ja katka

Malkia Park – areál, ktorý poteší každého milovníka zvierat

Malkia Park – viete, že tento pojem v sebe ukrýva areál pre zvieratá? Poznala som ZOO v Bojniciach, viem že je ZOO v Bratislave a v Spišskej Novej Vsi, kontaktná ZOO je pri Tatralandii, raz sme navštívili mini ZOO na Ranči pod Babicou v obci Bojná a to sa moje vedomosti o možnostiach vidieť zvieratá chované vo voliérach skončili.

Raz mi syn povedal, že si urobíme výlet do Malkia Parku, lebo sú tam zvieratká, ktoré boli zachránené z cirkusov. Tak sme sa v jednu teplú jarnú sobotu vybrali do Orechovej Potôni hľadať Malkia Park. Cestovali sme dve hodiny autom, trochu sme poblúdili a spoznali aj časť obce Orechová Potôň, ale nakoniec sme Malkia Park našli.

Musím skonštatovať, že Malkia Park ma prekvapil až tak, že som sa rozhodla ponúknuť  návštevu Malkia Parku ako ďalší tip na výlet.

 Orechová Potôň

O obci s názvom Orechová Potôň som predtým ani len nepočula. Nezaujíma ma motoristický šport, nezaujímam sa veľmi o bulvár a o tom, že je tam nejaký záchranný park hlavne pre mačkovité šelmy z cirkusov či od súkromných chovateľov, som ani len netušila. No keď som začala vo svojom okolí hovoriť, že ideme do Malkia Parku, ktorý sa nachádza v Orechovej Potôni, zrazu som sa dozvedela, že pre mnohých táto obec vôbec nie je neznáma. Takže čím sa preslávila Orechová Potôň, obec neďaleko Dunajskej  Stredy?

SLOVAKIA RING

Už od roku 2009 má Slovensko svoj vlastný pretekársky okruh, ktorý sa nachádza pri obci Orechová Potôň.  SLOVAKIA RING je motoristický areál, ktorého súčasťou je profesionálny a univerzálny motoristický areál, v ktorom sa organizujú rôzne motoristické podujatia.

Malkia Park

Možno si poviete –  je tam toho, ďalšia zoologická záhrada. Nuž vyvediem vás z omylu – je to areál, ktorý bol pôvodne zriadený na záchranu mačkovitých šeliem z cirkusov či súkromného chovu. Čas však ukázal, že záchranu potrebuje omnoho viac druhov zvierat. A tak sa celý areál postupne rozvíja, rozrastá, aby dokázal poskytnúť domov pre zvieratká, ktoré ho potrebujú.

Areál je rozsiahly, nájdete tam krásne a priestranné voliéry, bufet na občerstvenie, hojdačky či preliezky pre deti, no jedno mi tam veľmi chýbalo. V  horúce dni je problém nájsť útočisko v tieni pre nás – ľudí. Jediným takýmto miestom je krytý priestor pre občerstvenie uprostred areálu. Najlepšie sa tam dá obsadiť miesto na sedenie počas komentovaného kŕmenia. Pre všetkých, ktorí sa rozhodnú areál navštíviť doporučujem zobrať si so sebou čokoľvek, čo vytvorí nad hlavou dostatočný tieň.

Nechcem písať veci, ktoré si môžete nájsť na oficiálnej stránke Malkia Parku. Ak sa chcete dozvedieť viac, kliknite si  pre viac informácií. Dozviete sa, prečo tento areál dostal meno práve Malkia, môžete spoznať všetkých zverencov, ich osudy, dozvedieť sa o rôznych akciách organizovaných v tomto areáli, ale  aj ako je možné pomôcť pri záchrane a ošetrovaní zvierat.

Zaujímavé príbehy zvierat v Malkia Parku

Mnohé zvieratá z Malkia Parku majú za sebou zaujímavé a niekedy aj drsné príbehy. Či už z cirkusovej drezúry, alebo zo súkromného chovu. Osudy mnohých zvierat sú uverejnené priamo na stránke, no ak ich chcete počuť naživo, určite si nenechajte ujsť komentované kŕmenie počas víkendov.

