ja katka

Malta – čo nenájdete takmer v žiadnych bedekeroch

Malta – ďalšia zastávka, kde vás zavedie snežná guľa z mojej zbierky. Malta  je známa svojimi kultúrnymi pamiatkami, čistým morom, kamennými či pieskovými plážami, anglickými jazykovými školami, no najviac ju preslávili asi maltskí rytieri. Rôzne bedekre vám ponúknu informácie o Malte. O jej kultúrnych pamiatkach, o možnosti stravovania a nákupov, o maltských zvykoch. Mapu nájdete na internete a vďaka Google Earth si môžete virtuálne prehliadnuť pláže, útesy, uličky, parky, námestia, prístavy a budete mať pocit, že Maltu už celkom dobre poznáte ešte pred jej návštevou.

Presne tak som informácie o Malte hľadala aj ja. Každý rok pred cestou som brázdila po nete a hľadala, čo ešte chcem vidieť, čo ešte chcem zažiť. A vždy som našla niečo nové. Malta však skrýva veľa zaujímavostí, o ktorých sa nikde nepíše, ktoré náhodne zažijete. A tak som sa rozhodla prestaviť vám časť Malty tak, ako som ju  zažila ja.

Malta a jej (ne) turistické zaujímavosti

Ohňostroje – maltská hrdosť

Ohňostroj je súčasťou maltskej kultúry. Je to tradícia tejto krajiny a ohňostroje nechýbajú na žiadnej oslave. Sú krásne, nápadité a hlavne – je to výlučne domáci výrobok. Malta proste nedováža pyrotechniku z Číny. Má licencovaných výrobcov pyrotechniky, ktorí v malých závodoch po ostrove vyrábajú ohňostroje počas celého roka. A že Malťania sú vo výrobe ohňostrojov naozaj dobrí majstri svedčí aj to, že dokážu vyrobiť ohňostroje kreatívne, ktoré sa páčia domácim aj turistom.

Hlavnou sezónou ohňostrojov sú mesiace jún až september. V tomto čase prebiehajú po celom ostrove vidiecke slávnosti (Village Feast). Tieto slávnosti sú spojené s katolíckou vierou, ktorá je na Malte veľmi rozšírená. Obyvatelia Malty počas nich oslavujú svätca, ktorému je zasvätený kostol v ich okolí. Keďže kostolov na Malte je viac, ako dní v roku, oslavy sú niekedy aj vo viacerých kostoloch počas jedného víkendu.  A tak niekedy okolo vás strieľajú ohňostroje zo všetkých strán. Maltskou špecialitou sú pozemné ohňostroje. Môžete ich vidieť aj na vidieckych slávnostiach, napr. v Mside. Krásu pozemných ohňostrojov môžem potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti.

Kde sa koná oslava zistíte podľa výzdoby. Ulice, domy, okná . všetko je vyzdobené sochami, vlajkami, svetlami a balónikmi. Počas celého víkendu sa konajú sprievody, vyhráva hudba a ľudia do noci oslavujú. Na oslavách v Mside je tradíciou snímanie zástavok, pripevnených na drevenom hranole – Gostra. Samozrejme na drevený hranol je predtým nanesená šmykľavá hmota. Tento rok som ju videla na vlastné oči. Súťaž trvala 2 hodiny, tak  len malá ukážka.

Tri spojenia medzi Maltou a Českom

1. Rotunda v meste Mosta

Mestu Mosta dominuje rotunda, ktorá má obrovskú kupolu. Keď sa na ňu pozriete zvnútra, nadobudnete pocit, akoby ste boli v rímskom Panteóne. Ten pocit je správny, jej stavitelia sa nechali Panteónom inšpirovať pri výstavbe rotundy.

Počas 2. svetovej vojny bola Malta bombardovaná nacistickým Nemeckom. V máji 1942 bola bombardovaná aj Mosta, na ktorú boli zhodené 3 bomby. Dve sa od kupoly odrazili a nevybuchnuté dopadli na námestie. Tretia prenikla cez kupolu priamo do rotundy, kde sa v tom čase modlilo 300 veriacich., no nevybuchla. Miestni to považujú za zázrak a každoročne si túto akciu pripomínajú procesiami. Vysvetlenie tohto zázraku je ale pomerne jednoduché. Pracovníci – sabotéri zbrojovky v Brne, naplnili bomby pieskom a bez rozbušky. A tým zachránili životy obyvateľom Mosty.

