ja katka

Môj blog má rok – priniesol mi veľkú zmenu v živote

Dnes má môj blog jeden rok. Áno, presne 17. marca 2017 som si splnila sen a uverejnila som svoje prvé dva články. Je čas zhodnotiť ročné “blogovanie”. Zamyslieť sa nad tým, ako mi môj blog zmenil život.

Blog mi splnil sen

Túžila som po vlastnom blogu a tak sa ma syn pred rokom spýtal, o čom vlastne chcem písať. Moja odpoveď bola: “O tom, čo ma trápi alebo teší.  O tom, čo ja považujem za dôležité v živote, o svojich skúsenostiach.” Mala som počiatočné nápady na články, témy, ktoré som nosila v sebe už veľmi dávno. A tak som na narodeniny dostala vlastný priestor na nete, vlastný blog.

Vďaka mojej stránke alegre.sk si plním sen v písaní. Píšem o čom chcem, čo ma trápi a čo chcem posunúť medzi ľudí. Veľmi ma teší, že môj blog ľudia navštevujú. Vážim si každú návštevu, každého, kto si moje články prečíta. A ak som niekomu dala nápad, ak niekoho môj blog oslovil a niečo z mojich rád či skúseností využil, tak ma to teší.

Obavy z toho, či niekto bude môj blog čítať sú už len minulosťou. Môžem povedať, že počet návštevníkov 4480, 6078 návštev a 9600 zobrazení stránok za rok je pre mňa veľmi dobrá štatistika. Najčítanejšie  článkami sú:

Upratovať sa dá bez chémie

Moje upratovanie domácnosti je už úplne bez chémie. Najčastejšími upratovacími pomocníkmi sú: sóda bicarbona, kypriaci prášok do pečiva, ocot, zubná pasta, doma vyrobené mydlo, kryštalická sóda na pranie a rôzne prírodné éterické oleje. A musím skonštatovať, že tieto výrobky sú naozaj účinné. Doteraz využívam všetky prostriedky, o ktorých som písala a zatiaľ si poradili s každou špinou.

Ešte pred dokom som nemohla vôňu octu ani cítiť. No dnes už na ocot nedám dopustiť. Prečo? V lete sme maľovali izbu. Veru som sa bála umývania špiny bez dlhoročne osvedčených prostriedkov z drogérie. Premohla som všetok svoj odpor voči vôni octu a umývala som  po každom maľovaní podlahu vodou s octom. Aby som jeho vôňu prekonala, do vedra som kvapla aj 15 kvapiek éterického oleja mojej obľúbenej citrusovej vône. A  ocot nesklamal. Podlaha po každom umytí bola bez šmúh a to aj napriek tomu, že na nej bolo dosť veľa farby.

Získala som zaujímavú farbu vlasov

Zmena spôsobu farbenia vlasov z chemického na hennovanie vo mne spočiatku vyvolávala  obavy. Nemala som s hennou žiadne skúsenosti a tak som experimentovala od samého začiatku. Našťastie som našla ten správny postup, ten správny pomer jednotlivých ingrediencií a získala som zaujímavú farbu na vlasoch. Známi sa ma často pýtajú, akú farbu na vlasy používam. Keď poviem, že mám na hlave sladkú červenú papriku, škoricu, ovocný čaj, citrón, kokosový olej a hennu, mnohí sa na mňa pozerajú s nedôverou.

Musím ale povedať, že hennovanie je náročné na čas. Ja si ho naplánujem väčšinou na piatok. Po príchode z práce si pripravím zmes, nechám ju hodinku na teplom mieste a potom si nanášam na hlavu presne podľa pokynov uvedených na mojom blogu.  Zabalím hlavu do igelitového vrecka (mám ich ešte stále v zásobe dosť, veď v obchodoch nás ich nútia používať denne a v neobmedzenom množstve), na to dám uterák a na to ešte čiapku. A takto pobehujem po dome 4 až 5 hodín. No a potom si hlavu z hlavy zmyjem hennu a je hotovo. Ale to už je pomerne neskoro a tak s umytou a vysušenou hlavou idem do postele. V sobotu hlavu neumývam, v nedeľu ju umyjem až večer. No čo poviete, páči sa vám moja farba vlasov po necelom roku hennovania?

Kozmetiku som zredukovala

Po vyradení všetkých kozmetických prípravkov rôznych renomovaných značiek, mi ostalo v kúpeľni viac miesta. Teraz používam len kokosový olej ako univerzálny krém. Denne ho používam na tvár, po sprchovaní na celé telo a v lete plni funkciu krému po opaľovaní. Proti poteniu používam pazúch a čo som si nechal ako ” luxus” je voňavka. Zatiaľ som sa ešte hľadaniu ekologickej náhrady za voňavku nevenovala. Ale určite aj na to príde čas.

