ja katka

Kachlice z Ľubietovej – umenie vyrobené rukami a srdcom

Kachlice – slovko, ktoré sa vám možno bude zdať zvláštne. Možno nespisovné, možno zastaralé,  možno ste sa s týmto slovkom doteraz nestretli. Poznáme kachľové pece, kachľové šporáky, ale kachlice?

Kachlice sú súčasťou kachľových pecí, šporákov či kozubov. Tvoria ich plášť a dávajú im umelecký nádych. Hlavnou vlastnosťou, pre ktorú sú kachlice súčasťou historických ale aj súčasných moderných domov, je akumulovanie tepla a následné jeho uvoľňovania do interiéru svojou veľkou plochou sálaním.

Ponúkam vám ďalší pohľad na premeny hliny. Tentoraz to už nebude príbeh hliny spoza domu, ale to bude hlina kúpená – vhodná na výrobu kachlíc.

Kachliarske remeslo

Už od stredoveku sa kachliari zaoberali výrobou kachlíc a stavbou kachľových pecí. Kachlice vyrobené pred pár stovkami rokov  boli robené ručne. Boli reliéfované a krásne maľované. Takéto kachlice – umelecké diela, doteraz zdobia nejednu  miestnosť v zámkoch. Dokonca mnohé z nich, aj napriek svojmu veku, sú stále funkčné.

Začiatkom 20. storočia sa začala priemyselná výroba hladkých glazovaných kachlíc. Jednoduchšia výroba umožňovala vo veľkom ich využitie na stavbu pecí a šporákov v bežných domoch. Kachlice sa stali lacnejšie a dostupnejšie. Reliéfne kachlice, ktoré sa vyrábali výlučne ručne, boli drahé a vyrábali sa čoraz menej.

Kachliarstvo v Banskej Bystrici

Najvýznamnejšia kachliarska dielňa z konca 15. storočia sa nachádzala v Banskej Bystrici – v priestoroch domu v Dolnej ulici číslo 35.  Reliéfne kachlice, ktoré sa v nej vyrábali, boli používané aj na Bratislavskom či Oravskom hrade. Dielňa vyhorela pri požiari v roku 1500. Kachliarske remeslo v Banskej Bystrici a jej okolí sa ale zachovalo do dnešnej doby.

V tomto období ukladanie kachlíc na kachľových peciach malo svoje pravidlá. Reliéfne kachlice, znázorňujúce rôzne motívy sa ukladali tak, aby tie najdôležitejšie boli najviac viditeľné. V najvrchnejšom rade boli kachlice zobrazujúce erby miest a rodov majiteľov. Potom nasledovali cirkevné motívy, zobrazenie rôznych svätých a patrónov profesií.

Reliéfne kachlice tvorili odjakživa krásne umelecké dielo zvané kachľová pec. Ak máte záujem vidieť historické kachlice, navštívte expozíciu  Stredoslovenského múzea v Matejovom  dome v Banskej Bystrici.

Kachliarske remeslo v Banskej Bystrici a jej okolí sa ale zachovalo do dnešnej doby. Jedna z kachliarskych dielní sa nachádza v Ľubietovej.

Kachlicová rarita z Banskej Bystrice

V Banskej Bystrici, pri rekonštrukcii Radnice sa našiel unikát – reliéfová zelená kachlica so sexuálnym motívom. Táto kachlica bola súčasťou kachlovej pece z 15. storočia a nachádzala sa v mestskom dome starostu Banskej Bystrice. Viac o tomto náleze si môžete prečítať na stránke, ktorá je síce písaná v angličtine, no pomocou google translátora jej dokáže porozumieť aj ten, kto angličtinu neovláda.

Raritná kachlica

Kachlice z Ľubietovej

Poznáte slovenskú ROUTE 66? Je to cesta prvej triedy I/66, ktorá  vedie od štátnej hranice s Maďarskom v Šahách cez Krupinu, Zvolen, Banskú Bystricu, Brezno, cez sedlo Pusté pole, Vernár, Poprad, Kežmarok, Spišskú Belú, Ždiar až po Tatranskú Javorinu na hraničný prechod do Poľska. Po tejto ceste sa dostanete do obce Ľubietová, ktorá sa nachádza medzi Banskou Bystricou a Breznom. Obec je známa nielen krásnou prírodou, hubárskymi lokalitami, ale aj vlastnou keramikou. A ako som zistila, tak aj výrobou ručne vyrábaných kachlíc.

Keď sa mi naskytla možnosť navštíviť výrobňu kachlíc v Ľubietovej, srdiečko mi podskočilo od radosti. Ďalšia príležitosť vidieť využitie a spracovanie prírodného materiálu – hliny – v stavebníctve.  Sprievodcom mi boli dve ženy, ktoré svoje srdce upísali ručnej výrobe kachlíc. Ich rozprávanie o práci bolo plné lásky k tomuto remeslu. S takýmto nadšením a láskou pre prácu sa v dnešnej dobe len tak ľahko nestretnete.

