ja katka

Meranie koncentrácie CO2 v interiéri – výsledok vás prekvapí

Meranie koncentrácie CO2 vám ukáže, v akom prostredí doma žijete. Rozmýšľali ste nad tým, aký vzduch doma dýchate? Akú máte koncentráciu CO2 v izbe, kde spávate? Ako môže vysoká koncentrácia CO2  vo vašom dome či byte ovplyvniť vaše zdravie? Myslíte si, že správne vetráte? Ak ste sa nad týmito otázkami nezamýšľali, je načase to zmeniť.

Dýchate v interiéri zdravý vzduch?

Klasické meranie teploty a vlhkosti vzduchu
Klasický teplomer a vlhkomer

Podľa štatistických zistení až 90% svojho času trávi väčšina ľudí vo vnútornom prostredí budov. Mnohokrát

je kvalita vnútorného vzduchu horšia ako kvalita vzduchu vonkajšieho. Je potrebné si uvedomiť, že práve kvalita vzduchu v interiéri má obrovský dopad na kvalitu života ľudí a ich na zdravie. Nedostatočne vetraný interiér je zdrojom zdravotných problémov.

Hodnotenie vzduchu na základe subjektívnych pocitov chladu, tepla, vydýchaného vzduchu, zápachu, nám dáva signál na otvorenie okien a vyvetranie. Ale na objektívne zhodnotenie kvality vzduchu to nestačí. Dlhodobo meriame teplotu a vlhkosť vzduchu. Stačí nám to ako ukazovateľ kvality vzduchu v miestnosti?

Zmerajte si hladinu CO2 v interiéri

V súčasnosti sa stáva stále populárnejšie meranie ďalšieho parametra kvality vzduchu a to je hladina CO2 (kysličníka uhličitého). Prístroj na meranie CO2 je možné si kúpiť. Vzhľadom na jeho pomerne vysokú cenu je možno lepšie si ho prenajať. Sú firmy ktoré túto možnosť ponúkajú.

Obsluha prístroja je pomerne jednoduchá. Prístroj CDL 210 okrem hladiny CO2 meria aj teplotu a vlhkosť vzduchu v miestnosti. Na displeji vidíte napísané aký je stav koncentrácie CO2. OPTIMAL – NORMAL – POOR aj s blikajúcim ventilátorom, ktorý vás upozorní na prekročenie hladiny CO2 v miestnosti. Pri dosiahnutí tejto hodnoty vás aj zvukový signál upozorní o nutnosti vyvetrať priestor. Zvukový signál  sa dá deaktivovať, čo je niekedy výhodné.

Jednotky výšky koncentrácie CO2

Digitálny prístroj na meranie hladiny CO2, vlhkosti a teploty vzduchu
Prístroj na meranie CO2, vlhkosti a teploty vzduchu

Koncentráciu CO2 meriame v jednotkách ppm – parts per million.  1 ppm = 0,0001%. Vyjadruje počet častíc CO2 na 1 milión častíc vzduchu. Prístroj na meranie CO2 zobrazuje tri úrovne kvality vzduchu:

do 700 ppm – dobrá hodnota (GOOD)
700-1000 ppm – normálna hodnota (NORMAL)
nad 1000 ppm – zlá hodnota (POOR)

Aká koncentrácia CO2 je nebezpečná pre ľudské zdravie?

Vystavenie sa zvýšenej hladiny CO2 vo vzduchu má na ľudské zdravie celú radu nepriaznivých účinkov. Tie môžu zahŕňať bolesti hlavy, závraty, únavu, nepokoj, ťažké dýchanie, potenie, zvýšenú tepovú frekvenciu, zvýšený krvný tlak, brnenie, zápchy alebo pichanie, kŕče, asfyxiu – dusenie z nedostatku vzduchu s následným poklesom kyslíka a vzostupom oxidu uhličitého v krvi, hypoxiu.

