Hennovanie vlasov je mojim ďalším pokračovaním používania prírodnej kozmetiky. Moja prirodzená hnedá farba vlasov je už popretkávaná šedinami a tak som pred niekoľkými rokmi rozšírila rady žien, používajúcich farbu na vlasy. Začala som farbami Garnier, potom som prešla na Palette a skončila som značkou Syoss. Farbenie mi prekrylo nielen šediny, ale vďaka nemu som získala možnosť experimentovania s vlasmi.
V rámci posledného experimentovania som si kúpila novinku – farbu na vlasy, ktorá obsahovala väčšie množstvo amoniaku. Samozrejme, netušila som čo kupujem, nakoľko som si v obchode neprečítala zloženie. A tak moje farbenie malo veľmi rýchly priebeh. Vzhľadom na alergickú reakciu pokožky na vyšší obsah zosvetľovacích látok som čerstvo nanesenú farbu okamžite zmývala. A to som nemenila značku výrobku, ale použila som tú, ktorá mi nikdy predtým nerobila problémy. Len žiaľ, kúpila som novinku a neprečítala som si zloženie v obchode.
Tak som si povedala, že stačilo. Už dlhšie som sa zaoberala myšlienkou zmeniť chemické farby na vlasy niečím prírodným. Teraz nastal čas na zmenu.
Nie je Henna ako Henna
Čo to vlastne Henna je?

Henna (Lawsonia inermis) je veľký ker, ktorý dorastá do výšky 2 až 6 metrov. Listy tohto stromu obsahujú červeno – oranžové farbivo. Po usušení a zomletí listov Henny sa získava prášok, ktorý je základom 100% prírodného farbiva. Používa sa najčastejšie na maľovanie tela a farbenie vlasov. V dnešnej dobe mnoho ľudí hľadá cestu k prírodnej kozmetike a tak záujem o Hennu narastá.
Výhodou Henny je nielen jej prírodné zloženie, ale vlasy regeneruje a spevňuje.
Prvý nákup Henny bol omyl
Moje začiatky by som nazvala pokus – omyl. Neznalá dostupnosti Henny na trhu som ju hľadala v bežných

drogériách. Väčšinou bez úspechu. Ale nakoniec som narazila na farbiaci balzam Henna color. Nemala som v obchode okuliare a nemohla som si prečítať zloženie, pretože tie drobné písmenká sa mi zlievali do nečitateľných riadkov. Kúpila som výrobok a tešila som sa na zmenu. Plná elánu som prišla domov, že si idem farbiť prírodne vlasy. Stačilo mi prečítať zloženie balzamu s okuliarmi aby som zistila, že som kúpila nejaký balzam s 30% obsahom Henny a ostatné boli rôzne chemické prísady. Trochu som pošmírovala po nete a v jednej diskusii o tomto výrobku bolo uvedené, že obsahuje látky, ktoré nesmú byť súčasťou kozmetických prípravkov. Bola to informácia z roku 2010, ale moju dôveru tento výrobok stratil úplne. Tuba s balzamom skončila v smetnom koši.
Henna z DM drogérie

Ďalším krokom bol nákup Henny v DM drogérii. Vedela som podľa diskusií, že výsledok hennovania týmto výrobkom nie je veľmi viditeľný, ale mňa tlačil čas. Odchádzala som na dovolenku a farbenie som chcela stihnúť ešte pred odchodom. Prečo? Na dovolenke ma nik nepozná a ak by som cestovala s nejakou divnou farbou na vlasoch, nevadilo by mi to. Kúpila som si odtieň medená červená (už ten názov znie čudne) . Pri spracovaní farby som pridala aj škoricu, červenú papriku, citrón, kokosový olej a višňový čaj. Farbu som mala na vlasoch 2 hodiny. A výsledok bol taký, ako písali na diskusiách. Výrastky a šediny mi farba neprekryla, možno sa trochu zvýraznila farba. Môj druhý omyl – tentoraz ale vedome spôsobený. Na dovolenku som išla s nezmenenou farbou vlasov, ale elán do ďalšieho pokusu prírodného farbenia ma neopustil.
Henna v kvalite BAQ

Konečne som našla stránku s rôznymi radami a zároveň aj s ponukou práškovej Henny a to v rôznych odtieňoch. Dočítala som sa, že na šediny je najlepšia Henna BAQ, tak som si objednala jedno 100 g balenie na skúšku.
Po príchode z dovolenky som išla najprv dať si ostrihať vlasy a potom som sa tešila, čo prinesie moje ďalšie hennovanie. Výslednú farbu som až tak neriešila, pretože Henna farbí sama o sebe do ryšava či medena a ja som s takými vlasmi už neraz chodila. Ale tentoraz som si postup henovania naštudovala v rôznych diskusiách.
Moje hennovanie
Pri hennovaní sa zo mňa stal alchymista. Sama som si totiž tvorila farbu pridaním rôznych ingrediencií k základnému prášku. Samozrejme, môjmu poslednému pokusu predchádzalo štúdium rôznych diskusií o hennovaní. Zistila som, aké prísady si do prášku ženy dávali, koľko nechali farbu pôsobiť na vlasoch a niekde som mohla aj vidieť výsledky hennovania. Najviac ma oslovila stránka bionatural, odkiaľ som objednávala Hennu a kde som sa v galérii dočítala rôzne spôsoby miešania farby a videla aj výsledky.
Čo všetko som použila na hennovanie?