Rotunda je naozaj krásna, aj keď pripomína skôr múzeum ako kostol. V sakristii nájdete repliku bomby, fotky s popisom a keď sa zahľadíte na kupolu nájdete miesto, kadiaľ bomba prenikla dovnútra.

2. Pamätník venovaný Václavovi Havlovi

Vo Vallette, v záhrade Hastings nájdete pomník venovaný prvému českému prezidentovi Václavovi Havlovi. Ako prezident ČR navštívil Maltu v roku 2002. Stojí na konci rozsiahlej záhrady, ale prechádzka pomedzi oleandre, kvetinové záhony a stromy je veľmi príjemná. Na konci záhrady je krásny výhľad na novú výstavbu hotelov v Slieme a St. Julian. Ak tam prídete podvečer, výhľad vám spestria plachetnice vracajúce sa z plavby do prístavu v Slieme. Veľa ľudí sa tu nepohybuje, spoločnosť vám možno budú robiť mačky, ktoré sa počas dňa lenivo vyvaľujú v tieni.

 3. Adina Mandlová

V slepej uličke v meste Balzan nájdete tabuľu venovanú českej herečke Adine Mandlovej. Prežila na Malte v anonymite pokojné obdobie svojho života po boku homosexuála  Bena Pearsona. V roku 1981 sa presťahovala s manželom do Kanady a po jeho smrti v roku 1991 sa Adina vracia späť do Československa, kde aj zomrela. Ak budete hľadať dom v ktorom žila, tak hľadajte adresu St. Mary street, Alley no. 2 – malý nárožný dom.

Pláž, na ktorú vedie zaujímavá cesta

Pláže na Malte sú rôzne. Kamenisté aj piesočnaté, prístup do mora jednoduchší či zložitejší, ale väčšinou sú všetky plné turistov i domácich. Najvyhľadávanejšie pláže sú v turistických oblastiach a pre Malťanov sú najlepšie pláže s čo najbližším možným prístupom autom. My sme sa dostali na pláž Selmun (Imgiebah Bay ), ktorá sa nachádza mimo vychytených turistických oblastí, dokonca aj mimo miest a prístup k pláži je naozaj zaujímavý. Môžete sa tam dostať autom ale – cesta je široká maximálne pre jedno auto a je ešte aj ohraničená stenami zo skál. Je veľmi neprehľadná a keď sa dostanete až na najspodnejšie parkovisko, ku kolesám auta pre istotu priložíte aj kamene.

Ale je aj iná varianta prístupu. Auto necháte na odstavnej ploche pomerne ďaleko od pláže a cestu prejdete pešo. Treba dávať pozor, lebo cesta je taká úzka, že niekedy sa musíte pritisnúť ku kamennému múriku, aby ste sa autu vyhli. No pláž stojí za to. Nie je preplnená ľuďmi, chodia tam aj ľudia so psíkmi a nenájdete na nej žiadny bufet ani WC. Ani žiadneho plavčíka, preto musíte byť pri kúpaní opatrní. Ale jej atmosféra, krásna voda a skalnaté okolie vhodné aj pre šnorchlujúcich bude určite pre vás odmenou. Samozrejme, pokiaľ nie ste nároční na vybavenie pláží.

Boli na Malte mimozemšťania?

Na Malte môžete nájsť pozostatky z megalitických chrámov, podzemné stavby, ale najväčšou záhadou sú koľaje v skalách (cart ruts). Tieto koľaje môžete nájsť nielen priamo na Malte, ale aj na ostrove Gozo. Ide o koľaje s rozchodom 110 a 140 cm, rôzne sa križujú.  Takúto križovatku nájdete blízko útesov Dingly a nesie názov Clapham Junction. Dokonca siahajú aj do mora a to až 70 km od pobrežia.