Šampón používam stále tuhý, ktorý nevyrábam doma, ale kupujem. Zmenila som čistenie zubov. Dostala som elektronickú zubnú kefku. Áno, máte pravdu, čo už má elektronická zubná kefka spoločné s ekologickým spôsobom života. Takže vysvetľujem – pre jej používanie som rozhodla na odporúčanie zubného lekára hlavne kvôli veľkým problémom so zubami. Ale kúpila som si zdravú zubnú pastu.

 

No a naučila som sa povedať nie. Odmietnuť darček s kozmetikou aj s vysvetlením. Zatiaľ sa nik nenahneval a ľudia ma začínajú brať takú, aká som.

Takže áno, stále používam prírodnú kozmetiku a som s ňou spokojná.

V skrini mám poriadok

Blog môj šatník zmenil na nepoznanie. Konečne sa  poličky v skrini neprehýbajú pod ťarchou zbytočného oblečenia.  Po dlhých rokoch som našla efektívny spôsob ukladania oblečenia v skrini. Treba to mať uložené podľa farieb. Už sa nikdy neprehrabávam v kôpkach pulóvrov a tričiek, aby som našla ten správny kus, ktorý si oblečiem. Pri menšom množstve oblečenia poznám každý kúsok svojho šatníka. Keď presne viem, čo si chcem obliecť, tak len prídem ku skrini a vyberiem si potrebné oblečenie bez veľkého hľadania. Takže rady o upratovaní spálne mi naozaj prospeli.

Ale nie so všetkým, čo mám v skrini,  som sa dokázala rozlúčiť. Mám jeden kúsok zimného oblečenia, ktorý som dlhé roky túžila vlastniť. Je to kožuch z medveďa, ktorý patril mojej mamina. Pamätám si, že vždy, keď ho mala oblečený, som si predstavovala, ako ho raz budem nosiť ja. A teraz ho mám v skrini. Skôr ako nostalgickú spomienku, nie ako súčasť moderného oblečenia.  Ale nedokážem sa s ním rozlúčiť a tak verím, že ho raz začnem aj nosiť.

A ešte jeden postreh z písania článku o spálni. Pochopila som, že naše spálne sú väčšinou malé. Keby izba bola prázdna, tak by všetko bolo OK. Ale ruku na srdce, kto nemá v spálni skriňu, nočný stolík, komodu či iné zariadenia, ktoré nás v izbe oberajú o objem vzduchu? Ak niekto z vás plánuje postaviť si dom, myslite na to, že úložné a kancelárske  zariadenia zo spálne je potrebné dostať mimo izbu. Mať samostatný šatník, kanceláriu čo hobby miestnosť mimo spálne je veľmi výhodné. Samozrejme, nočný stolík si pri posteli určite nechajte. Kde budete odkladať zaujímavú knihu či časopis, keď vás pri čítaní pred spaním premôže spánok?

Vzduchu v spálni máme zdravší

Meranie koncentrácie CO2 zmenilo môj pohľad na zdravý vzduch v interiéri. Pochopila som, že to čo vidíme a nepáči sa nám, tak to zo života vylúčime. To, čo cítime a nie je nám to po chuti, tiež zo života vylúčime. Nad smradom ohŕňame nos. Ale čo dýchame to nevidíme, zloženie vzduchu sa nám nikde neukazuje a tak nás to veľmi nezaujíma. Snažíme sa zmeniť životný štýl, ale že doma máme škodlivé prostredie, to nevnímame.

Aj moja spálňa bola súčasťou merania koncentrácie CO2. Namerané hodnoty ma nie že prekvapili ale veľmi šokovali. Zistila som že vzduch, ktorý denne dýcham v priemere 7 hodín neprospieva môjmu zdraviu. A tak som hľadala riešenie. V lete je to otvorené okno, no v zime bolo treba hľadať niečo iné. Tak sme kúpili zarážku do dverí a nechávame ich pootvorené  celú noc. Stačí malé pootvorenie a do rána je koncentrácia CO2 aj vlhkosť v izbe omnoho menšia.

Získala som inšpiráciu pre vlastnú záhradu

Máme pri dome záhradu. Nie veľkú, takú menšiu a už dlhodobo sa ju chystáme zmeniť. Po dlhšom čase tento rok strávime leto doma a už sa na to teším. Bude čas venovať sa rôznym úpravám v záhrade. Vyskúšať nápady, ktoré som získala pri písaní článku Záhrada trochu inak, alebo kde všade sa dá v záhrade využiť solárna energia.

A tak sa teším, ako si dobudujeme priestor okolo altánku, vymurujeme gril a upravíme ohnisko. Už som študovala, aké ovocné stromy si ideme nakúpiť, čo zdravé by sme si mohli v záhradke vypestovať. Myslím na naše zdravie, ale aj na deti a vnúčatká a snažím sa mať potraviny hlavne z vlastnej záhrady. Je to veľký prínos života na dedine. Môžem povedať, že sme sa sem presťahovali v hodine dvanástej. Dom na dedina so záhradou ponúka zdravší a omnoho jednoduchší spôsob života.

