ja katka

Ekologické upratovanie – môj experiment v kúpeľni

Blíži sa Veľká noc a je  čas upratovať. Potrebujeme sa zbaviť zimného prachu a pustiť do domu jarný a voňavý vzduch. Umyť okná, oprať záclony, vyčistiť interiér, nech prach z kúrenia nám už nebráni vo výhľade. Všetko prevetrať, prevoňať a potom už užívať si krásny pocit čistoty.

No ja okrem takejto jarnej očisty nášho domu som  urobila hĺbkovú očistu a revíziu kúpeľne. Sľúbila som, že sa s vami podelím o skúsenosti pri jej upratovaní, tak svoj sľub plním.

Tak poďme upratovať

Toto je moje prvé ekologické upratovanie, pri ktorom som sa snažila uplatniť aj určité zásady domácnosti bez odpadu. Vyskúšala som si to na najmenšej miestnosti v dome. Vedomosti som načerpala v knihách a musím sa priznať, že som si urobila aj taký malý plán. Pri čítaní knihy Domácnosť bez odpadu som pochopila, že ja úplne bez odpadu žiť nedokážem, ale budem sa snažiť znížiť objem nášho odpad. Pri triedení vecí, čo sme mali v kúpeľni som sa držala zásad: zredukovať,  zúžitkovať, zrecyklovať.

Čo všetko naša kúpeľňa skrývala?

Ako prvý krok som všetky  veci z kúpeľne vybrala von. Zmestilo sa to na kuchynský stôl – veľa či málo?

Spomienkový olejček Aviril. Stále cítim vôňu svojich detí keď boli ešte bábätká.
Čistiace prostriedky a kozmetika poukladané na kuchynskom stole
Všetko, čo sa nachádzalo v kúpeľni, sa zmestilo na kuchynský stôl

Keď už som to mala pekne na svetle, začala som čítať zloženie čistiacich prostriedkov. Zrazu ma zlákalo dozvedieť sa, čo som vlastne kupovala. A keďže som mnohým výrazom nerozumela, obrátila som sa na google, ten vie predsa všetko. Samozrejme nesklamal. Tak som sa dozvedela o jednotlivých zložkách čistiacich prostriedkov, ktoré používame bežne pri upratovaní, o ich škodlivosti na prírodu a ľudský organizmus.  No čo vám poviem, ostala som v šoku. Až v takom, že som sa rozhodla napísať ďalší článok. Bude venovaný chemickým výdobytkom doby. A tak som došla k poznaniu, že  kúpeľňu budem upratovať z prostriedkov, čo mám doma. Aspoň zistím, či fungujú odporúčania, čo som našla na nete.

Všetko čo som vyložila z kúpeľne, som roztriedila na 3 kopy.

Prvú kopu tvorili veci, ktoré stále používame a ktoré spotrebujeme. Tie som postupne ukladala späť do kúpeľne. Musím povedať, že  hlavne čistiace prostriedky, ktoré ešte doma mám, po ich minutí už viac kupovať nebudem. Našla som ich ekologickú náhradu.

Druhá kopa je kozmetika určená na osobnú hygienu, ktorú tvoria hlavne tekuté telové mydlá. Veľmi často sú to darčeky, ktoré nestíhame míňať. Túto kopu odnesiem na použitie inam. Pýtate sa kam? No dám vám pár tipov: charita vo vašom okolí, kde sa bezdomovci chodia umývať, zariadenie pre sociálne odkázaných ľudí.

Tretia kopa ide do kontajnera. Myslím si, že toto množstvo našu prírodu nezničí.

Kozmetika určená na osobnú hygienu poputuje pre bezdomovcov.
Veci určené do kontajnera

 

 

 

 

 

Ekologická likvidácia špiny

Keď už som mala kúpeľňu prázdnu, pustila som sa do likvidácie špiny pomocou ekologických prostriedkov, ktoré som našla hlavne v kuchyni.

Na umývanie plastového rámu som použila roztok teplej vody a mydla. Mali sme hobliny z doma vyrobeného mydla, tak som ich využila. Rámy sa umyli úplne super. A keď som už roztok mala urobený, umyla som s ním aj obkladačky a dvere. S výsledkom som bola spokojná, obkladačky sa pekne  leskli a špina na dverách zmizla akoby som použila Cif. Len po mydlovej vode ostali plochy hladké, nebolo treba oplachovať ešte čistou vodou.