Z mnohých odporúčaných ingrediencií som zmiešala: Henna prášok BAQ 50g, 1 čajová lyžička červenej mletej papriky, 2 čajové lyžičky mletej škorice, šťavu z polovice citróna, tuhý ovocný čaj – čerešňový (vymočila som 3 vrecúška aby mal po vyluhovaní červenú farbu), 1,5 čajovej lyžičky kokosového oleja a 2 lyžičky medu. Nakoniec som do zmesi pridala pár kvapiek esenciálneho oleja, pretože samotná Henna má zemitú vôňu, ktorá nie každému vyhovuje. Aj mne sa lepšie páčila zmes s vôňou, hlavne pri zmývaní to bolo cítiť. Ku zmesi som pridala aj 1/3 sáčku Henny z DM drogérie, ale to len preto, že mi ju bolo ľúto vyhodiť.
Hennovanie – postup
Práškové časti farby som zmiešala a začala som ich riediť s čajom, ktorý som asi 5 minút nechala vychladnúť a rozmiešala som v ňom med. Keď sa už konzistencia podobala hustému jogurtu, tak som tam pridala vytlačenú šťavu z citróna a kokosový olej. Všetko som to dobre premiešala a nechala som to na teple asi hodinu. POZOR: Na miešanie farby nepoužívajte kovové nástroje, pretože Henna oxiduje. Ja som používala umelohmotnú vidličku, ktorú som objavila v starých zásobách.
Kedže Henna zafarbí všetko, moja príprava pred samotným nanášaním farby bola celkom zaujímavá. Prezliekla som si staré tričko, riadne som si plecia pozakrývala starými uterákmi, pripravila som si igelitové rukavice na obidve ruky a aj odličovacie tampóny. Hennu som nanášala von, kde nevadili prípadné kvapky farby na zemi. (Do zimy dúfam, že v nanášaní farby získam zručnosť a budem sa farbiť v teple). Farbu som nanášala postupne rukami. Začínala som prameňmi vlasov kde mám najviac šedín (sluchy a výrastky). Potom som Hennu postupne rozmazala po všetkých vlasoch. Keď sa mi náhodou podarilo dať farbu na tvár, hneď som to utierala do kozmetických tampónov. Priznávam, nanášanie Henny bolo na prvý krát dosť babravé. Nakoniec som si vlasy zabalila do igelitového vrecka a na to som dala ešte uterák, pretože farba sa najlepšie uvoľňuje v teple. A takto som netrpezlivo čakala 4,5 hodiny na výsledok.
Pri zmývaní Henny som mala zvláštny pocit. Doteraz som z hlavy zmývala len hladké šampóny či farby, no pri hennovaní zmývate z hlavy akoby kusy piesku. Zvláštny pocit trval počas celého zmývania farby. Už ďalšie zmývania neobsahovali žiadne čiastočky prášku. Zmývala som pokiaľ nešla voda čistá, ale vlasy som aj tak utrela so staršieho uteráka a malé stopy farby na ňom ostali.
Hennovanie sa podarilo
A tu sú výsledky. Moje fotky pred akýmkoľvek použitím Henny, potom fotky po farbení Hennou z DM drogérie a nakoniec foto po farbení a umytí vlasov s Hennou BAQ.
Môj tip na záver
Hennovanie si vyžaduje váš čas a trpezlivosť. Musíte vydržať dva dni bez umývania hlavy šampónom, aby sa Henna mohla vyfarbiť do krásy. Preto doporučujem farbiť si vlasy Hennou v sobotu dopoludnia, nedeľu stráviť doma s mastnejšími vlasmi a v pondelok ráno si umyť hlavu a do práce ísť peknými vlasmi. Verte, že po pondelňajšom umytí sa farba mojich vlasov zmenila a mala naozaj pekný, ryšavý nádych.
Ak ste sa rozhodli pre hennovanie, rozhodnite sa zmeniť aj váš šampón za prírodný, bez chemikálií. Nech už je starostlivosť o vaše vlasy čo najviac prírodná. O šampóne, ktorý používam a mám s ním naozaj dobré skúsenosti, som už písala vo svojom článku o prírodnej kozmetike.
Ak nemáte odvahu na alchýmiu pri farbení, môžete použiť aj rôzne namiešané farby s Hennou, napr. farby Khádi.