A práve ženy, ktoré kachlice v Ľubietovej vyrábajú, im dávajú jedinečnosť. Chcete vedieť prečo?

Používajú kvalitné, zdravotne nezávadné materiály

V dielni v Ľubietovej používajú suroviny z Nemecka, ktoré sú zdravotne nezávadné. Áno chápem vaše otázky: Prečo z Nemecka? Veď na Slovensku máme hliny nadostač, prečo nevyužívajú domácu základňu?

Prvoradou zásadou majiteliek kachliarskej dielne je, že za kvalitu kachlíc ručia. Každá kachlica, ktorá prejde ich rukami a vyjde z dielne ako konečný výrobok, je rozmerovo a povrchovo kvalitným prvkom, bez akejkoľvek trhliny či rozmerových odchýlok. A práve kvôli tejto zásade používajú nemeckú hlinu ako aj glazúry. Pri práci zo slovenskými surovinami mali veľa reklamácií, nakoľko hlina a galzúra netvorili kompaktný celok.

To znamená, že kachlice z ľubietovskej dielne, ktoré nesú značku  MAMM, sú ručne vyrábané kachlice vysokej kvality.

Každá kachlica im prejde rukami niekoľkokrát

Vznik kachlíc je pracný a časovo náročný. Na hladké kachlice sa používajú formy, do ktorých sa odlieva hlina v správnej konzistencii. Nechá sa zatuhnúť a následne sa z formy opatrne vyberie. Takto vytvorená kachlica sa  po otvorení upraví, vyhladí a vytvoria sa na nej zárezy pre upevnenie na kachľovú pec.

Následne sa  kachlica nechá prirodzene schnúť minimálne týždeň. Vznikne surová, biela, tuhá kachlica, ktorá sa na rezačke ešte upraví, aby rozmery boli presné. Potom sa natrie glazúrou a prvýkrát putuje do pece na vypálenie. Po vychladnutí sa prebrúsi, znovu sa natrie glazúrou a do vypaľovacej pece putuje druhýkrát. Pokiaľ je dvakrát vypálená kachlica v poriadku a prejde kontrolou náročného oka majiteliek dielne, môže sa stať súčasťou objednanej kachľovej pece.

Čerstvá a vysušená kachlica.

Vyrábajú hladké a reliéfové kachlice

Tvorba kachlíc pre obloženie pecí je komplexná práca. Nedajú sa použiť kachlice z inej pece, na každú pec je potrebné vytvoriť všetky kachlice v jednej várke. Preto je potrebné vznikajúcu kachľovú pec dobre premyslieť a rozkresliť, objednávku zadať záväzne a na prvý krát. Zmena počas výroby či doobjednanie chýbajúcich kachlíc je ťažko realizovateľné.

Tradičná ručná výroba kachlíc lisovaním  vytvárala originálne umelecké kachlice, ktoré sa ukladajú vedľa seba bez použitia škárovky. Ich výroba je náročná a dlhá.

Novodobá výroba kachlíc odlievaním do foriem je jednoduchšia a o niečo rýchlejšia. Takto vyrobené kachlice sú  tvarovo presné, farebne jednotné, obyčajne sa kladú s medzerou 3 mm, ktorá je vyplnená škárovkou. Možno sa niektorým budú zdať novodobé kachľové pece fádne, no ak ich máte v interiéri, určite mi dáte za pravdu, že sa stali jeho dominantou.

V dielni v Ľubietovej dokážu vyrobiť kachlice obidvomi spôsobmi. Ak sa budete rozhodovať aký druh kachlíc bude pre váš interiér najlepší, riaďte sa nielen svojimi túžbami, ale aj svojimi finančnými možnosťami a časovými nárokmi.

 

 Vytvoria originálne dielo podľa predstáv zákazníka

Túžite mať doma originálnu kachľovú pec? Neviete akú povrchovú úpravu jej dať? Majiteľky dielne v Ľubietovej každému zákazníkovi ochotne poradia. A to nielen čo sa týka možnosti výroby, ale dokážu pre každého zákazníka vytvoriť jedinečné umelecké dielo. Dokážu vytvoriť vzor pre kachľovú pec tak, aby splnila požiadavky klienta a oživila interiér.

Rybky a iné úžitkové predmety z hliny

Aj výzdoba priestorov dielne nezaprie prácu s hlinou. Okolo vás všade plávajú hlinené rybky rôznych veľkostí, tvaru a farby. Veľmi ma prekvapili rôzne úžitkové predmety, ktoré som tu našla a ktoré mi iba potvrdili, že majiteľky vedia nielen kachlice vyrábať, ale že hlina je materiál, ktorý pretvoria na rôzne spôsoby.

