ja katka

Čistiace prostriedky bez chémie? Skúste si ich vyrobiť doma

Čistiace prostriedky doma vyrobené.

Čistiace prostriedky jednoznačne patria k upratovaniu a čisteniu domácnosti. Vďaka nim po uprataní naša domácnosť nasiakne krásnymi vôňami, ktoré v nás vyvolajú pocit čistého bývania. Ale pozreli ste sa niekedy, čo vaše čistiace prostriedky obsahujú? Zaujímali ste sa o ich zloženie? Ja som to urobila za vás.

Čistiace prostriedky z obchodu sú plné chemikálií

Keď som upratovala kúpeľňu a vyložila som všetky čistiace prostriedky von, rozhodla som sa, že si pozriem ich zloženie. Všetky  prostriedky, ktoré som používala na čistenie domácnosti mali uvedené, že obsahujú:

< 5 % neiónových alebo a aniónových povrchovo aktívnych látok a parfum. Ďalšie látky, ktoré sa už nevyskytovali v každom čistiacom prostriedku boli: Benzisothiazolinone, Phenoxyethanol,  Metylizotiazolinon, organické kyseliny, farbivá, pomocné látky, a iné.

Čistiace prostriedky vyrábané chemicky
Čistiace prostriedky z obchodu sú plná chemikálií.

Nie som chemik a tak som si pomohla internetom. Hľadala som zloženie a účinok týchto látok na ľudský organizmus. A tu sú výsledky:

Parfum – zmes syntetických látok, vďaka ktorej výrobok vonia. Výrobcovia nie sú povinní zverejniť zoznam chemických látok, ktoré boli použité na výrobu vône. To  znamená, že za týmto označením sa môže skrývať čokoľvek.

Neiónové alebo a aniónové povrchovo aktívne látky – tenzidy, môžu byť rôzneho pôvodu, ale ani jeden výrobok ich nemal presne špecifikované. Takže je problém zistiť ich vplyv na naše zdravie, či na životné prostredie. Našla som odporučenie, že ak chcem vedieť presné zloženie, je potrebné kontaktovať výrobcu. Neskúšala som to.

Metylizotiazolinon – sú chemické konzervačné látky. Podľa informácií na internete sa kožní odborníci domnievajú, že tieto látky spôsobujú rôzne alergické reakcie kože.

2-Bromo-2-Nitropropan-1, 3-Diol, – je organická zlúčenina, ktorá sa používa ako antimikrobiálna látka.  Môžete si prečítať stručnú charakteristiku na stránke. Ak si do vyhľadávača dáte názov zlúčeniny, určite vám google nájde zaujímavé informácie o tejto zlúčenine a jej prípadneh toxicite.

Benzisothiazolinone som našla na Wikipédii a sami si môžete prečítať, že je to látka, ktorá je toxická pre ľudský imunitný systém, a tiež je to látka, ktorá dráždi kožu, oči a pľúca.

Čistiace prostriedky majú neúplné informácie na etiketách

Informácie o zložení jednotlivých čistiacich prostriedkov sú písané takým malým písmom, že som to ledva prečítala aj s diopritckými okuliarmi. Pomenovanie jednotlivých zložiek mnohým ľuďom je absolútne cudzie a tak výrobcovia môžu našu nevedomosť pomerne ľahko zneužívať.  Na jednej stránke som našla veľmi zaujímavú informáciu.

Na slovenskom trhu sa v dnešnej dobe nachádza široký sortiment čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, ktoré pochádzajú od našich, ale aj zahraničných výrobcov. Zloženie týchto výrobkov je vo väčšine prípadov výrobným tajomstvom. Zloženie, ktoré udávajú etikety, nie je úplné a nie je možné identifikovať každú účinnú látku, ktorá sa v danom prípravku nachádza.

Zdroj: http://www.tzb-info.cz/2789-vplyv-vybranych-dezinfekcnych-prostriedkov-na-domovu-cistiaren-i

Na základe pokynov výrobcov si dávame pozor, aby nám čistiace prostriedky nepoškodili pokožku, oči, sliznicu. Deti pred čistiacimi prostriedkami chránime. A my ich používame, aby sme mali domácnosť, čistú, voňavú a dezinfikovanú. Zdá sa vám to normálne? Nie je načase to zmeniť?

