kupovať kompletné balenie. Dostať kúpiť iba náhradnú náplň, ktorá sa nahreje a natlačí sa to balenie, ktoré mi ostalo po využívaní predchádzajúceho. Pozrite si pazúchy rôznych vôní, ktoré sú podľa mňa naozaj účinné.

Prírodná kozmetika – pazúch. Pôvodné balenie a náhradná náplň

Pleťová maska

Najjednoduchšie je používanie domácich prírodných masiek. Pri ich výrobe využívajte sezónnu zeleninu či ovocie a keď si masku namixujete, presne viete, z čoho sa skladá. Aby ste sa vyhli prípadným alergickým reakciám, naneste masku najprv na malú časť pokožky, ktorá nie je vystavená pohľadom. Skôr ako začnete miešať masky z rôznych ingrediencií, vyskúšajte na svojej pleti jednotlivé zložky samostatne. Takto dokážete zistiť prípadné alergické reakcie vašej pleti na určité zložky.

Pleťové masky nanášajte na vyčistenú pleť. Nanášajte ju nielen na tvár, ale aj na krk a dekolt. Čas pôsobenia masky neskracujte ani nepredlžujte.

Využite silu prírodných látok a doprajte si vhodnú pleťovú masku, ktorú si sami namiešate. Návody na domáce pleťové masky získate kliknutím.

Môj tip na záver

Téma prírodná kozmetika sa týka aj malých detí. Keď som ja bola matkou malých detí, mali sme každodenný večerný rituál: deti okúpať, nachovať a uložiť do postieľky spinkať. Presne tento spôsob večerných rituálov som radila, keď sa mi narodil vnuk. A dostala som otázku, aby som uviedla aspoň jeden dôvod, prečo sa má malé dieťa kúpať každý deň. A ja som zrazu nevedela odpovedať. Nedokázala som nájsť dôvod, prečo je to potrebné, iba to, že to bol rituál, ktoré si moje deti spájali so spánkom.

A tak sa náš najmladší člen rodiny nekúpe každý deň, umýva sa len čistou vodou, nenosí pampersky, ale plienky z bambusového vlákna, ktoré sa perú v práčke. Kompletný balík, ktorý sa dá kúpiť, obsahuje dostatočné množstvo plienok a nohavičky prispôsobujúce sa rastúcemu bábätku. Tento balík vystačí na celé plienkové obdobie bábätka.

Žiadne používanie mastičiek a špeciálnych olejčekov na natieranie pokožky. Keď je potrebné, tak si pár kvapiek mandľového oleja nakvapkajú na ruky a potom jemne masírujú jeho pokožku. Vlhčené utierky taktiež nepoužívajú, nahradili ich bavlnenou látkou namočenou v čistej vode. V prípade potreby na podráždenú pokožku použijú Sudocream. A tak som sa naučila od svojich detí, že starostlivosť o dieťa nepotrebuje prehnané množstvo kozmetiky.