ja katka

Chudnutie – moje pokusy so znižovaním váhy a 6 rád, ktoré mi pomáhajú

Pre mňa je chudnutie už 15 rokov nekonečným príbehom. Stále hľadám spôsob sa zbaviť nadbytočných kíl a nepribrať ich späť. Na internete je veľa návodov, zaručených rád, receptov, tipov na cvičenie, rôznych doplnkov na chudnutie, len jedno som tam nikde nenašla – čo by zaručene platilo na moje telo.

A tak som skúšala kadečo. Niečo bolo úspešnejšie a v niečom som totálne zlyhala. Za tie roky som preštudovala množstvo stránok, prečítala knihy, časopisy, vyskúšala na sebe diétu, zdravú stravu, odkyslenie organizmu, hladovanie, cvičila som vo fitku, doma či v prírode a tak si myslím, že mám čo napísať o problematike chudnutie. Takže poďme na to.

Chudnutie – moje pokusy

V mladosti som nemávala extra problémy s váhou. Bol dostatok pohybu, stresu pomenej a tak som kilá neriešila. Aj keď je pravda, že som nikdy nebola dokonale štíhla, aj tak som bola spokojná. Niečo sa na mňa nalepilo počas štúdia na vysokej škole, ale potom prišli tehotenstvá a ja som po nich mala vždy menej a menej kíl. V tom čase sa moje BMI pohybovalo medzi 20,5 a 22,5, čo bolo naozaj dobré. Deti odrástli, nastúpili do škôlky a ja do práce.  Zrazu som v práci mala pokoj na jedlo a tak som si ho dopriala. A prišiel stres, problémy v práci aj doma a kilečká pribúdali, BMI stúpalo. Prehupla som sa do kategórie nadváha, ba dokonca aj vyššie. A tak som váhu začala riešiť.

Prvý pokus – diéta

V čase môjho prvého rozhodnutia znížiť váhu vyšla kniha 90 dňová diéta. Získala som ju, prečítala a urobila záver, že by som sa do nej mohla pustiť. Vedela som, že nie všetky recepty si budem robiť, pretože v tom čase som nemala rada skoro žiadnu zeleninu, žiadne mliečne výrobky, čím sa podstatne znížila pestrosť môjho stravovania. Ale bolo tam dosť receptov, ktoré som si robila a pritom som dodržala dni bielkovinové, škrobové, uhľohydrátové a vodné.

Popri tom som začala chodiť do fitka, 1x do týždňa. Bola som samouk, ale zároveň som na seba bola neskutočne hrdá, že dokážem cvičiť na strojoch. Ani som len netušila, že celé to moje cvičenie v tom čase bolo zlé. Vďaka radám a receptom v knihe som naozaj schudla. Nepamätám si, koľko to bolo kilo, ale viem, že to na mne bolo vidieť. Zásady 90 dňovej rozlišovacej diéty môžete už nájsť podrobne rozpísané na nete.

Diéta nesklamala – nefungovala nastálo.  Keď som sa uspokojila s váhou a prestala sa riadiť pokynmi v knihe, tak kilá začali pribúdať. Kúpila som si aj pokračovanie 90 dňovej diéty, ale už to nešlo. Nedokázala som sa riadiť pokynmi a prišlo obdobie priberania a Jojo efekt ma dostal. Kilá som získala všetky späť, aj s bonusom navyše.

Druhý pokus – zdravá strava

Pamätám si presne, kedy ma prepadla ďalšia vlna chudnutia. Bolo to na jar pred necelými desiatimi rokmi. V tom čase ma už premáhali stavy sebaľútosti, depresie a beznádeje. A tak som si sadla k PC a začala som hľadať nejaké rady, ako sa zbaviť nadbytočných kíl. Nejakou náhodou som natrafila na stránku Mira Veselého. Stránka ma od začiatku nadchla. Najprv som len študovala, oťukávala som sa, ale potom som sa naplno zapojila medzi chudnúcich ľudí. Nemôžem napísať, že medzi chudnúce ženy, lebo tam boli aj chlapi.

Stravovanie

Tu som sa naučila zásady zdravého stravovania – jesť v malých dávkach 5x denne. Kombinovať  potraviny s rôznym glykemickým indexom, nejedávať v popoludňajších hodinách sacharidy a rôzne iné triky, ktoré mi pomáhajú dodnes. A nielen to. Začala som jesť surovú zeleninu a to dokonca 0,5 kg denne. Varenú zeleninu som od malička nemala rada, ale pomaly som sa naučila jesť opečenú cuketu, baklažán, papriku. Prišla som na chuť duseným špenátovým listom  s cesnakom a syrom.