Stal sa zo mňa “obchodný čitateľ”

Na nákupy už bez okuliarov ani nejdem. Vždy ich mám v kabelke a často používam v obchode – novodobej čitárni. Veď predsa chcem vedieť, čo kupujem, čím zásobujem svoje telo. Možno sa to mnohým zdá prehnané, ale naozaj si myslím, že stať sa náročným spotrebiteľom je v dnešnej dobe nevyhnutné. Nie, netreba poznať každú zložku potraviny, ktorú kupujete, stačí vedieť niekoľko jednoduchých pravidiel, podľa ktorých sa riadiť. A všetky potrebné údaje nájdete na obale výrobku. Pretože ten nielen ochraňuje výrobok, ale aj pomáha ho predávať – je proste súčasťou marketiningového oblbovania spotrebiteľov.

  • Ak čítate etikety potravín, podľa zloženia zistíte ich kvalitu. Platí zásada, že jednotlivé zložky každej potraviny sú zoradené podľa ich objemu v danom výrobku. Takže keď idem kupovať mäso, hľadám výrobky s najväčším percentuálnym podielom mäsa.
  • Doba trvanlivosti je údaj dôležitý hlavne pri čerstvých výrobkoch a v takýchto prípadoch nemôže byť dlhá. Napr. kvalitné mliečne výrobky majú krátku dobu trvanlivosti. Neviem si predstaviť čerstvé mlieko ktoré by počas mesiaca neskyslo. Jedine krabicové a to kupujem len našim mačkám, prípadne do varenie. Pre naše potreby kupujeme z automatu.
  • Nutričné hodnoty sú veľmi dôležité údaje hlavne pri rôznych diétach. Ale všeobecne platí pravidlo, že je dobré sledovať tuky, sacharidy, soľ a s ich kombináciou to nepreháňať.
  • Je dobré sledovať prídavné látky tzv. Ečka, ktoré nám vlastnosti potravín “vylepšujú”. Aj keď ich označenie možno nepoznáme, ich počet vo výrobku nám dáva predstavy o jeho prípadnej škodlivosti na naše zdravie.
  • Čím nižšia cena na výrobkoch, tým je podozrenie na ich nízku kvalitu väčšie.

Poznatky môjho súčasného čitateľského bestselleru – etikety na výrobkoch – vám pomocou blogu určite viac priblížim.

Stretávam zaujímavých ľudí

Človek je tvor spoločenský a nie je predurčený na izolovaný život. Od malička si okolo seba tvoríme komunitu ľudí –  najlepšie takých, s ktorými si rozumieme. Ktorí náš život niekam posunú, ktorí do nášho života vnášajú šťastie a ktorých máme radi.

Aj keď neustále stretávame veľké množstvo ľudí, k telu si pripustíme len tých, ktorí nás oslovia, ostatných necháme prejsť popri sebe bez povšimnutia. Pri písaní článkov som stretla veľa ľudí, ktorí ma oslovili. Ich príbehy, podnikateľské aktivity či sny boli také zaujímavé, že som sa rozhodla pridať na blog ďalšiu kategóriu. Ľudia. Budem vám v nej prinášať rozhovory s tými, ktorí môj život obohatili a rozšírili moje poznanie v akomkoľvek smere.

Môj tip na záver

Dať výstižnú bodku za hodnotením ročného blogovania je pomerne zložité. Mala som viacero námetov: špeciálne recepty, ktoré som počas roka jedla, zoznam výrobkov, ktoré som počas roka objavila, priblíženie udalostí, ktorých som sa zúčastnila a zaujali ma. Ale nakoniec som sa rozhodla pre to, čo je asi najvýstižnejšie.

Môj blog mi ukázal cestu k inému životnému štýlu

Životný štýl je slovné spojenie, ktoré sa dnes veľmi často používa. Idete k doktorovi a ten vám pri nepriaznivých výsledkoch povie: Musíte zmeniť životný štýl. Chcete schudnúť. Prvá rada je: Zmeňte životný štýl. Pozeráte televízor a aj tam často radia, ako zmeniť životný štýl. Marketingové praktiky v obchodoch, či od výrobcov vás tiež nútia meniť životný štýl.

Čo to vlastne životný štýl je? Podľa mňa je to kategorizovanie ľudí na základe určitých znakov a včlenenie ich do určitej skupiny, do určitého životného štýlu. Tá kategorizácia môže byť napríklad podľa štýlu obliekania ľudí, ich bývania, ich záujmu o hudbu, či o zdravé bývanie, podľa trávenia voľného času, podľa spôsobu stravovania, množstva pohybových aktivít a pod.  Proste, okolo nás je neskutočne veľa životných štýlov. A ktorý je ten správny?

Najprv som chcela napísať, že môj blog mi ukázal cestu k správnemu životnému štýlu. Ale myslím si, že správny životný štýl neexistuje, pretože každému človeku vyhovuje niečo iné. A ja viem, že vďaka blogu som sa začala žiť iný životný štýl. Štýl, ktorý by sme mohli nazvať ekologicko-bezchemický. Štýl, ktorý ma robí šťastnou a  spokojnou. Pre mnohých som čudák, ale ja som so svojím životom spokojná.