ja katka

Nordic walking, šport vhodný aj pre kolená postihnuté artrózou

Ľudia prechádzajúci sa po pláži si vychutnávajú krásu nordic walkingu.

Nordic walking je druh chôdze, ktorý vznikol v severských krajinách. Je to aktivita, ktorá si získava čoraz väčšiu obľubu medzi ľuďmi. Poďme sa spolu pozrieť, v čom je krása nordic walkingu.

Prečo je nordic walking obľúbený

Je to šport, na ktorý nepotrebujete veľké finančné náklady. Do športovej výbavy  výbavy nemusíte investovať veľa, nepotrebujete platiť vstupné do haly. Prechádzať sa rezkou chôdzou za pomoci špeciálnych palíc môžete v meste, v parkoch, v lese, po asfalte aj po lesných cestách.

Potrebnú výbavu na tento druh športu tvoria špeciálne palice a vhodné oblečenie podľa počasia. Športové oblečenie na nordic walking určite nájdete v skrini.

Skupina starších ľudí v parku pohybujúca sa nordic walkingovým spôsobom
Nordic walking je športová aktivita vhodná pre všetky vekové kategórie.

Nordic walking je vhodný pre každú vekovú kategóriu. Závisí akou rýchlosťou sa budete pohybovať, akú vzdialenosť prejdete. Nikde nie je daná norma na rýchlosť ani na čas, dôležité je, že máte pohyb. Treba si zvoliť tempo a vzdialenosť primeranú kondícii a veku.

Pri nordic walkingu nie ste uzatvorený v telocvični či vo fitku, ale prechádzate sa prírodou či parkom v meste. Spoznávate jej krásy. Spýtajte sa  ľudí, prečo dávajú v zime prednosť bežkovaniu pred zjazdovými lyžami. Určite sa dozviete že sú to aj finančné dôvody, ale aj to, že bežkovanie dáva voľnosť.

Ako začať s nordic walking -om?

Pred tromi rokmi mi jedna pani poradila nordic walking. Ja to volám prechádzka s paličkami.

Ako sa prechádzam po našich kopcoch a trénujem nordic walking.
Pre prechádzku formou nordic walking netreba veľa. Oblečenie zo skrine, tenisky a špeciálne palice.

Kúpila som si špeciálne palice. Nie zo špeciálnych obchodov, ale z Lidla. Sú vyhovujúce na začiatok, ľahké a ich cena sa nepohybuje v závratných výškach. Naštudovala som si techniku chôdze na nete, vyhrabala som tepláky, ponožky, tenisky, tričká, bundy zo skrine a výstroj na šport bola pripravená. Žiadne špeciálne nákupy, moje zásoby oblečenia mi v pohode vystačili.

Moja prvé prechádzky boli s kamarátkami – susedkami. Chodili sme po lúkach či po asfaltke v obci. Ale potom som začala chodiť intenzívnejšie a na dlhšie trasy. Prvé prechádzky doporučujem svižným tempom na takú pol hodinu, max. hodinu. Možno sa vám bude zdať pri chôdzi, že necítite žiadnu únavu, ani svalovicu. Ale na ďaľší deň ráno sa tá svalovica dostaví. Budete sa čudovať na koľko svalov ste zabudli že ich máte.  Pri nordic walkin -gu ste ich prebudili k životu. Po ďalších prechádzkach sa budete cítiť už úplne v pohode.

Benefity nordic walking -u

Pri svižnej chôdzi s paličkami zapájame i svaly, ktoré sme nezapojili cielene možno niekoľko rokov! Tu tkvie tajomstvo úspechu – pri nordic walking -u sa zapojili sami a bez zvláštnej námahy. A čo to prináša pre naše telo?

Príjemných účinkov svižnej chôdze s paličkami je veľa. Nordic walking -om za hodinu dokážete spáliť o tretinu viac kalórií ako pri bežnej chôdzi. A to bez pocitu zadýchania. Severskou chôdzou zvýšite svoju kondíciu a vytrvalosť.

Ak trávite veľa času pri práci s PC alebo v kancelárii s papiermi, možno pociťujete bolesti a stuhnutosť svalov na chrbte. Nordic walking zapája do pohybu aj svaly ramien a pliec. Pomáha k vzpriamenému držaniu tela, čím dochádza k odľahčeniu preťažovaných svalov na krku. Bolesti krčnej chrbtice sa zmenšujú.