Hobliny z doma vyrobeného mydla poslúžili na umývanie plastového rámu na oknách

Okenné sklá som najprv umyla teplou vodou, v ktorej som rozpustila kukuričný škrob. Návod som našla na nete. Len tam bolo napísané, že nechať zaschnúť a potom utrieť handričkou a sklá ostanú bez šmúh. Asi som to nechala dlho schnúť, alebo handrička nebola úplne čistá, lebo na skle ostali šmuhy. Tak som umývanie zopakovala s teplou vodou, v ktorej som tentoraz rozpustila sódu bikarbonu. Sklá som podľa inštrukcií preleštila novinovým papierom. Stačilo zľahka  a ostali bez šmúh.

Na vyčistenie odtokov som použila tiež sódu bikarbonu, ktorú som do nasypala do odtoku a zaliala octom. Chemická reakcia ktorá vznikla, riadne penila. Po cca. 15 minútach som tam naliala horúcu vodu. Pomohlo to, voda odteká lepšie.

Na vnútorné plochy WC misy som použila kypriaci prášok do pečiva. Predtým som pomocou zvona znížila hladinu vody v sifóne.  Potom som tam nasypala celý balík prášku a nechala som ho pôsobiť. Po čase som ešte použila kefu, misu som s ňou vyčistila a výsledok bol prekvapivý. Misa ostala úplne čistá. Dokonca čistejšia ako po prípravkoch z obchodu.

Prášok som naniesla aj na vnútornú stranu dvierok práčky. Máme plnenie spredu a na sklenenej časti dvierok bol usadený vodný kameň. Nechala som prášok pôsobiť a potom som handričkou  dvierka utrela. Ostali bez vodného kameňa.

Akurát podlahu som umývala prostriedkom z obchodu, čo používam. Keďže kúpeľňa je malá nerozrábala som žiadny ekologický čistič podláh.

Keď už boli všetky veci na svojom mieste a kúpeľňa krásne čistá,  bola radosť si v nej posedieť.

Konečne kúpeľňa ako sa patrí

Tak a poďme k výsledku. Podarilo sa mi zredukovať množstvo kozmetických a čistiacich prípravkov a zlikvidovať jednu poličku, na ktorú po zredukovaní kozmetiky už nebolo čo dať.

Kúpeľňa dýcha čistotou. Pocit, že všetku čistotu som dosiahla ekologickými prípravkami, ma hreje pri srdci. Pri upratovaní ma napadlo, že niekde máme uloženú bielu keramickú misku na mydlo, ktorá pri mojej zábudlivosti zapadala prachom. Hneď som ju aj využila.

Výsledok mojej dnešnej činnosti potešil nielen mňa. Kúpeľňa je voľnejšia, čo značí, že sa bude menej usádzať prach na rôznych krabičkách a nádobkách. No a musím skonštatovať, že som dostala elán uvoľňovať ďalšie priestory v dome. Ale o tom nabudúce.

Môj tip na záver

Umývanie okien pomocou kukuričného škrobu, Zlatého klasu alebo vanilkového pudingu je veľmi jednoduché. Dnes som vyskúšala nový postup a naozaj to funguje. Umyla som okná na celom dome. Počet okien 10, okná bez šmúh 10. Ako na to?

Suroviny:

2,5 litra studenej vody, 20 g kukuričného škrobu alebo Zlatého klasu alebo vanilkového pudingu, nádobu s teplou vodou na oplachovanie, jemnú handričku – ja som použila kus flanelu zo starej plachty.

Všetko, čo potrebujete na umývanie okien ekologicky a bez šmúh.

Postup:

V  studenej vode dobre rozmiešajte 20 g prášku. Do druhej nádoby dajte čistú teplú vodu. Obidve nádoby potrebujete pri umývaní okien súčasne. Handričku namočiť do studenej vody s práškom, vyžmýkať primerane, aby okno po umytí ostalo vlhké. Handričku po umývaní prepláchnuť v teplej vode a tak namočiť späť do studenej. Keď je okno umyté, handričku opláchnutú v teplej vode namočiť do studenej a riadne vyžmýkať. S takto vyžmýkanou handričkou zotrieť sklá na okne a nechať voľne uschnúť. Sklá ostanú lesklé a to bez veľkej námahy. Počas celého umývania okien som vymieňala iba teplú vodu po umytí každého okna.