Medvedice z cirkusovej arény

Pre mňa bolo veľkým zážitkom vidieť kŕmenie medvedíc Trudy a Hildegard, ktoré pomalým tempom vyhľadávali skrytú potravu. Takýto spôsob kŕmenia je pre ne relaxačným cvičením, nakoľko zo svojho predchádzajúceho spôsobu života majú psychickú a fyzickú poruchu. Počúvať pri tomto živom predstavení o ich osude je veľmi emotívne. Pomocou predstavivosti a skúsenosti z minulých návštev cirkusu nie je problém mať pred očami dve medvedice ako v cirkuse krúžia dookola manéže na mopedoch. Predstava môže možno vyvolať úsmev na perách, ale to pozadie, tá drezúra kým sa to medvedice naučili, vyvoláva doslova husiu kožu. Ja som asi až pri tejto klietke, pri tomto kŕmení pochopila, aké utrpenie prežívajú zvieratá v cirkuse. Až tu som si povedala, že to radšej budem s vnúčatami navštevovať Malkia Park a nie cirkus. A v duši som ďakovala zamestnancom za to, že našli spôsob, ako prinútiť  medvedice chodiť iným spôsobom, inou trasou, ako 20 rokov chodili v cirkusovej manéži.

Tigrice Shakira a Sheena

Komentované  kŕmenie dvoch tigríc Shakiry a Sheeny už bolo veselšie. Z ich výzoru som cítila omnoho viac optimizmu ako pri medvediciach. V deň našej návštevy bolo teplo a obloha bola až gýčovo modrá, tigrice sa osviežovali vo vodnej nádrži.. Keď sa blížil čas kŕmenia, akoby hľadali svojich ošetrovateľov a pozícia tigrice opretej o múr na zadných labkách mi veľmi pripomenula nášho zvedavého psa na bráne. Tigrice boli zo súkromného chovu a  Malkia Parki im poskytol útočisko. Obidve tigrie dámy pôsobili spokojne a pred publikom sa doslova predvádzali.

Komentované kŕmenie môžete vidieť len počas víkendu a podmienkou je pekné počasie. Plán jednotlivých kŕmení si môžete prečítať tu.

Zvieratká zachytené fotoaparátom

Pri návšteve Malkia Parku sme mali trochu smolu – prišli sme tam takmer na poludnie počas teplého jarného dňa. Mnoho zvierat odpočívalo v tieni, čo nám síce ubralo na zážitku, ale zároveň nám dalo podnet prísť sem ešte raz. Ale aj tak sa mi podarilo zachytiť niektoré zvieratá v plnej paráde. Fotky som robila ako riadny návštevník Malkia Parku – cez voliéry ohraničené pletivom alebo sklom.

Biela levica púštna

Krásna, dôstojná a veľmi zaujímavá bola pre mňa práve táto levica. Sedela na okraji voliéry a vegeťácky pozerala po okolí. Zaujala ma nielen jej najestátnosť a sfarbenie, ale hlavne jej laby.

Rodinka surikatov

Surikata – pre mňa toto zvieratko bolo neznáme. Aj keď mi všetci hovorili, že surikatu predsa musím poznať, že sa zahrabáva v piesku na púšti a je známa tým, ako stráži. A tak som ich spoznala až v Malkia Parku. A veru boli úžasné. Zastihli sme ich v čase kŕmenia a do rodiny surikát patrili aj tri malé, dvojmesačné mláďatá. Na jednej foto sa mi podarilo zachytiť ich úžasný strážiaci postoj.

Ara modrožltá

Kedysi sme doma chovali korelu. Volala sa Zuza, no po prepelení sa z nej vykľul samec – Zuziak. Naučili sme ju hovoriť Zuza zlá a robila nám radosť – až kým si raz neotvorila klietku a neuletela cez otvorené okno. Potom sme mali ďalšie korely, ale našej Zuze sa už žiadna nevyrovnala. A tak sa nečudujte, že mi učarovala krásna, veľká ara modrožltá.

Krásavica sova

Čím ma zaujala práve táto sova? Veľkosťou a sfarbením.  Jej voliéra bola blízko vchodu. Pri príchode sa skrývala v tieni. No odbehla som ju pozrieť aj pri odchode a to sa mi podaril zaujímavý záber. Aj sova v horúcich dňoch dodržuje pitný režim.