Nordic walking sa priaznivo podpisuje aj pri redukovaní nadváhy a formovaní postavy. Aktívna chôdza s palicami posilňuje srdcovocievny systém, zlepšuje činnosť orgánov zažívacieho traktu.

Vhodnosť nordic walking -u pri artróze kolena

V mladosti šport, na starosť s kolenami boj.

Kolená zaťažované športom sú v neskoršom veku zdrojom zdravotných prolémov.
Nadmerne zaťažované kolená športom v neskoršom veku sú často postihnuté artrózou.

Takto nejak by sa dala charakterizovať situácia mnohých ľudí, mňa nevynímajúc. Kto má problémy s artrózou kolena vie, o čom hovorím. Nie je veľa športov, ktoré sú vhodné na túto diagnózu. Ja osobne som neznášala behy odjakživa. Skákanie cez švihadlo ma bavilo, no dnešné kilá a stav kolien mi už nedovolí skákať ako za mladi. Bicykel na rovine je dobrá vec, ale žijem v kopcovitom teréne a veru zatiaľ som nenabrala odvahu si naň sadnúť a zdolávať naše kopce. A tak mi ostalo plávanie, ktoré naozaj mám rada. Čas strávený pri vode je pre mňa najväčším relaxom.

Nordic walking mi ponúka ďalšiu pohybovú aktivitu, ktorá je vhodná pre moje kolená postihnuté artrózou. Zbytočne nezaťažuje kĺby a aj svalová hmota na nohách mi pribudla. S palicami viem chodiť pomerne rezko. Pritom zapájam do pohybu nielen nohy, ale aj celú hornú časť tela. A v tom je krása nordic walking -u, ktorý by som prirovnala k bežkovaniu v zime.

Tento druh športu mi doslova ulahodil. Je veľmi príjemný a zvládnu ho aj moje boľavé kolená. So špeciálnymi palicami môžem chodiť  od jari do jesene.  Vrele odporúčam všetkým, pokiaľ to zdravotný stav dovolí.

Pri nákupe palíc sa neorientujte na vysokú kvalitu či cenu. Na začiatok stačia aj palice, ktoré dostanete kúpiť v rôznych obchodných reťazcoch a stoja od 15€ vyššie. Na zistenie, či vás nordic walking osloví to stačí. Keď budete neskôr chcieť palice kvalitné, určite nájdete obchody, kde vám s kúpou aj s výberom vhodného materiálu poradia odborníci. Pri paliciach je dôležitá úprava ich konca, t.j. gumený ochranný kryt v tvare kopýtka, vďaka ktorému sa palica nezošmykne a poskytne vám oporu pri chôdzi.

Aká je správna technika nordic walking -u?

Hľadala som na internete inštruktáž, ako správne chodiť s palicami. Našla som veľa videí, ale najviac sa mi páčilo to, čo som sem zaradila. Je síce v angličtine, ale inštrukcie sú znázorňované. Myslím, že je zrozumiteľné aj keď nerozumiete po anglicky.

Môj tip na záver

Už teraz, od jari až do jesene, môžete spojiť príjemné s užitočným.  Pri prechádzke s palicami môžete zbierať aj liečivé bylinky pre svoje zdravie. Momentálne je sezóna medvedieho cesnaku.

Ak sa chcete s touto bylinkou bližšie zoznámiť, tak na  stránke nájdete nielen informácie o medveďom cesnaku, ale aj recepty. My ho konzumujeme čerstvý na chlebíku, alebo ho pridávame do praženice, prípadne si urobíme šalát s reďkovkou, s vajíčkom a s jogurtom. Spracovaný ako pesto nám vydrží aj rok. Ako extrakt ho máme tiež a môžem potvrdiť jeho kladné účinky pri znižovaní tlaku. Pozor, treba ho naozaj užívať v malých množstvách!

Jeden recept na vynikajúcu a zdravú pomazánku:

Suroviny: maslo, bryndza, mletá kurkuma, mladá cibuľka, trochu mletej kajanskej papriky a nasekaný čerstvý medvedí cesnak. Všetko spolu zmiešame v pomere podľa chuti a pomazánka je hotová. Dobrú chuť.

V lese medzi lístím rastie cesnak medvedí.
Pri nordic walking -ových precházkach môžete v lese natrafiť aj na cesnak medvedí
Pomazánka z brundze a medvedieho cesnaku.
Výborná domáca pomázanka z bryndze a medvedieho cesnaku.
Rolada z kváskového cesta plnená pestom z medvedieho cesnaku a
Rolada z kváskového cesta plnená pestom z medvedieho cesnaku a syrom.