Čistiace prostriedky vyrobené doma – návody

Návody, ako si vyrobiť čistiace prostriedky doma sú dostupné na internete vo veľkom množstve.  Vybrala som čistiace prostriedky, ktoré používam pri upratovaní a ktoré chcem vymeniť za ich enviromentálnejšiu variantu. Vyrobila som ich presne podľa návodu. Podelím sa s vami o svoje skúsenosti.

Urobila som si zoznam potrebných surovín. Tu sú komponenty, z ktorých som vyrábala domáce čistiace prostriedky.

Suroviny potrebné na domácu výrobu čistiacich prostriedkov.
Suroviny potrebné na domácu výrobu čistiacich prostriedkov.

1. ocot
2. sóda bikarbóna
3. citrón alebo citrónová šťava
4. potravinárska farba
5. olivový olej
6. mydlo
7. prášková želatína
8. sóda na pranie (dostať ju v drogérii)
9. peroxid vodíka – 3% (kúpila som v lekárni)
10. zmes esenciálnych olejov (nedoporučujem vonné, tie sú chemicky vyrobené)

Utieranie prachu

Na utieranie prachu som vyrobila roztok, ktorý sa skladá z dvoch surovín: olivový olej a štava z prírodného citrónu.

Postup prípravy:

Do rozprašovača som naliala 16 ml olivového oleja a do toho som dala 4 ml šťavy z citróna. Rozmiešala som to a

Čistiace prostriedky – prostriedok určený na utieranie prachu.

prostriedok na odstránenie prachu bol hotový. Nastriekala som ho na flanelovú handričku a na skúšku som utrela malý kus nábytku, kde by prípadné poškodenie nebolo vidieť. Nič sa nestalo, nábytok to prežil a tak som veselo pokračovala v utieraní pachu ďalej. Väčšinou mám tmavý nábytok a utieranie neuškodilo ani v jednej miestnosti.

Čistiaci prostriedok na prach bol podľa môjho názoru účinný, len časom zmenil vôňu. Asi na základe rozkladu šťavy z citróna. Preto je potrebné použiť 100% citrónovú šťavu z koncentrátu, čo dostať v obchode. Alebo namiesto citrónovej šťavy použiť ocot.

Ozaj, viete prečo má ocot takú žltú farbu? Lebo ho prifarbujú karamelom, ale dôvod prečo som nenašla. Asi aby sme si ho nepomýlili s vodou.

Vôňa do WC

Pre tento účel som vyrábala domáci gél, ktorý sa dá použiť aj ako osviežovač vzduchu v domácnosti. Pôvodný recept som obohatila o peroxid vodíka.

Gélová vôňa do WC misy
Gélová vôňa do WC misy

Potrebné suroviny:                                                                         

čistú nádobu na uskladnenie (zavárací 7 dcl pohár s vekom)

esenciálny olej

6 dcl čistej vody

1/2 polievkovej lyžice soli

1/2 lyžice peroxidu vodíky

4 sáčky želatiny v prášku

potravinársku farbu

Postup prípravy:

Na dno zaváracieho pohára som dala   kvapiek potravinárskej farby a  15 kvapiek esenciálneho oleja. V jednej nádobe som varila 2 deci vody so soľou, v druhej som varila zvyšnú časť vody so všetkou želatínou.  Želatína sa za stáleho miešania postupne rozpúšťala. Vodu s rozpustenou soľou som pridala k tej so želatínou a ešte chvíľku som to miešala na platni. Odstavila som to, ešte horúce vliala pohára a premiešala.  Pridala som trochu peroxidu vodíka a nechala do rána vychladnúť. Hustú hmotu som ráno nabrala lyžičkou a vložila do závesnej nádobky. Keďže želatinova hmota bola dosť hustá, nebol to žiadny problém. Zavesila som nádobku do WC a prostriedok na zvýšenie vône vo WC bol hotový.

Doporučila by som jednorazovo vyrobiť menšie množstvo želatinovej hmoty a pridať množstvo esenciálneho oleja aby vôňa bola intenzívnejšia. A želatinová hmota je veľmi hustá. Pri ďalšej výrobe sa budem riadiť odporúčaniami na obale želatiny v prášku.