Teórie na ich vznik a využitie sú rôzne:

  • Jedna teória tvrdí, že slúžili pre dopravné sane alebo vozíky, pomocou ktorých sa dopravoval materiál na stavby. No k žiadnej veľkej stavbe tieto koľajnice nevedú.
  • Keďže koľajnice vedú aj do mora, druhá teória hovorí o doprave vody. Vzhľadom na terén, v ktorom sa koľajnice nachádzajú. voda by musela tiecť hore kopcom.
  • Erich von Däniken – švajčiarsky spisovateľ, známy svojimi prácami s tematikou mimozemských civilizácii bol na Malte niekoľkokrát. Podľa jeho teórie koľajnice slúžili ako pristávacie a štartovacie dráhy pre mimozemšťanov.
  • Posledná teória pripisuje výstavbu koľají bájnej Atlantíde.

Aká je skutočná pravda o maltských cart ruts zostáva záhadou. Keď budete pri nich stáť, možno si si v hlave vytvoríte vlastnú teóriu využitia týchto koľají.

Ako Malťania zmiatli čerta

Maltské kostoly majú na priečelí dvojo hodín. Každé z nich ukazujú iný čas. Človek neznalý triku malťanov je zmätený a nevie, ktorý čas je ten správny. A presne toto je taktika, ktorú Malťania vymysleli na čerta. Ani ten nevie, ktorý čas je správny a nedostaví sa na pobožnosť včas. A nemôže tým pádom pokúšať veriacich.  Niečo na tom asi bude, na Malte je prevažná väčšina obyvateľov veriacich a návšteva Božieho chrámu každú nedeľu je úlohou pre celé rodiny.

Vôňa lesa na Malte

Malta je vyprahnutý ostrov bez rieky a jazera.  Vďaka zavlažovaniu, ktoré je na všetkých miestach, kde vidíte rozkvitnuté kvety či zelené stromy, má Malta verejnú zeleň.

Ak by ste túžili po vôni lesa, zájdite si do Národného parku Ta’ Qali. Ocitnete sa akoby v inom svete. Rôzne stromy, kvety, kríky vám aspoň na chvíľu sprítomnia lesy. V tieni stromov, prechádzkou cestičkami popri ktorých sú lavičky na oddych, prežijete určite pekný deň. A keď tu už budete, zájdite do predajne Mdina Glass. Okrem nákupu naozaj krásnych, ručne vyrobených sklenených výrobkov, môžete navštíviť aj dielňu a vidieť ich výrobu.

Neobíďte ani remeselnú dedinu (Crafts Village), kde si môžete kúpiť rôzne predmety vytvorené miestnymi remeselníkmi. V mnohých prevádzkach je súčasťou predajne aj dielňa, kde môžete vidieť, ako sa výrobky vyrábajú.

Smart City – novodobá atrakcia Malty

Smart City odporúčam navštíviť večer, keď už je tma. Toto novovybudované mestečko sa nachádza mimo všetkých pamiatok. Keď vystúpite na parkovisku zbadáte len veľké administratívne budovy, čo teda nie je vôbec zaujímavé. Ale keď prejdete uličkou pomedzi ne, ukáže sa vám veľký priestor s fontánou uprostred. Každú polhodinu čaká na turistov predstavenie plné hudby, vodných figúr a svetla.

Malta láka filmárov

Malta ponúka krásne prírodne scenérie, ktoré využívajú aj filmári. Najznámejšia je dedinka Pepka námorníka (Popeye Village). Nájdete ju v zátoke Anchor, cca. 3 km od mesta Mellieha. Sú to drevené domčeky, ktoré boli postavené pre účely natočenia hudobného filmu o Pepkovi námorníkovi, ktorý mal rád špenát. Hlavnú úlohu Pepka stvárnil Robin Williams. Dnes dedinka slúži ako zábavný park pre turistov.

Modrá lagúna na ostrove Comino ponúkla scenérie pre film Gróf Monte Christo. Najväčšia pevnosť na Malte Fort Ricasoli sa stala miestom pre natáčanie filmu Gladiátor či Trója. V súčasnej dobe veľmi známy seriál Hra o tróny (Game of Trones) ožil tiež na Malte. Ak vás seriál zaujal, určite využite možnosť navštíviť miesta, ktoré sa v seriáli objavili.