Kengury a pávy si nažívajú v symbióze

Horúci deň poznačil život všetkých zvierat.  Pávy driemali v domčeku. kengury im robili spoločnosť. Toto spolunažívanie ma celkom prekvapilo. Len som ľutovala, že som tie pávy nevidela v plnej paráde.

Gibon – basketbalista

Keď sme prvýkrát prechádzali popri voliére gibona bielorukého, myslela som si, že je mŕtvy. Ležal vyvalený v tieni úplne ako bez života. Pri druhej prechádzke popri ich voliére sa už predvádzal ako basketbalista či artista. A pri ich voliére som pochopila, že vo dvojici je život veselší.

Najväčší hlodavec na svete

Schválne som nenapísala, o aký druh zvieraťa ide. Keď sme sa približovali k poslednej voliére, chlapi skríkli: kapybara! Ja som nechápala o čom hovoria. A tak sa mi dostalo vysvetlenia. Že stojíme pri voliére najväčšieho hlodavca na svete, ktorý je príbuzný napr. s činčilou alebo morčaťom. Keď som sa videla veľkosť kapybary a predstavila som si vedľa také malé morča –  no v prírode je všetko možné.

 

A nakoniec kontakt so zvieratkami

Záver prechádzky areálom Malkia Parku patrí kontaktnej časti – časti, kde môžete kŕmiť zvieratká granulami. Do tejto časti sme prišli nepripravení – nemali sme kúpené granule, ale elán kŕmiť zvieratá nám nechýbal.  Našla sa však dobrá pani, ktorá veľmi rýchlo pochopila našu situáciu a granule nám darovala – pre zvieratká aj pre vodné vtáctvo. Nezabudnite – ak chcete zvieratká v kontaktnej časti Malkia Parku kŕmiť, zakúpte si granule pri kupovaní lístka.

Najaktívnejším, najhladnejším, najdrzejším a najviac kŕmeným zvieratkom bola biela lama krotká. Svojim dlhým krkom a akousi drzosťou medzi ostatnými dokázala uchmatnúť granule od každého človeka, ktorý kŕmil. Ak zistila, že máte v rukách granule, už vás nespustila z dosahu. Samozrejme z ruky žrala aj zebra.

Kŕmenie vodného vtáctva bolo v réžii labutí. Kde sa objavili, ostatní obyvatelia jazera im priestor uvolnili. Aj mi bolo ľúto, že krásne sfarbené kačky  sa ku krmivu nedokázali dostať včas a labute im všetko uchmatli. A to sme krmivo hádzali čo najďalej. Raz darmo, labute sú medzi vodným vtáctvom predátormi.

Môj tip na záver

Ak navštívite Malkia Park a  prekvapí vás zlé počasie, tak nemusíte hneď utekať preč. V objekte penziónu, kde sa sú aj pokladne, sa nachádza úžasný Detský svet – herňa pre deti rôzneho veku. Aj keď na ňu upozorňuje veľký nápis, naďabili sme na ňu náhodou vďaka synovej zvedavosti. Nachádza sa za pokladňami a dostanete sa do nej cez malú kinosálu, kde nepretržite beží film o Malkia Parku.

Priestor Detského sveta tvorí viac miestností, ktoré sú venované deťom rôznych vekových kategórií. Pred vstupom je potrebné sa vyzuť. V lete je dobré mať pri sebe ponožky, nakoľko tam nie je povolené chodiť ani naboso. Túto podmienku schvaľujem a to hlavne z hygienických dôvodov.

V priestoroch herne si určite deti nájdu to, čo ich zaujme. Pre tých najstarších je tam možnosť hrania videohier, či pozeranie filmov. Tie menšie deti určite poteší domček, skladačky, autíčka. No proste, pripadala som si ako v detskom raji.

Kde žije aké zvieratko – tak by sa dala nazvať maľba v Detskom svete

V prípade, že by sa vám cesta do Orechovej Potôni zdala dlhá na jednorázovú návštevu Malkia Parku, skúste ju skombinovať s návštevou Termálneho kúpaliska v Dunajskej Strede. Po prechádzke pomedzi zvieratká sa môžete príjemne osviežiť v krásnom areáli. Dunajská Streda je od Orechovej Potôni vzdialená len 10 minút cesty autom.