Čistenie WC misy

Keď už som vyriešila vôňu vo WC mise, prišla na rad jej čistota. Lákalo ma vyhotoviť šumivé tablety, ktoré mi majú zabezpečiť pomerne ľahkým spôsobom čistú a voňavú WC misu. Vybrala som si recept z jednej uznávanej www stránky.

Čistiace prostriedky - tabletky na čistenie WC misy.
Čistiace prostriedky – tabletky na čistenie WC misy.

Postup bol jednoduchý. 160 g sódy bicarbony bolo potrebné zmiešať so 60 ml citrónovej šťavy, lyžičkou peroxidu vodíka a lyžicou octu a z tej hmoty sa mali dať vytvarovať guľky, ktoré sa cez noc mali susiť. No žiaľ, keď som to zmiešala, vznikla z toho tekutá hmota, bez možnosti akéhokoľvek tvarovania. Tak som tam pridala ešte dobrých 200 g sódy bicarbony, no aj tak hmota bola veľmi vlhká. Aj napriek vlhkosti som hmotu už dokázala dať do silikónovej formičky a tekutinu, ktorá sa dostávala na povrch som niekoľkokrát po kúskoch vylievala. Formu som celú noc nechala sušiť na riadiátore.

Ráno boli jednotlivé tabletky suché, ale veľmi krehké. Keď som ich z formy vyberala, mnohé sa mi rozpadli. Tie čo vydržali so uskladnila v sklenenej nádobe. Hneď ráno som použila časť z rozpadnutých tabletiek. Vhodila som  do WC misy rozpadnutú tabletku. Nepenia veľmi, ale po použití WC kefy, záchod ostal čistý a bolo cítiť aj vôňu. Povedala som si, že keď tieto tabletky miniem, skúsim ešte iný návod na ich výrobu. Aspoň som sa presvedčila, že mnohé stránky dávajú návody bez toho, aby j vyskúšali to, čo propagujú. No čo už, pokazila som si mienku o jednej www.stránke.

Návod na fungujúce čistiace tabletky do WC

Ak sa nevydaria ani ďalšie tabletky, čistiace prostriedky na umývanie WC misy, vane a umývadla vymením za obyčajný prášok do pečiva. Keď ho trochu zmiešate s vodou, nanesiete na povrch sanitárneho zariadenie a necháte pôsobiť, všetko krásne vyčistí. A keď chcete sanitu aj dezinfikovať, pretrite sanitárne zariadenia ešte vodou s octom.

Čistenie odtokov

Sóda bicarbona a ocot nahrádzajú chemicky vyrábané čistiace prostriedky na čistenie odtokov veľmi dobre.  O tejto problematike sa môžete dočítať v mojom článku Ekologické upratovanie domácnosti . Preventívne sa odtoky dajú čistiť pomocou soli, ktorú nalejeme do odtoku a zalejeme horúcou vodou.  Toto čistenie ale nie je vhodné na veľmi znečistené odtoky.

Čistenie podláh

Doma mám laminátovú podlahu, keramickú dlažbu a PVC. Nenašla som domáce čistiace prostriedky na tento účel a tak som si vymyslela sama zmes na umývanie podláh. Do teplej vody som pridala ocot, kvapla pás kvapiek esenciálneho oleja a skúsila som s tým umyť podlahu. Podlaha bola umytá, vďaka octu dezinfikovaná a esenciálny olej prebil octový vôňu, ktorú ja neznášam.  V prípade veľmi znečistenej podlahy pridať trochu mydla.

Prostriedok na riad

Postupov na prípravu prostriedku na riad bolo na nete dosť. Pri niektorých v diskusii bolo

rovno napísané, že nie sú účinné. A tak som si vybrala jeden na vyskúšanie, ktorý takéto negatívne hodnotenie v diskusii nemal.

Potrebné suroviny:                                                                                    

DOma vyrobený prostriedok na umývanie riadu v dávkovači.
Čistiace prostriedky – prípravok na umývanie riadu v dávkovači.

šálku nastrúhaného prírodného mydla

1,5 tej istej šálky vody

2 lyžice ocot

1/3 lyžice kryštalickej sódy

Nastrúhala som prírodné mydlo v objeme šálky, pridala som vody a varila na miernom ohni, kým sa mydlo nerozpustilo. Do zmesi som pridala potrebné množstvo kryštalickej sódy a ocotu. Ako zmes chladla, menila sa jej konzistencia na hustejšiu. Vychladnutú zmes som preliala do dávkovača na tekuté mydlo. Dávkujem podľa potreby na špongiu. V niektorých návodoch doporučujú  pridať aj esenciálne vône, ale ja som nič nepridala. Nádobu s prípravkom je  potrebné pred použitím  párkrát prevrátiť. Umyté riady musíte riadne opláchnuť pod tečúcou vodou. S prípravkom som naozaj spokojná.