Čo má spoločné Malta a Slovensko?

Slovensko a Malta vstúpili do Európskej únie v jeden deň: 1. mája 2004.

Santa Luciju stráži Pacho, hybský zbojník!

Neveríte? Tak si nájdite čas na prechádzku čínskou záhradou pokoja (The Chinese Garden of Serenity) v Santa Luciji. My sme sa tam vybrali spoznať ďalší kút Malty, v ktorom sme doteraz neboli. Mňa osobne prekvapila úprava záhrady, pokoj, ktorý bol všade naokolo, ale najviac ma prekvapilo, ako málo ľudí tam bolo. No neboli sme tam v podvečerných hodinách, kedy ožíva na Malte spoločenský život, tak možno návštevnosť záhrady hodnotím neobjektívne.

Ale poďme k Pachovi. Na druhej strane čínskej záhrady je taký menší park. V ňom sú sochy z rôznych kútov sveta a medzi nimi sa do výšky cca. 4 m aj s podstavcom týči drevená socha Pacha, hybského zbojníka. Je to dar obce Hybe pre mesto Santa Lucija. Socha tu bola osadená v roku 2009 a aj keď ju už zub času a horúce maltské slnko rozčesli na dve polovice, ešte stále je na nej viditeľný Pachov opasok a valaška. Príjemné stretnutie so slovenským Pachom – zbojníkom, ktorý preslávil obec Hybe.

Krásne video o Malte natočil Slovák

Video o Malte, ktoré má na internete 56 771 vzhliadnutí natočil Slovák Martin Kochaní. Na videu sú zábery Azúrového okna na ostrove Gozo, ktoré v marci 2017 počas búrky padlo do mora. Ak by ste však išli pozrieť na miesto, kde sa Azur Window nachádzal, stačí prejsť niekoľko desiatok metrov k tzv. vnútornému moru. Tu nájdete krásne prírodné scenérie, pokoj a relax. Plocha pripomínajúca jazero je prepojená jaskyňou s morom. Miesto je známe skôr domácim obyvateľom ako turistom, ale mne sa tam veľmi páčilo.

Môj tip na záver

Prvý tip je pre ľudí s fantáziou. Keď budete sedieť napr. vo Vallette, v záhradách Barrakka Gardens, privrite oči a predstavujte si, ako sa po týchto záhradách prechádzajú maltskí rytieri. Ako tu asi  vtedy pulzoval život. Ale aby ste získali pravý obraz o maltských rytieroch, navštívte predtým Palác veľmajstrov (The Grandmaster’s Palace), kde môžete vidieť brnenia maltských rytierov v skutočnej veľkosti. Asi aj vás prekvapí, akí to boli vzrastom menší ľudia. A potom už popustite uzdu svojej fantázii a môžete si predstavovať život v maltských uličkách za čias maltských rytierov.

Počas roka sa na Malte konajú rôzne festivaly. Moje tipy budú na návštevu dvoch festivalov, ktoré navštevujeme a ktorých atmosféra ma zaujala.

Pivný festival (The Farsons Great Beer Festival) sa koná 10 dní a okrem pitia piva si môžete zajesť miestne špeciality a vypočuť si svoju obľúbenú hudbu. Pri návšteve tohto festivalu v roku 2015 som videla vystúpenie maltskej skupiny Tribali. Ich rytmická hudba ma teda dostala. Malá ukážka – Tribali.

Keď sme na Mate, navštívime aj vínny festival – Delicata classic wine festival. Jeho atmosféru umocňujú záhrady Barrakka Gardens, odkiaľ je neskutočne krásny výhľad na Tri mestá (The Three Cities),  ako aj na jeden z najväčších námorných prístavov (Grand Harbour). Tu si kúpite pohár, dostanete špeciálnu pásku a počas celého večera vám miestne vinárske firmy budú do pohára nalievať svoje vína na ochutnávku.