Vďaka tejto stránke som si pripravovala jedlo deň vopred a pekne som si ho uložila do krabičiek. Asi som bola predvoj dnešnej krabičkovej diéty. V programe Excel som si vypracovala tabuľky na presné výpočty príjmu energie, sacharidov, tukov, bielkovín a vlákniny.  Poctivo som vážila na malej potravinovej váhe všetko, čo som išla zjesť. Presne podľa množstva, ktoré som získala na stránke pri zadaní údajov. Pridanou hodnotou tejto stránky je fórum – priestor, kde si chudnúci radia a vymieňajú skúsenosti. Tu som našla nielen dobré rady, ale aj dobré kamarátky.

Cvičenie

Začala som chodiť znova do fitka. Tentoraz som rady ako správne cvičiť  získala pod odborným vedením dcéry, ktorá ma ako prvé naučila správne dýchať – pri záťaži výdych, pri uvoľnení nádych (predtým som to robila úplne naopak). Návštevy vo fitku boli pravidelné a vždy venované určitej časti svalov. Okrem toho som chodila veľa plávať a do sauny.

Vďaka dodržiavaniu zásad zdravého stravovania a cvičeniu som schudla 18 kg a bola som spokojná. Ale prišlo obdobie prechodu, obdobie nevyspytateľného správania sa môjho tela a ja som nevedela čo s tým. Môj metabolizmus sa spomalil, prišli návaly v rôznych intervaloch a ja som prestala rozumieť svojmu telu. Určitý čas som bojovala, snažila sa dotlačiť svoj organizmus ku chudnutiu, no nešlo to. Po čase som rezignovala, prestala som sa zaoberať váhou a zas sa objavil ten dobrý Jojo – efekt. A zas to isté – kilá späť aj s prémiou.

Prečo chudnutie u mňa už nefungovalo

Neviem prečo, ale pri obidvoch pokusoch u mňa platilo, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Ani jedno chudnutie mi už na druhý pokus nevyšlo. Asi som mala pocit, že už všetko viem a druhýkrát som už nebola taká zodpovedná, ako na začiatku. Proste nedarilo sami. Hormóny sa už bláznili, metabolizmus sa riadne spomalil a pridali sa k tomu rôzne príznaky, v ktorých som sa nevyznala a ani som nevedela, čo znamenajú: zadržiavanie vody omnoho dlhodobejšie ako som bola zvyknutá, bolesti kolien – neskôr aj iných kĺbov, problémy so spánkom, potenie v noci, únava.

Začala som tušiť, že najprv asi treba riešiť môj zdravotný stav a nie silou mocou chudnutie. A tak som študovala na internete, ako si pomôcť, aby som sa mohla dostať do normálneho zdravotného stavu. Vyskúšala som rôzne internetom odporúčané a zaručene účinné prostriedky na zmiernenie mojich príznakov, no mnohé boli neúčinné. Ale nakoniec mi pomohli nasledovné kroky.

1. krok – návšteva ortopéda

S bolesťou kolena som sa rozhodla navštíviť ortopéda. Po rontgene mi bola diagnostikovaná artróza druhého stupňa. Pichol mi do kolena tri hyalurónové injekcie počas troch týždňov, ktoré sa mi nejakú dobu vstrebávali. V tomto období som mala dosť veľké bolesti, ale nakoniec bolesti ustali. V liečbe som pokračovala pomocou výživových doplnkov a momentálne je stav mojich kolien omnoho lepší. Ústup bolesti kolien mi umožnil cvičenie – teda hlavne chodenie. S nordic walkingom mám veľmi dobré skúsenosti, ale stačí mi aj obyčajná prechádzka, či cesta do zamestnania a späť. Pokiaľ je to možné, snažím sa chodiť pešo. Keď je zlé počasie využívam doma steper. Bolesti kĺbov ešte stále mávam, ale pracujem na tom, ako ich zmierniť. Ak sa mi to podarí, určite sa o tom dozviete v niektorom z mojich ďalších článkov.