 Pranie

Doma vyrobený prací prostriedok som nerobila sama. Robila ho moja nevesta Ivka keď bola u nás na návšteve a potrebovala prať plienky. Ja som len asistovala.

Potrebné suroviny:
180 g prírodného mydla (odporúčam pred kúpou trochu preštudovať z čoho sa ktoré mydlo skladá a kúpiť to najprírodnejšie)
180 g sóda na pranie (na jednu dávku potrebujeme cca tretinu z kilového balenia)
strúhadlo,
vedro s vrchnákom,
ručný ponorný mixér a vodu.

Postup prípravy:

Do 10 litrového hrnca sme nastrúhali kocku mydla, zaliali sme to litrom horúcej vody, ktorá zovrela v rýchlovarnej konvici. Za stáleho miešania sme nechali mydlo rozpustiť. V inej nádobe sme zmiešali ďalší liter horúcej vody so sódou na pranie a nechali rozpustiť. Keď boli obe zmesi bez hrudiek, za stáleho miešania sme ich zliali dokopy a doplnili sme vodou do 10 litrov. Poriadne sme to premiešali ponorným mixérom, zakryli a nechali odstáť do druhého dňa. A mohlo sa prať. Pred každým praním je potrebné zmes premiešať.

Prípravok na pranie uskladnený v plastových nádobách
Doma vyrobený prípravok na pranie je dobre uskladniť vo väčších nádobách

Na jedno pranie dávkujeme cca 250 až 500 ml zmesi. Závisí od znečistenia, množstva bielizne a tvrdosti vody. Ja uskladňujem zmes v plastových nádobách.  Zmes sa z nich dobre dávkuje, pretože pre naberanie rukou z hrnca je zmes na dotyk slizká a niekomu ten pocit nemusí lahodiť. Zmes dávkujme priamo do bubna práčky. Pri pláchaní je potrebné použiť ocot, ktorý dávkujeme do priehradky na aviváž.

Najodolnejšie škvrny pred praním môžeme odstrániť žlčovým mydlom, na vybielenie môžeme použiť čistý perkarbonát sodný, ktorý pridávame tiež priamo do bubna práčky. Je to ekologický prostriedok na bielenie, ktorý sa počas prania rozkladá na sódu a peroxid, Je biologicky rozložiteľný. Má vynikajúce bieliace účinky a je súčasťou rôznych ekologických bielidiel.

Môj tip na záver

Vedeli by ste mi odpovedať na otázku, kedy je vaša domácnosť čistá? Keď ju vyumývate, potrebné veci vydezinfikujete,  zbavíte nábytok prachu, povysávate a ešte nakoniec umyjete podlahy? Keď krásne vonia napr. kvetinovou vôňou, za ktorou stoja parfumované čistiace prostriedky?

No ja si myslím, že čistota nevonia. Ja sa teším, keď idem vylievať špinavú vodu z umývania čohokoľvek. Vždy, keď ju vylievam do WC misy si hovorím, koľko špiny som z domu odstránila. A vôbec to nesúvisí s vôňou. Žiaľ, marketingové praktiky firiem, vyrábajúcich čistiace prostriedky, nám roky vnucujú cez reklamy spojenie čistoty a rôznych  vôní.

Ocot, prírodné mydlo, prášok do pečiva, sóda bicarbona a jedlá sóda sú alternatívne čistiace prostriedky, s ktorými operiete či vyčistíte takmer všetko. Ak chcete mať v domácnosti vôňu, obohaťte doma vyrobené čistiace prostriedky o vôňu éterických olejov.

Skúste si aj vy doma sadnúť a zistiť z čoho sa skladajú vaše čistiace prostriedky. Hľadať informácie o dopade jednotlivých chemických zložiek vašich čistiacich prostriedkov na ľudský organizmus. Možno aj vy prestanete byť spokojní s chémiou vašich čistiacich prostriedkov. A možno ich aj vy začnete vyrábať doma.