  • cca 350 ppm = koncentrácia vo vonkajšom prostredí,
  • 1000-2 000 ppm = príznaky únavy a znižovanie koncentrácie, pocit vydýchaného vzduchu,

    Kopané vínne pivnice bez okien so sudmi, v ktorých kvasí víno.
    Kopané vínne pivnice sú bez vetrania. Koncentrácia CO2 v čase kvasenia vína je taká vysoká, že ohrozuje život.
  • 2000-5 000 ppm = nastávajú bolesti hlavy, znížená koncentrácia, únava,
  • viac ako 5 000 ppm = nevoľnosť a zvýšený tep,
  • viac ako 15 000 ppm = dýchacie ťažkosti, závraty,
  • viac ako 40 000 ppm = možná strata vedomia.

Možno si myslíte, že koncentráciu CO2 vo výške 40 000 ppm nie je možné dosiahnuť. Sklamem vás, je to možné. Tí čo majú kopané vínne pivnice a robia víno vedia o čom hovorím. Keď v nevetranej pivnici kvasí väčšie množstvo vína, produkuje sa pri tom veľké množstvo CO2. V tomto období sa do pivníc chodilo so zapálenou sviečkou, ktorá sa držala v úrovni pásu. Akonáhle sviečka zhasla, bolo potrebné z pivnice odísť. Koncentrácia CO2 dosiahla úroveň, ktorá už v úrovni pása bola životu nebezpečná.

V ktorej miestnosti je najlepšie merať hladinu CO2?

Miestnosť, ktorú odporúčam na meranie je spálňa. Aj keď sa to nezdá, pokiaľ spíme 6 hodín  denne trávime tam 1/4 dňa. Väčšinou za zatvorenými dverami a v zime aj so zatvorenými oknami. Je dobré zmerať hladinu CO2 pred spaním, následne vyvetrať na hranicu “optimal”  a meranie a vetranie opakovať ráno. Meranie vám ukáže, aký vzduch počas noci dýchate.

Merať môžete ktorúkoľvek miestnosť. Obývačku, keď sa tam zdržuje celá rodina, kuchyňu keď v nej varíte, detskú izbu, proste merať môžete všade, kde sa zdržiavajú ľudia. Som si istá že po zmeraní hladiny CO2 vo vašom dome či byte zmeníte pohľad na vetranie miestnostiach. Ak budete chcieť, nastavením zvukového signálu vám prístroj bude oznamovať potreby vetrania. Odporúčam nepoužívať zvukový signál pri meraní v zimnom období v spálni počas noci. Asi by ste sa veľmi nevyspali.

Vetranie miestností znižujekoncentráciu CO2
Správne vetranie miestností znižuje koncentráciu CO2

Výsledky merania koncentrácie CO2 vo vybraných domoch.

Vďaka ochotným ľuďom mám k dispozícii  výsledky merania hladiny CO2, vlhkosti a teploty vzduchu v miestnostiach rôznych rodinných domov, v bytoch a dokonca aj v škole.

Výsledky merania hladiny CO2 v rôznych objektoch.

Meranie koncentrácie CO2 už nie je určené len pre vonkajší vzduch či pre splodiny z kotla. Toto meranie môžete robiť vo vašom dome či byte. Stačí si kúpiť alebo požičať prístroj na meranie CO2 v uzatvorených priestoroch, ktorý vám nielen zmeria koncentráciu CO2, vlhkosť a teplotu vzduchu, ale zvukovým signálom vás upozorní na potreby vetrania, keď koncentrácia CO2 prekročí hranicu 1000 ppm. Vlastne vám ukáže, aká intenzita vetrania je potrebná na zaistenie zdravého vzduchu vo vašej domácnosti.  Verte mi, z výsledku merania budete prekvapení. Ľudia, čo si hladinu CO2 zmerali, prehodnotili spôsob vetrania a majú zdravšie prostredie aj v interiéri.

Inšpirované: Práca Andrei Hojovej: Dýchame v miestnosti zdravý vzduch?