2. krok – odkyslenie organizmu

Keď som hľadala príčiny nočného potenia, vyskočilo mi prekyslenie organizmu. Čítala som, vstrebávala informácie a vytvárala som si vlastný názor a vlastný postup na svoje odkyslenie. Zistila som, že práve prekyslenie organizmu dalo môjmu telu riadne zabrať. Nevedela som, čo všetko môže v tele spôsobiť dlhodobé zlé stravovanie. Upravila som stravovanie, začala som jesť surovú zeleninu a ovocie vo zvýšenej miere. Obmedzila som mäso, mäsové a mliečne výrobky. Chlieb som jedla občas a aj to len kváskový, doma pečený. Začali sme vo väčšej miere  piť smoothie, kde hlavnou surovinou bol špenát, cvikla, mrkva, banán a avokádo. Rôzne ovocné čaje som zamenila za bylinkové a začala som do nich pridávať med a včelí peľ.

Keď som dodržiavala pravidlo, že strava sa má skladať 80% zo zásadotvorných potravín a len 20% môžu tvoriť kyselinotvorné potraviny, nočné potenie ustúpilo, cítila som sa lepšie a vitálnejšie. Dokonca sa mi plnil sen – znížila sa mi váha. Tentoraz nie cielene, ale ako výsledok kroku na zlepšenie svojho zdravotného stavu.

Ale až taká dokonalá nie som, nedokážem sa stravovať výlučne iba podľa odkysľovacích zásad. Prišli dni, kedy som si dopriala jedlá zakázané, aj sladkosti. A odozva prišla hneď: nočné potenie a  váha veselo poskočila nahor. A tak som oscilovala ako sinusoida: raz hore, raz dole. No cítila som sa lepšie, len tie moje kĺby stále boleli.

3. krok – hladovanie

K téme hladovania som sa dostala vďaka kamarátke. Ona mi o hladovaní pre zdravie rozprávala ako o možnej metóde liečenia aj mojich bolestí kĺbov. Ja som len neveriacky krútila hlavou, že to nemôže fungovať. Poslala mi aj knihu MUDr. Vilmy Partykovej: Hladovanie pre zdravie v elektronickej podobe. S pomerne veľkou nedôverou som knihu začala čítať. Čím viac som ju čítala, tým ma viac zaujala. A keďže ja mám radšej knihu v ruke ako na nete, kúpila som  si 6. doplnené vydanie tejto knihy a čítala som po večeroch a čítam ju stále. Vyskúšala som hladovanie 36 hodín a musím povedať, že sa to dá zvládnuť s ľahkosťou. Musí byť človek na to nastavený a mesmie brať hladovanie ako záťaž, ale ako pomoc pri zdravotných problémoch. Nie, nehladujem kvôli chudnutiu, snažím sa pomôcť si pri bolestiach kĺbov. Dni hladovania si stanovujem podľa odporúčaní v knihe.

Ak si myslíte, že hmotnosť pri hladovaní ide rapídne dolu, tak za tých 36 hodín váha klesne cca.  1 kg, ale akonáhle začnete jesť, váha sa vracia takmer do pôvodného stavu. Takže nie je to žiadna zázračná metóda na chudnutie.

Zásady chudnutia, ktoré mi pomáhajú

V súčasnosti, po zlepšení zdravotných problémov, sa moje chudnutie zas rozbehlo. Síce pomaly, ale ide to správnym smerom dole. Cvičím aspoň 3x za týždeň a pri stravovaní dodržujem zásadu, že môj žalúdok, pečeň a žlčník potrebujú aj oddych a tak momentálne nejem každé 3 hodiny. Snažím sa jesť, keď pocítim hlad. A dodržujem pitný režim – vždy si pripravím džbán s citrónovou vodou, ktorú vypijem dopoludnia. Popoludní vypijem ďalší liter, ale to už sú aj bylinkové čaje. Jem veľa zeleniny v surovom stave, ovocie a smoothie. Do práce si zas krabičkujem stravu, zloženú hlavne zo zásaditých surovín.  Myslím si, že prečistenie môjho organizmu pomohlo a po dlhej stagnácii sa aspoň trochu teším z úspechu.

Prinášam vám moje vlastné zásady, podľa ktorých sa momentálne riadim. Ich dodržiavaním sa pre mňa chudnutie stáva dlhodobé, ale mám pocit, že celkom úspešné.

 1. Najdôležitejšou zásadou je jednoduchá rovnica: Výdaj energie počas dňa musí byť vždy väčší ako príjem!

  Myslím, že toto je alfa a omega pre úspešné chudnutie. Ak neviete ako si spočítať svoj energetický výdaj a príjem, máte viacero možností. Existujú aplikácie priamo do mobilu, ktoré vám ten výdaj a príjem na základe vami zadaných hodnôt vyhodnotia, alebo si kúpte sporttestery, prípadne si kliknite na stránku Mira Veselého, kde sa dozviete kopec informácií a na fóre vám ľudia ochotne pomôžu.