Tvorila som z hliny

Nikdy som nechodila do Ľudovej školy umenia a nikdy som sa nedostala k tvoreniu čohokoľvek z hliny. A tak som sa neskutočne tešila, že pri návšteve dielne si budem môcť aj niečo z hliny vytvoriť.  Hladiť hlinu vlastnými rukami, používať rôzne rydielka či štetce a pomocou svojej kreativity vytvoriť malé umelecké dielko – takéto pocity som dovtedy nepoznala. S hlinou som pracovala na začiatku ako s cestom – nevydarené dielka som niekoľkokrát premiesila a tvorila stále znovu a znovu. Až nakoniec sa podarilo a vytvorila som srdiečka pre mojich najbližších.

Vďaka predpripraveným a vysušeným hlineným rybičkám som si mohla vyskúšať aj farbenie hliny. Veľmi som sa snažila využiť vlastnú fantáziu a farby ladiť podľa predstavivosti, no zabudla som na jednu vec. Niektoré farby, ktoré som používala, boli iné pri nanášaní a iné po vypálení. Samozrejme, moja fantázia nanášala farby reálne, podľa toho, ako boli zafarbené v kelímku. No farby na vypaľovanie sa so mnou “zahrali” a ja som si neuvedomila, že napr. čierna farba bude po vypálení zlatá, šedá farba bude zelená a pod. A tak som netrpezlivo čakala na výsledok z pece. No nie je to až také strašné, čo poviete?

 

Môj tip na záver

Možno ste aj vy zatúžili mať doma kachľovú pec. Mať tento zdroj zdravého tepla a vychutnávať si ho každou bunkou svojho tela. Mňa táto túžba premôže vždy, keď som v miestnosti, ktorou sa šíri teplo z kachľovej pece. Keď sa mi rozpaľuje zamrznutá tvár po príchode z mrazu do tepla. Keď popri tomto teple cítim aj vôňu dreva. Keď sa môžem dotýkať skrehnutými rukami teplých kachlíc. Je to proste moja romantika zimného obdobia.

A v takýchto chvíľach túžim mať takú kachľovú pec doma. Moja fantázia sa naštartuje a predstavujem si jej umiestnenie, využitie odpadového tepla spalín v našom dvojposchodovom dome. Samozrejme, keď sa ocitnem späť v realite a premietnu sa mi moje finančné možnosti, je mi jasné, že moje sny ostanú snami ešte dlhý čas.

Občas som sa pohrávala s myšlienkou odkúpiť  od niekoho starú kachľovú pec. Je jasné, že sa nedá preniesť celá pec ku mne domov, ale aspoň staré kachlice kúpiť a dať si urobiť jej “kópiu” doma. No po návšteve v Ľubietovej a po vypočutí skúseností z obnovy starších kachlíc som dospela k poznaniu, že tento spôsob by som už nechcela a asi ani nikomu nedoporučila.

Prečo je kúpa  kachlíc zo starej pece riziková

Rozoberanie starej kachľovej pece na ďalšie použitie si vyžaduje precíznu prácu. Je potrebné každú kachlicu nielen opatrne vybrať z pôvodnej pece, ale aj označiť jej polohu, aby sa osadila na to isté miesto aj na novej peci. Preto je rozoberanie dobré zveriť odborníkom – kachliarom, ktorý novú pec budú stavať. Okrem zodpovedného rozoberania je potrebné robiť nákresy pôvodnej kachľovej pece. Samozrejme, takéto odborné rozoberanie sa odrazí aj na cene prekladanej kachľovej pece.

Oprava starých, poškodených kachlíc je náročná. Najprv je potrebné ich riadne vyčistiť od špiny, rôznych nánosov a od dechtu. Následne sa musia musia znovu natrieť glazúrou a dať vypáliť. Postup je presne taký, ako pri nových kachliciach. Môže sa ale stať, že tieto kachlice sa pri oprave a vypaľovaní poškodia, prasknú. A tak ich bude potrebné nahradiť úplne novými kachlicami. Spolupôsobenie nových a starých kachlíc môže byť problematické.

Získanie pôvodnej farby na opravovaných kachliciach je dosť problematické. Veľakrát vznikne pec s rôznymi odtieňmi jednej farby. Aj keď niektorí ľudia kachľovú pec z rôznymi odtieňmi môžu považovať za jedinečnú a originálnu, mnohým sa toto riešenie nemusí pozdávať a tak dochádza k zbytočným konfliktom.

Kachľová pec na novom mieste nemusí fungovať. Aj keď odborník – kachliar postaví presnú kópiu pôvodnej pece na novom mieste, počas používania sa stáva, že kachlice prasknú  celé, alebo sa praskne glazúra na nich. Stáva sa dokonca aj to, že sa glazúra na obnovených kachliciach celá rozmrví a ostane  len hlinená časť kachlice a aj to v narušenej kvalite.

Problematické je spojenie nových a starých materiálov.  Pri výstavbe starej kachľovej pece na novom mieste a repasácii kachlíc sa používajú novodobé materiály, ktoré nemusia dokonale spolupôsobiť s pôvodnými kachlicami. Taktiež sa mení miesto kachľovej pece a tým sa menia podmienky prevádzky, ktoré majú vlyv na jej správne fungovanie.