 2. Chudnúť treba takým spôsobom, ako človek dokáže žiť po celý zvyšok života

  Je to pravda, ktorá platí u každého človeka. Darmo znížime svoju hmotnosť rôznymi diétami, keď po čase sa začneme stravovať tak, ako predtým. Chudnutie by nám malo ukázať cestu zdravého životného štýlu, nielen stravovania. Sem patrí jednoznačne aj šport.

 3. Dávať si ciele po krôčikoch a pri každom ich dosiahnutí si dopriať povzbudenie či odmenu

  Naučila som sa to pri sledovaní rôznych zahraničných filmov.  Tam si dávali ciele pomerne ľahko dosiahnuteľné. A keď ich dosiahli, ľudia okolo ich chválili. Tento spôsob motivovania vedie k radosti z úspechu a nie k pocitu sklamania. Náš cieľ pri chudnutí je hlavne vízia krásnej postavy, ktorú nám ako vzor ponúkajú rôzne médiá. No k takémuto cieľu je cesta dlhá a ťažká. Dá sa však dosiahnuť aj menšími krokmi, napr. schudnúť každý týždeň o nejakých 300 až 500 gramov. A samozrejme cieľ prispôsobovať dosiahnutým výsledkom.

 4. Pri hľadaní metódy chudnutia sa riadiť svojimi pocitmi a svojou hlavou

  Môžete si byť istí, že to čo platilo u kamarátky či u susedy, u vás platiť nemusí. Dnes sú dostupné rôzne metódy chudnutia, tak si nájdite tú, čo vám bude vyhovovať. Tú, ktorú dokážete dodržiavať aj po dosiahnutí vysnívanej váhy.

 5. Nedať sa učičíkať znížením hmotnosti len pomocou úpravy stravy

  Je to klamlivé, aj keď v počiatočných fázach chudnutia to funguje. Veď keď organizmu, ktorý sme statočne roky živili sladkosťami a tukmi, zrazu tieto dobroty odoprieme, spôsobíme mu šok a kilá pôjdu dole. No onedlho sa chudnutie zastaví a príde pocit neúspechu, ktorý nikomu neprospieva. Takže okrem úpravy stravy cvičiť a cvičiť.

 6. Cvičenie nemusí prebiehať len vo fitness centrách alebo v telocvičniach

  Mne sa omnoho lepšie osvedčilo cvičenie v domácom prostredí. Ale úplne naj sú telesné aktivity na čerstvom vzduchu. Okrem toho, že trénujete svoje telo, dýchate aj čerstvý vzduch, čím prispievate o odkysleniu svojho organizmu. Neviem, či vo fitkách sa otvárajú okná, myslím, že je v nich riadené vetranie pomocou klimatizácie. Keď si prečítate článok o meraní CO2 v interiéri asi pochopíte, prečo cvičenie v uzatvorených priestoroch nie je vhodné pre náš organizmus.

Môj tip na záver

Po mojich neúspešných chudnúcich pokusoch a jojo efektoch sa mi celkom zdeformovala postava. Akosi bolo stále viac a viac tuku a menej a menej svalov. Teraz už viem, že je potrebné cvičiť. Nielen pri chudnutí, ale aj keď sa nedarí váhu znižovať. Mne vyhovuje pohyb v prírode, prípadne domáce cvičenie. Pokiaľ je pekne, dokonca aj steper si vyložím na terasu a cvičím. V daždi či v zime v izbe otvorím okno, čo mi zabezpečí prísun kyslíka a môžem sa venovať cvičeniu. Vybavenie môjho domáceho fitka je jednoduché a myslím, že aj finančne nenáročné.

Mám stiahnuté a vytlačené rôzne cvičenia na brucho, nohy, ramená. Dokonca cvičím aj 5 pozícií jógy, čo som si myslela, že zvládnem úplne bez problémov. No dalo mi to zabrať a na druhý deň som z toho mala aj miernu svalovicu. Cvičenie zakončím vždy plankom, samozrejme vo výdrži v rámci mojich možností. Kliknite a zistite, ako správne cvičiť plank.

 

Plank s inštruktážou osobného trénera

Pár cvikov, ktoré môžete cvičiť doma

Cviky na tvarovanie ramien:

Cviky na tvarovanie nôh:

How to get thinner legs even if you're lazy

Getting perfect legs is easy!?goo.gl/YdbSP3

Posted by Bright Side on 25. júl 2017